Csak én látok ellentmondást az IQ tesztben?
Kedves Kérdező egyrészt igen számít az idő is másrészt javaslom néz meg egy IQ tesztet akár ezt itt:
Jól látod a helyzetet. A Mensa hivatalos (papiros) tesztjén az elérhető legjobb eredmény a "135 feletti iq". A fölött már azzal sem lehet különbséget tenni.
Így amikor a bulvárban azt olvasod, hogy Anettka IQja 185, akkor az egész egyszerűen nem igaz, vagy legalábbis nem a mensa által használt pontozást használták.
Először is, rosszul képzeled el azt, hogy hogyan csináljuk a teszteket. Egy teszt kitalálója órákig is agyalhat egy jó kérdésen. áadásul amikor kitaláljuk a feladatot, akkor mindig a megoldással kezdjük, és a lényeg az, hogy a többi megoldás MAJDNEM jó legyen, azaz a valós megoldás minél jobban el legyen rejtve. Valójában az tesz nehézzé egy kérdést, hogy a többi megoldási lehetőség is majdnem jó, hogyha egyértelműen hülyeség lenne mind, akkor egyszerű lenne. Bárki ki tud ötleni olyan tesztet, amt - ha nem ő találta volna ki - maga se tudna megfejteni adott idő alatt.
A másik, hogy az idő persze hogy számít. Az IQ teszt egy rangsorolás, mondhatjuk úgy, hogy egy verseny-szerűség. A futóversenen sem az számít, hogy ki tud végigcammogni a pályán végtelen idő alatt, hanem hogy ki a leggyorsabb. Ugyanígy, bárki meg tud oldani egy bármilyen nehéz problémát, ha egész életében csak azzal foglalkozik, a magas IQ-nak pont az a lényege, hogy komplex problémákat értelmes időn belül oldjunk meg. Szóval az IQ az valóban időfüggő (azaz ahogy írod, gondolkodási sebesség) és ez nagyon jól is van így.
Ha a hőzöngés helyett kicsit beleásnád magad a dologba, akkor azt is rögtön látnád, hogy az IQ-nak nincs elméleti maximuma. Viszont a teszteknek van maxiumok azaz nem lehet tetszőlegesen magas IQ-t megmérni, csak azt lehet mondani, hogy XY IQ-ja több, mint 150, ha a tesztünk 150-ig mért. De ez teljesen normális, minden mérőeszköznek van limitje. Egy konyhai mérlegen sem lehet 5 kg-nál többet megmérni, azaz ha ráraksz egy hatalmas dinnyét, akkor azt fogja mondani, hogy több, mint 5 kiló. Hogy mennyivel több, azt ezzel a mérleggel nem tudod kideríteni. AZ IQ-t még csak feldarabolni se lehet és a két felét külön-külön megmérni. Hogy miért nem csinálunk olyan tesztet, ami nagyon messzire mér? Mert minél magasabbat mér, annál drágább (exponenciálisan drágul, azaz ha egy 150-ig mérő teszt mondjuk 1 millióba kerül, 175-ig mérő már 5 millió, 200-ig mérő már 25 millió), és annál kevesebb ember tudja használni (200 fölötti IQ-ja csak néhány embernek van minden tízmillióból, nem igazán éri meg tízmilliókat elkölteni azért, hogy pár ember hajszál pontosan megkapja az IQ-ját.
Delon:
"De nem kell túlértékelni az IQ-t, mert a profi bűnözők (maffiózók, sorozatgyilkosok stb.) magas IQ-val rendelkeznek."
Mi köze a két dolognak egymáshoz?!
Az IQ és az erkölcs két külön dolog.
Nem vagyok IQ szakértő, de az lenne a logikus, hogy nem könnyű és nehéz kérdések vannak, hanem más és más jellegű kérdésekből vannak könnyebbek és nehezebbek.
Meg persze a könnyű is relatív.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!