Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért írjuk GY formában ezt a...

Miért írjuk GY formában ezt a hangunkat, holott DY-nek kéne írnunk?

Figyelt kérdés
A latin ABC úgy oldja meg a magyar lágyított hangok (NY, GY, TY, LY) írását, hogy a nem lágyított hang betűjét ypszilonnal együtt írja. Vagyis az N lágyított formája az NY, a T lágyított formája a TY. De a GY hanggal probléma van, ugyanis ez a hangunk a D-nek lágyított formája, nem a G-nek. A G egy torokhang, zöngétlen párja a K és ebbe a csoportba (köhögő hangok) tartozik még a H is. Az N,D,T, ill. lágyított formájuk az NY,GY,TY a nyammogó hangok csoportjába tartozik. A G itt idegen.
2010. ápr. 4. 07:54
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:

előző:

[link]


"Hazánkban a latin nyelv egyeduralmát először az abszolutizáló kísérletek próbálták megdönteni: II. József németesítő törekvései azonban megtörtek a magyar nemesség ellenállásán: inkább választották a latint, mint a németet."


Kérdező:


Szerintem azért, mert a grammatikusok nem voltak elég jártasak a magyar nyelv fonológiájában. Lehetséges, hogy kezdetben erősen összeolvadva ejtették, hiszen volt különbség régen az ly és a j között is, de mára nincs, ez néha fordítva is van: tudja-> tuggya adja->aggya, viszont Győrgy, Gyula, gyufa röviden ejtendők. Itt hosszabban, d erősebben ejtik a gy-t, ha a hang összeolvad, de ha nem, akkor gyengéden.

2010. ápr. 12. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!