Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Csak én látok ellentmondást...

Csak én látok ellentmondást az IQ tesztben?

Figyelt kérdés
Az IQ teszt kérdésekből áll, amire pontokat adnak, ez azért lényeg, mert meghatározott mennyiségű kérdés van ha mind jó akkor max pont mint a dogánál. Most ugye a kérdéseket ki kellett találni, és gondolom, aki a legnehezebbet kitalálta, az nyílván tudta rá a választ, másképp nem tudta volna biztosra hogy van egyetalán válasz a kérdésre. Így a legnehezebbtől visszafelé haladva, az az ember az összes többire is tudhatja a választ, mert ugye könnyebbek. És akkor neki max pontos az IQ ja. De ilyen személyről nem tudni, azt sem írják le sehol hogy mennyi a max iq. A tesztről beszélek! Tehát ha valaki tudja minden kérdésre a választ. Vagy itt az idő is számít? Mert az már inkább a gondolkodás gyorsaságát mérné nem az IQ-t, így nem volna pontos. Vagy van olyan kérdés az IQ teszben, amire senki se tudja a választ? Akkor hogyan hozták létre a kérdést?
2016. ápr. 3. 20:11
1 2
 1/18 Gugu Gabor ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező egyrészt igen számít az idő is másrészt javaslom néz meg egy IQ tesztet akár ezt itt:

[link]

2016. ápr. 3. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%
A megoldás abban rejlik, hogy könnyebb kitalálni a kérdést, mint rájönni a megfejtésre. És igen, időre is megy. Egyébként meg lehet oldani max pontosra, mégpedig azért mert minden teszt különböző intervallumokban mér. Pl ha átlagembereket akarnak tesztelni, akkor kb 80-120 közöttre lövik be a tesztet, ezt egy 130-as emberke meg tudja írni maxra. Akkor az ő számára nem az lesz az eredmény hogy az IQ-ja 130, hanem az hogy nagyobb 120-nál. De ha ír egy másik tesztet ami 120-160 között mér, akkor azt kapja eredményül hogy 130; míg egy mezei halandó csak annyit hogy kisebb 120-nál.
2016. ápr. 3. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 Alain Delon ***** válasza:
36%
Nem egy ember találja ki az összes kérdést. Úgy állítják össze. De nem kell túlértékelni az IQ-t, mert a profi bűnözők (maffiózók, sorozatgyilkosok stb.) magas IQ-val rendelkeznek.
2016. ápr. 3. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
Ezt tudtam. Amúgy nekem volt már 141 és 73 is az IQ-m.
2016. ápr. 3. 20:43
 5/18 A kérdező kommentje:
Nem tudtam, csak gondoltam, mert ahhoz kell ész mondjuk...de kösz a válaszokat!
2016. ápr. 3. 20:44
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

Jól látod a helyzetet. A Mensa hivatalos (papiros) tesztjén az elérhető legjobb eredmény a "135 feletti iq". A fölött már azzal sem lehet különbséget tenni.

Így amikor a bulvárban azt olvasod, hogy Anettka IQja 185, akkor az egész egyszerűen nem igaz, vagy legalábbis nem a mensa által használt pontozást használták.

2016. ápr. 3. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
71%

Először is, rosszul képzeled el azt, hogy hogyan csináljuk a teszteket. Egy teszt kitalálója órákig is agyalhat egy jó kérdésen. áadásul amikor kitaláljuk a feladatot, akkor mindig a megoldással kezdjük, és a lényeg az, hogy a többi megoldás MAJDNEM jó legyen, azaz a valós megoldás minél jobban el legyen rejtve. Valójában az tesz nehézzé egy kérdést, hogy a többi megoldási lehetőség is majdnem jó, hogyha egyértelműen hülyeség lenne mind, akkor egyszerű lenne. Bárki ki tud ötleni olyan tesztet, amt - ha nem ő találta volna ki - maga se tudna megfejteni adott idő alatt.


A másik, hogy az idő persze hogy számít. Az IQ teszt egy rangsorolás, mondhatjuk úgy, hogy egy verseny-szerűség. A futóversenen sem az számít, hogy ki tud végigcammogni a pályán végtelen idő alatt, hanem hogy ki a leggyorsabb. Ugyanígy, bárki meg tud oldani egy bármilyen nehéz problémát, ha egész életében csak azzal foglalkozik, a magas IQ-nak pont az a lényege, hogy komplex problémákat értelmes időn belül oldjunk meg. Szóval az IQ az valóban időfüggő (azaz ahogy írod, gondolkodási sebesség) és ez nagyon jól is van így.


Ha a hőzöngés helyett kicsit beleásnád magad a dologba, akkor azt is rögtön látnád, hogy az IQ-nak nincs elméleti maximuma. Viszont a teszteknek van maxiumok azaz nem lehet tetszőlegesen magas IQ-t megmérni, csak azt lehet mondani, hogy XY IQ-ja több, mint 150, ha a tesztünk 150-ig mért. De ez teljesen normális, minden mérőeszköznek van limitje. Egy konyhai mérlegen sem lehet 5 kg-nál többet megmérni, azaz ha ráraksz egy hatalmas dinnyét, akkor azt fogja mondani, hogy több, mint 5 kiló. Hogy mennyivel több, azt ezzel a mérleggel nem tudod kideríteni. AZ IQ-t még csak feldarabolni se lehet és a két felét külön-külön megmérni. Hogy miért nem csinálunk olyan tesztet, ami nagyon messzire mér? Mert minél magasabbat mér, annál drágább (exponenciálisan drágul, azaz ha egy 150-ig mérő teszt mondjuk 1 millióba kerül, 175-ig mérő már 5 millió, 200-ig mérő már 25 millió), és annál kevesebb ember tudja használni (200 fölötti IQ-ja csak néhány embernek van minden tízmillióból, nem igazán éri meg tízmilliókat elkölteni azért, hogy pár ember hajszál pontosan megkapja az IQ-ját.

2016. ápr. 3. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

Delon:

"De nem kell túlértékelni az IQ-t, mert a profi bűnözők (maffiózók, sorozatgyilkosok stb.) magas IQ-val rendelkeznek."

Mi köze a két dolognak egymáshoz?!

Az IQ és az erkölcs két külön dolog.

2016. ápr. 3. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
:) Értem.
2016. ápr. 3. 21:21
 10/18 anonim ***** válasza:

Nem vagyok IQ szakértő, de az lenne a logikus, hogy nem könnyű és nehéz kérdések vannak, hanem más és más jellegű kérdésekből vannak könnyebbek és nehezebbek.

Meg persze a könnyű is relatív.

2016. ápr. 3. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!