Mi okozta az eddigi birodalmak bukását?
Nézegettem kicsit a statisztikákat, a perzsa bir. 44,5% át uralta a földnek. Hogyan bukott el úgy, hogy ma már alig említik? Vagy az összes többi, pl. korának legfejlettebb birodalma, a Római birodalom. Az összes birodalom majdnem meghúdította a világot, mégsem sikerült, min buktak el? A perzsák fejledt, felszerelt hadsereggel rendelkeztek, akkorával, mint a föld 1ik fele, a másik meg legalábbis nagyrészben szerintem biztos, hogy fejletlen volt, tehát a perzsáknál volt az előny az egész világgal szemben is, nem csak néhány országgal, ezek az ideológiák hogyan buktak meg? A 3. birodalom hogyan bukott el? Sokkal fejlettebb volt, legkevésbé korrupt, mint más kis, különállós és nem egységes országok. És mind megbukott, miért de főleg hogyan? https://www.youtube.com/watch?v=5bplmqg3ssI Ez ihlette a kérdést, itt meg sem említik a 3. birodalmat mint világuralomra törő eszmét, pedig nagyobb területet foglalt el mint a Római bir. és a toplista alján sincsen. https://www.youtube.com/watch?v=WOVEy1tC7nk
A perzsa birodalom vagy egyiptomi az 1. link a videó végén van amire mutat.
Amit te mondasz kérdező, az merő hülyeség.
Nagy-Britannia az egész Földnek az 1/4-t uralta/gyarmatosította, és ez sem tett ki 44%-ot. A perzsa birodalom csak Európához képest volt nagy, Ázsiában már nemigazán, mert maga Kína is nagyobb volt nála.
Ez hol a Föld 44%-a??
De még a legkiterjedtebb sem közelítette meg ennek az értéknek a felét sem:
A mongol birodalom ennél nagyságrendekkel nagyobb volt:
És még ez sem tette ki a Föld területének a 30%-át sem.
Egyiptom pedig egyáltalán nem volt nagy birodalom. Tény, hogy volt, mikor sok területet szereztek, de a nagy átlagban az egyiptomi birodalom csak a Nílus folyó partvidékére, a Nílus deltájára, meg a Földközi-tenger keleti partvidékére terjedt ki. Kb akkora volt az az ország mint amekkora a mai Egyiptom a mai határokkal, mielőtt meghódítottak volna területeket az Eufráteszig.
Az ilyen nagy birodalmaknak a bukását pont a nagyságuk okozta. Nem bírták egyben tartani az országot, ráadásul pontos határok sem voltak, így nagyon könnyen szét lehetett őket szabdalni. Sok birodalom alapba soknemzetiségű volt. A mongol meg a perzsa birodalom lakosságának a nagy része behódolt népekből állt, melyek azonnal fellázadtak, amikor a központi hatalom meggyengült.
Ha ezek a birodalmak fennmaradtak volna, akkor is szétestek volna mára, főleg, hogy megjelent mindenhol a nacionalizmus.
Az Oszmán Birodalom is azért bukott el, mert rengeteg olyan területtel rendelkezett, ahol más népek laktak, így nem bírták már egyben tartani az országot.
De nem kell ezért a jelenségért a birodalmakig menni, ugyanez volt az osztrák-Magyar Monarchia veszte (megspékelve igazságtalan békeszerződésekkel), ugyanez miatt esett szét Jugoszlávia, Csehszlovákia és a Szovjetunió is.
Az esetek nagy részében egy jelentős uralkodó halála. Az örökösök meg hatalommal bíró előkelők egymásnak estek, aztán paff, vége.
Vagy a birodalom vált fentarthatatlanná: béke honolt, de kellett katonaság, hogy ez úgy is maradjon, ami sok kiadást igényelt. Ha leszerelték volna őket, akkor meg fellázadtak volna. Elharapódzott a bürokrácia, meg a sok "kiskirály".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!