Hogyan ervelnel az ellen, hogy a bolcseszettudomanyoknak nncsen semmi praktikus haszna?
Nem olvastam el a legtöbb választ, de ott kezdeném, hogy nincs olyan, hogy egybefüggő bölcsészet! Gyanítom, hogy a villamosmérnököt se lehet nagyon egy kalap alá venni a kertészmérnökkel, ez se különb, minden ága teljesen más, és mindegyiknek más a piaci értéke, mert olyan nyelvszakok is vannak, amik annyira jövedelmezők, mint egy villamosmérnöki vagy informatikai végzettség.
Kezdjük azzal, amit mindenki evidensnek vesz, a szótárakat helyesírási kódexeket, stb., de ezek is folyamatos fejlesztésre szorulnak, mert minden élő nyelv változik. És akkor mindenki tegye a kezét a szívére, hogy mennyire veszi igénybe a szórakoztatóipar szolgáltatásait. Nem nézel filmeket, nem olvasol könyveket, nem használsz appokat? Mert akármilyen hihetetlen, még a reál tankönyveket is legtöbb esetben le kell fordítani, aztán lektorálni kell, mert érdekes módon, ha a lektorálás kimarad, akkor az egyből mindenkinek feltűnik. Hány nyelven beszélsz, és ugyan milyen szinten? Mert nekem az a tapasztalatom, hogy sokszor a középfokú angol is olyan nyögvenyelősen megy a magyaroknak, hogy kell a tolmács abból is, hát még más nyelvekből.
Az utóbbi években az üzleti életben is hatalmas lett az igény a nyelvszakosokra, olvass utána az SSC szektornak.
Amit én nagyon viccesnek tartok, hogy többször tapasztalom azt, hogy sok reálos embernek konzervatív a mentalitása, nagy a nemzeti öntudata, közben köpködnek az irodalomra és a történelemre, ami a saját kultúránk alapja... Amúgy azon kívül, hogy ezek alapműveltséget adnak, a történelemnek speciel az lenne a feladata, hogy alapvető politikai ismereteket is elsajátítson az ember, például meg tudja mondani, hogy mi is az a kommunizmus vagy szocializmus, és mondjuk ezt hasznosítani tudja az ember a mindennapi életben, mert azt hiszem nem mondok újat, hogy mindenki életére mind a mai napig hatással van a politika. Közben a valóság az, hogy nem tudják, mert a mai napig hallom, hogy komcsiznak és libsiznek az emberek az utcán, és azt se tudják, hogy ezeket eszik vagy isszák.
Ha valakinek volt már valaha problémája az EÜben, valószínű egyet fog érteni azzal is, hogy nem is olyan ördögi az az etika, mert legtöbb esetben a betegkommunikációval van a gond, és nem azzal, hogy hiányos lenne az orvosok vagy az ápolók tudása. Viszont elég sok embernek volt már azzal problémája, hogy nem úgy lettek dolgok közölve, ahogy kellett volna, vagy mondjuk 20 rezidens előtt lett valaki megkatéterezve, mikor ápolási etikán és betegkommunikáción meg kéne tanulniuk ezeknek a szakembereknek, hogy hogyan kéne kezelniük ezeket a helyzeteket. De egyébként az etika az adott kultúrán belüli normákat tanítja meg, és bizony lehetnek kellemetlen helyzeteid, ha nem tartod be őket.
Az irodalom bővíti a szókincsed, és főleg fiatal korban segít olyan problémákkal is szembesíteni az embereket, amikkel esetleg nekik is szembe kell nézniük. Meg úgy mellesleg előjön megint az a szitokszó, hogy alapműveltség.
Amúgy hallottál már olyanról, hogy valakinek visszadobták a HResek az önéletrajzát, mert tele volt helyesírási hibákkal? Mert én igen...
Lehetsz sikeres a szakmádban, de ha nem vagy képes normális, összefüggő szöveg alkotására, - amit ugye bölcsészek tanítanak neked - akkor nehézkes lesz a publikálás a számodra, esetleg egy követhető prezentáció összeállítása. És akkor az idegennyelvi kommunikációról nem is beszéltünk. Igazából folyton körbevesznek minket a humán tudományok, de emiatt annyira nem is érzékeljük a jelenlétüket, de hidd el, a hiányukat egyből mindenki kiszúrja.
Hagyjuk már ezt az alapműveltséget, sokan azzal magyarázzák pl. a töri vagy az irodalom létjogosultságát, hogy fontos az alapműveltség szempontjából. Ez hülyeség. Mert valahol ez is lealacsonyítja ezt a kettőt.
A történelem ismeretének alapvető haszna van, ha az ember nem ismerné a saját történetét, akkor jelene és jövője sem lenne. Ezt nem akarom túlmagyarázni, ha valakinek van esze, be tudja látni magától is. Persze az előttem szólóval is egyetértek, hogy pl. a napi politikában is fontos, mert sokan dobálóznak az utcán a "kommunista", "liberális" stb. fogalmakkal, miközben azt sem tudják, mi az... Bár ez csak egy dolog, igazából a történelem tudása ennél sokkal többről szól, a fogalmak ismerete igazából alapvető dolog kéne, hogy legyen. A fő lényege inkább az emberi történelem, mint egész látása, ami választ ad arra a kérdésre, hogy mi ez az emberiség, honnan jött, hová tart. Történelem nélkül erre a kérdésre nem tudnánk a választ, így szétesne minden, amit magunkról tudunk, megszűnne a jelen és jövő is.
A másik az irodalom. Itt sem érdekel az alapműveltség, nem ez a lényege ennek. Az irodalomtudomány (hogy mos ne is magáról az irodalomról, hanem a tudományról legyen szó, ami az irodalom művészetét kutatja) azért fontos, mert összefüggéseket keres. Minden megnyilatkozás, ami az ember kultúra része, legyen ez írott vagy szóbeli, nyelvi vagy nem nyelvi - jeleket tartalmaz. Ezeket a jeleket olvasni kell, meg kell érteni. Ennek a tudománya az irodalmtudomány. Röviden: a szövegek olvasása és értelmezése. Ez egy laikus számára bagatell dolognak tűnik, ezért nem is tudja értékelni, de az a helyzet, hogy aki ért az irodalomhoz, az onnantól kezdve igazából mindenhez ért. Ez lehet, hogy meredeknek hangzik, de igaz. Mert a szövegek olvasása és értelmezése olyan képességeket fejleszt, hogy az ember képessé válik bonyolult összefüggések meglátására és megértésére. Sok embert ismerek, akik értenek az irodalomhoz: ezek az emberek egyszerűen átlagon feletti emberek. Olyan dolgokat látnak meg a világból, olyan dolgokat értenek meg, amiről az átlagembernek fogalma sincsen. Az egész világ szöveg, az egész világot lehet értelmezni. Van, aki csak él egyik napról a másikra és keresi a pénzt, van aki pedig ezen túlmenően gondolkodik is az emberi világon. Ezek pl. az irodalomtudósok.
Történelem:
Van akit érdekel a világ és élet a saját négyzetméterén túl is.
Irodalom:
Olvas könyveket, néz filmet már ha érdemleges is, és effélék.
Esztétika:
Ez részben mai részben a régi mesterek ügyességét mutatja. Te is neked tetsző ruhát bútort stb veszel.
Etika:
Legalább ne legyen az ember egy bunkó paraszt.
Senki nem mondta, hogy nincs haszna. Csak az vitathatatlan, hogy könnyebb elvégezni mint egy komoly reálos szakot. Éppen ezért jóval nagyobb arányban végeznek olyanok, akiket nem is érdekel az egész, csak kell egy diploma. És sajnos a munkaerőpiacon sincs szükség annyi bölcsészre, mint amennyit kitermel magából az oktatás (de ez már kezd visszaszorulni).
Szerintem aki ilyet mondott, hogy nincs praktikus haszna, az csak simán buta. Mindig lesz rá szükség, kérdés, hogy milyen mennyiségben kell képezni embereket egy adott szakról...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!