Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért tartják ennyire alapműne...

Miért tartják ennyire alapműnek Machiavelli A fejedelem című tanulmányát a politológia területén?

Figyelt kérdés
Én személy szerint még nem olvastam, de tervezem.
2015. júl. 18. 17:54
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Régen olvastam, kb. 2-3 évvel ezelőtt. Machiavelli egy firenzei tanácsos, elöljáró... volt, aki az uralkodócsalád számára, készített egy tanulmányt, de ha nagyon egyszerűen akarom megfogalmazni, akkor kézikönyv is lehet. Valójában azt írja le benne reneszánsz nyelvezetben, hogy a hatalommal hogyan is kell bánni. Olyan megállapításokat próbál meg leszűrni, amelyek erős logikai megalapozottsággal rendelkeznek. Előtte még nem született ilyen szintű politikai mű, részben azért, mert nem az erkölcsöt tartja benne fontosnak, hanem a célt. "A cél szentesíti az eszközt" ez a tipikus macchivellista közmondás, amit neki tulajdonítottak, "de ő ezt soha nem mondta így..." Az egész szellemisége végül is az, hogy az erkölcsösséget háttérbe kell szorítani a politika terén, mivel a cél számít. Egy jó cél pedig eltűrhet kisebb-nagyobb áthágásokat a törvény és az erkölcsiség világában.


Azért alapmű, mert a korábbiakhoz képest más megalapozottsággal ír a hatalomról. A középkori skolasztika után a reneszánsz több mozgásteret biztosított a gondolkodók számára, így készülhetett el ez a mű is.


Fontos megemlíteni, hogy ez még inkább filozófiai mű, mintsem társadalomtudományi, mivel azokban az időkben még nem létezett a társadalomtudomány (később jött létre teljesen felesleges módon, mivel feldarabolta a filozófiát a természettudományok fejlődésével egyetemben és megvonták az embert attól, hogy a valóság egészét tudja tanulmányozni. Az összes lógia, lásd: antropológia, szociológia... csak téziseket gyárt,a melyek egy adott részt kívánnak meg megvizsgálni. És az a probléma velük, hogy nem képesek az adott tézisek lefedni az adott vizsgálódás körét... erről még lehetne írni sokat)

2015. júl. 18. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
47%

Hogy mennyire azaz ennyire, nem tudom, de Machiavelli előtt volt még jónéhány, nem kevésbé fontos "politológus". Itt van mindjárt magának a "politika" szónak a szülőatyja Arisztotelész, aki tanítványának, Nagy Sándornak ad államvezetési tanácsokat Politika című művében. Vagy Platón, aki az Állam című párbeszédes művében fejti ki véleményét a helyes politikáról. Nem is beszélve legismertebb kultúrális hagyományáról Atlantiszról, amelyet az ideális állam utópiájaként írt le, és amely sokkal nagyobb lenyomatot hagyott az emberiség kultúrájában, mint Machiavelli teljes életműve. Igaz, nem politikai jelentésében.

De, hogy csak korszakos lépésekben haladjunk, a középkorban ott van Aquinói Szent Tamás, aki skolasztikus politikaelméletével egészen Machiavelliig meghatározta a theoretikusok gondolkodásmódját.

És Machiavelli mellett, kortársként élt Morus Tamás, Utopia megálmodója, akinek ha mást nem is, de az "utópia" szót köszönhetjük. Elképzelése az ideális államról sajnos nagyon közel állt a kommunizmushoz, és arról ma már tudjuk, hogy nem működik...

Szóval úgy érzem, hogy te vagy a forrásaid kissé túldimenzionáljátok Machiavellit (akinek érdemeit mindazonáltal semmiképpen nem akarom kicsinyíteni).

2015. júl. 19. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!