Ismeretlentől való félelem létezik?
Nem hinném. De hadd magyarázzák el.
Az ISMERETLEN fogalom, lényegében az ismert hiányát fejezi ki. Tehát, ha azt mondom, hogy az ISMERETLENtől félek, akkor egy abszolút forgalomra gondolok. Mi is az ismeretlen? Egy hiány, a nulla állapot, a 'nem tudom' állapot, amikor a semmiben lógok. Ez az ismeretlen tehát feltételei önmagát - és csak ennyit, nem többet, csak önmagát, mert ettől lesz ismeretlen, ha abszolút fogalmisággao rendelkezik.
De van-e olyan, hogy tényleges ismeretlen? A kiváncsi ember nem rak-e mindig és minden helyzetben egy sejtést, még akkor is, ha 'nem tudja'?
Tehát, az ismeretlen fogalom, mindig magával vonz egy előfeltételt.
Gondoljunk csak bele: az ismeretlen, mint a semmi. Ha ebbe a semmibe belekerülök, akkor megtörikk, mert már belevettem a létemet. Ugyanez az ismeretlen is. Ahhoz, hogy ismeretlennek tituláljunk VALAMIT, ahhoz (ismert) feltételek kellenek, mondjuk a saját perspektíva.
A csecsemőnek majdnem minden ismeretlen, mégsem fél. Mert nem tanították meg neki a félelem mumusait, amit majd beleláthat az 'ismeretlenbe'.
Egyébként tényleg igazatok lehet, van hasonló félelem, angolul úgy mondanám, hogy ''anxiety''. De ez nem ugyanaz, amiről a köznép fecseg.
Az anxiety az szimplán szorongást jelent. Nem egy különleges angol szó.
Az ismeretlen fogalmat túlbonyolítod. Valamiféle abszolút dolognak állítod be, holott nagyon is relatív. Hétköznapi helyzetekben ami az egyik ember számára ismeretlen és félelemkeltő, az a másik ember számára teljesen evidens és átlátható folyamat. Kicsit le kellene jönni a felhők közül, ha már ilyen hétköznapi témát vetettél fel.
Én inkább hajlok arra, hogy néhány esetre nézve egyetértsek a kérdezővel. Pl. tudod, hogy nagy tömeg előtt kell szerepelned. Alapvetően nem attól félsz, hogy nem tudod, hogy hogyan fog elsülni a dolog, hanem elképzelsz a lehetséges forgatókönyvek közül néhányat, ami rád nézve negatív. Pl. hogy kinevetnek, hogy elfejelted a szöveget, hogy összezavarodsz, és ettől a negatív forgatókönyvtől félsz. Nem biztos, hogy a vizualizált képe ennek éles, vagy tudatos, de alapvetően ebben az esetben nem a szerepléstől félsz, nem a jövő ismeretlensége a félelemkeltő. A félelemkeltő az az a kép, amit az ismeretlen helyére behelyettesítesz. Ez a kép torz, nem a legvalószínűbb, nem a legreálisabb képpel helyettesíted be az ismeretlent, a pozitív forgatókönyvet hajalmosabb vagy ignorálni, akkor is, ha tudatában vagy a pozitív forgatókönyv lehetőségének.
#1> létezik olyan helyzet, amikor épp az a félelmetes, hogy az ember nem tudja elképzelni, mi várhat rá
Ilyenkor is elképzel valamit. Nem biztos, hogy magát a történést, hanem a következményeit, annak negatív voltát.
> Az ismeretlen fogalmat túlbonyolítod. Valamiféle abszolút dolognak állítod be, holott nagyon is relatív.
Itt most nem ilyen értelemben értette szerintem a kérdező. Az „ismeretlen”, mint szó nem egy adott dolgot takar. Lehet pl. félni a kígyótól, a zombiktól, az elkéséstől… De ezek úgy meghatározott dolgok, a kígyó hosszú, fogai vannak, stb… A zombik agyat esznek. Az elkésés meg egy szintén definiálható szituáció. Az „ismeretlen” nem ilyen. Nincsenek tulajdonságai. Ami félelemkeltő az ismeretlenben, annak mindig más és más arca van, nem egy abszolút módon elképzelhető valami. Ilyen módon valóban nem az ismeretlentől félünk, hanem attól az arcától, amivel felruházzuk azt, amivel helyettesítjük. Ha magától az ismeretlentől félnénk, akkor ugyanúgy rettegni kellene az asztalomnak az ismeretlen tömegétől, hiszen az is ismeretlen. De attól nem félek, mert ott nincs olyan negatívnak mondható tömege, ami rám nézve bármiféle káros hatással lenne, így nem mondhatjuk, hogy az ember alapvetően az ismeretlentől, mint olyantól fél. Megint más, ha az asztalt át kellene vinnem egy függőhídon, mert ott már a súlya nem lényegtelen, van olyan forgatókönyv, hogy leszakad a híd, mert túl nehéz az asztal, és én alapvetően nem attól félek, hogy nem tudom, hogy a híd elbírja-e, hanem attól a képtől – ami koránt sem biztos, hogy bekövetkezik –, hogy leszakad a híd.
2xsü. Igen, lényegében így értettem. Köszönöm, hogy hosszabban elmagyaráztad.
Az anxiety szorongást jelent. Heidegger filozófiájában fontos ez a szó, bármennyire is hétköznapinak tűnik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!