Az Antarktiszt miért ábrázolják a térképeken hatalmasnak?
A térképek többségén akkora az Antarktisz mint majdnem az összes kontinens együttvéve, pedig az Antarktisz még Afrikánál is kisebb.
Miért ilyen az ábrázolás?
Amúgy egy plusz kérdés: Az Antarktisznak van szárazföldi része? Ha igen, az mekkora? És melyik országé lesz ha elolvad a jég?
Azért tűnik olyan nagynak (nem csak az Antarktisz, hanem pl. Grönland is sokszor nagyobb a térképeken, mint Európa), mert a Föld megközelítőleg gömb alakú felszínét nem lehet tökéletesen kiteríteni egy téglalap alakú síkba (kb. így néz ki kiterítve [link] ), ezért a sarkvidékeket a térképek készítésekor "széthúzzák", hogy ne legyen ilyen szaggatott a térkép.
Az Antarktisznak van valamennyi szárazföldi része nyáron, hogy pontosan mekkora azt nem tudom.
Az országok közötti felosztása az Antarktisznak:
https://www.youtube.com/watch?v=KUF_Ckv8HbE
Ez a videó tökéletesen bemutatja a térképek pontatlanságát. Szó esik benne Grönlandról és az Antarktiszról is - az Antarktisz területe közel Afrika felével egyenlő -
Egy gömb felszíne minden irányba hajlik, egy papírlapot meg csak egy irányba tudunk hajlítani. Próbáld ki. Vagy próbáld ki hogy egy darab papírt rásimíts egy domború felületre. Nem fog menni. Ha a egy Világtérképet téglalap alakúra rajzolnak akkor a két sarkon ugye ami egy egy pont, na az kinyúlik a téglalap vízszintes szélességére. Így amik ott vannak nagyobbnak tűnnek. De ha megnézed a földrajzi köröket azok szerint pontos.
Ha rákeresel látszik hogy a világtérképeket többféle hajlítással is rajzolják, sokféle van. Ha téglalap alakú lehagyják esetleg a konkrét sarkokat mert a párhuzamos felosztásnál a sarkok egy pontból kinyúlnának a teljes szélességéig a térképnek.
Földgömb amit térképen kéne ábrázolni, a sarkok közelítőleg háromszög alakú cikkekből állnak:
A téglalap alakú kiterítés:
Világtérkép amin ha megnézed a sarkok láthatóan el vannak nyúlva:
Nézd meg így egymás mellet és érteni fogod. Az első az sima fotó de felosztással így 3d, a második mérsékelten kiigazított és az utolsó teljesen téglalap de fent és lent ezért kinyúlik. Az első 3d látszik a valódi mérete és alakja mindennek. A középsőn nagyjából helyes de annyira azért nem. Az utolsó meg pontatlan mint kép de jól lehet mérni rajta mert téglalapra van kiigazítva.
"Amúgy egy plusz kérdés: Az Antarktisznak van szárazföldi része? Ha igen, az mekkora? És melyik országé lesz ha elolvad a jég?"
Az Antarktisz elvileg teljesen szárazföld, csak vastag rajta a jégtakaró (ellentétben az északi sarkkal, ami úszó jégtáblákból áll). A második kérdés már nehezebb. Linkelt valaki egy térképet, amin meg vannak jelölve az egyes országok területi igényei. Ezek nincsenek tudtommal nemzetközileg elismerve, és amúgy egy nemzetközi egyezmény biztositja az Antarktisz semlegességét, és hogy csak kutatási céllal tartózkodhatnak rajta. Más kérdés, hogy ez nyilván azért van igy, mert az Ant. amúgy is élhetetlen. Az egész alapvetően képmutatás, és biztos vagyok benne, hogy ha és amikor elolvad a jég, egy pillanat alatt meg fog indulni a szabad rablás az utolsó kontinensért és a rajta található nyersanyagokért. Az emberiség hamar el fog feledkezni a nagylelkűségéről :)
Amúgy Oroszország is sokkal kisebb ám, mint ahogy az ilyen elnyújtott térképeken ábrázolják.
Próbáld ki ezt a oldalt, lehet vele játszogatni, hogy melyik ország mekkora:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!