Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért nem léptünk ki az első...

Miért nem léptünk ki az első világháborúból annak vége előtt?

Figyelt kérdés
Ezt egyszerűen nem értem. A Habsburgok belesodortak minket egy háborúba, ami nem szolgálta az érdekeinket. Semmit nem nyerhettünk, és látható volt, hogy a háborút el fogjuk veszíteni. A románok ezt időben felismerték. Mi miért nem? Miért ragaszkodtunk a Habsburgokhoz? Nem tartozunk nekik semmivel, látható volt, hogy a háború után alaposan szét fogják őket zilálni. Meglett volna az esély, hogy több évszázad után függetlenítsük magunkat tőlük. Amikor már vesztésre álltak, miért nem álltunk át az Antant oldalára, hogy egyszer és mindenkorra szakítsunk az osztrákokkal, akik kivégezték a 13 vértanút, és úgy általában, mindig elárultak minket?
2015. szept. 11. 14:30
 1/4 anonim ***** válasza:

Az akkori rendszer megkövetelte, hogy velük együtt lépjünk háborúba.


Én úgy emlékszem megpróbáltak kilépni a háborúból, de a Londoni egyezmény miatt -miszerint egyetlen ellenséggel sem kötnek rész békét- ez nem volt lehetséges opció. Az más kérdés, hogy miért nem próbáltak előbb, valószínűleg senki sem látta előre, hogy ez a háború más lesz, mint a többi, tovább fog tartani és több áldozattal jár. Mindenki azt hitte villámháború lesz.

2015. szept. 11. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A magyar politikai vezetés bízott IV. Károlyban, mivel IV- Károly IS KI AKART LÉPNI A HÁBORÚBÓL, folyamatosan ezen dolgozott.

Ha azonban egy kicsit komplexebben szemlled a dolgokat, akkor kiderül, hogy a világháborút (ha a történelemben lenne "HA", nem csak ha-ha-ha-ha) ...akár meg is nyerhettük volna.

16 augusztus 28-án Románia megtámadott minket. Rövid kezdeti sikerei után német segítséggel ízzé-porrá vertük őket. Novemberben meghal Ferenc József, de decemebr hatodikán bevonulunk Bukarestbe. A román front teljesen összeomlik, január végére már csak moldáviában tartják magukat. Februárban kitör a forradalom szentpéterváron, a románok fegyverzsünetet kérnek. 17 őszén Caporettonál áttörjük az olasz frontot, az olaszok szétszaladnak, a front tehermentesül, Montenegro kilép a háborúból. A törökök elszántan tartják magukat. Novemberben bolsevik puccs, az oroszok kilépnek a háborúból.

Nem az a kérdés, miért nem léptünk ki, hanem az, miért nem nyertünk!!!!

Persze, az amerikai hadianyag.

De had idézzem Marschalkó Lajost: "de most már nem a kkilomterekért, az ellenség fővárosáért folyika versenyfutás, hanema hetekért, napokért, órákért. Ha a német csapatok nem omlanak össze, napokon belül a francia ezredek lázadnak fel."

Clemanceau viszaemlékezéseiben nem is titkolja, hogy 18 őszére Franciország helyzete reménytelenné vált, a francia nép nem bírta tovább a háború nyomását és az iszonyatos vérveszteségeket. Az amerikaiak szerepét a háborúban eltúlozzák, 18 októberében a nyugati front személyi állományának 6%-a amerikai katona . Szinte az utolsó utáni percig múlott, hogy nem az Antant dobta be a törülközőt.

Ezért - írta Clemanceau - voltak a párizs környéki békék igen szigorú feltételei, merta farnciák TUDTÁK, hogy egy hajszálon múlott, és Németországot ezért akarták olyan helyzetbe hozni, hogy többet ne veszélyeztessék őket. És, teszem hozzá, ezért vesztették el a második világháborút, mert az első vérfürdője olyan mértékben kivéreztette Franciaországot, hoyg 1940-ben egyszerűen a francia nép nem akart harcolni.

Még egy megjegyzés: a padovai fegyverszünet megkötésekor minden frontona Monarchia csapatai külföldi területen állnak. Trianont nem azért kaptuk, mert elveszettüka háborút, hanem mert 18 okóterében egy olyan hazaáruló csürhe vette át a hatalmat Budapesten, akinek nem votl szándékában az országot védeni, egységét megőrizni. Had adjam át a szót Gömbös Gyual vezérkari századosnak, az uralkodóhoz írt memorandumában:

"ha a csapatokat központi magyar parancsnokság alá helyezik, ha bevezetik a franciáknál si fennálló védelmi intézkedéseket, ha behívják a soron kívül felmentetteket, bár a háború elveszett, de a helyzet magyar szempontból még nagyon is menthető. Minden perc késlekedés azonban súlyos, és három hét múlva a jelenlegi lehetőségeinken túllép történelem." És a következmények Gömöst igazolták.

2015. szept. 11. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
De kiléptünk, a páduai békével. Utána gyakorlatilag egy "külön háborút" folytattunk le a kisantanttal, de azt se elvesztettük, hanem belső árulás miatt jutott az ellenség kezére az ország 2/3-a.
2015. szept. 11. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 r2d200 válasza:
Második hozzászóló nagyon szuper választ adott.
2017. júl. 31. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!