Politológia szakhoz milyen erettségi szükséges?
Az lenne a kérdésem, hogy ahhoz, hogy egy egyetemre felvegyenek politológia szakra, milyen tantárgyakból kell érettségiznem, és milyen szinten?
A földrajz véleményem szerint az alapja (azon belül is a gazdaság része) ezért abból emelt szinten kívánok érettségizni. Emellett melyik tantárgyból szükséges egy emelt szintű, vagy simán egy jó érettségi a kötelező tantágyaknál, vagy azok mellett?
Az egyetemek honlapján nem nagyon találkoztam felvételi követelményekkel, ezért is kérdezek itt.
Előre is köszönöm a segítségeket!
A legtöbb egyetemen magyarból vagy történelemből vagy egy idegen nyelvből kell emelet szintű érettségi. Egyébként magasak szoktak lenni a ponthatárok...
Abban tévedsz hogy a politológiának a földrajz lenne az alapja. A politológia leginkább a jogtudományhoz kötődik, valamint más társadalomtudományokhoz.
A rendszerváltás előtt nem volt külön politológia képzés. Kik kezdtek el akkor politológia szakon tanítani? Nagy többségben jogászok, a maradék; történész, filozófus, szociológus, néhány közgazdász.
Ha a gimnáziumi tantárgyakat nézzük, akkor leginkább a csak mostanában (és nem is mindenhol) tanított társadalomismereten kívül a történelem áll a legközelebb a politológiához.
Ha belegondolsz nagyobbrészt még mindig közjogtörténetet, politikatörténetet tanítanak nektek. Hiába próbálnak mostanában nyitni a hétköznapi ember története felé, a középiskolai történelemoktatás még mindig leragadt az dinasztiaváltások, (polgár)háborúk, forradalmak és egyéb POLITIKAI események tárgyalásánál. Viccesebben; a királyok hálószobatitkainál!
A politológia szak első éve is szinte tiszta történelem.
Magyar alkotmányTÖRTÉNET, Európai alkotmány- és parlamentarizmusTÖRTÉNET, Magyar politikaTÖRTÉNET. Felsőbb években is; Magyar parlamentarizmusTÖRTÉNET, Az egyetemes és a magyar politikai gondolkodás TÖRTÉNETE.
De még az a tárgy, aminek nevében szerepel a "mai" kitétel; A mai magyar társadalom c. tárgy is az egész XX. századi társadalomfejlődést végigveszi.
A pártokról és pártrendszerekről szóló tárgy, ahogy a választási rendszerekről vagy a közpolitikákról szóló is mind azzal kezdődik, hogy bemutatják az előzményeket. Ez szükséges is.Hogy lehetne például megérteni a jelenkor nemzetközi kapcsolatait történelmi ismeretek nélkül?
Nem sorolok tovább példákat de ha nem szereted (legalábbis a modern-kori, a XX. századi) történelmet, akkor nem neked való a politológia.
Én azt javaslom, hogy feküdj rá a történelemre, tegyél belőle emelt szintű érettségit, valamint tanulj nyelveket!
Még annyi, hogy én a helyedben jogra mennék, és aztán ha van kedved megcsinálhatod a politológia MA-t is!
A jogászdiploma sokkal jobban konvertálható, egy jogász például simán elmehet politológusnak, politikai elemzőnek, de neki ez csak az egyik lehetőség, nem az összes.
Még egy dolog; legalább egy-két bevezető tankönyvet is elolvashatnál;
Haskó-Hülvely: Bevezetés a politikatudományba
Bihari-Pokol: Politológia
Bayer: A politikatudomány alapjai
Fischella: A politikatudomány alapvonalai
A legtöbb helyen a Bihari-Pokolból tanítanak, de a legközérthetőbb és rövidebb a Haskó-Hülvely-féle.
Más politológiai tankönyvekbe is belenézhetnél;
Bayer: A politikai gondolkodás története
Mezey: Európai alkotmány- és parlamentarizmustörténet
Bihari: Magyar politika 1944-2004
Valamint klasszikus politikai gondolkodók műveibe;
Machiavelli: A fejedelem vagy Max Weber munkái.
Belelapozhatsz a rokontudományok tankönyveibe is;
Andorka: Bevezetés a szociológiába
Samuelson-Nordhaus: Közgazdaságtan
És a jogtudománnyal sem árt ismerkedni (hiszen politológián is tanulni kell alkotmányjogot, közigazgatási jogot, nemzetközi jogot)!
Ha mindezek untatnak, akkor szintén nem ajánlom a politológiát!
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! :)
Akkor szerencsém van, mert már kis korom óta érdekel a történelem, és azon belül is szinte csak a XX.század, valamint a XXI. század köt le leginkább.
Emelt történelemre és németre járok, ezekből a tantárgyakból nagyon jól, kiválóan teljesítek az érdeklődésem miatt, valamint tervezek ezekből emelt szinten érettségit. Gondolkozok a hadtörténész irányzaton is.
Azért gondoltam még a földrajzra, mert sok gazdasági dolgot tanultam onnan. Pénzügy, mezőgazdaság, stb.
Mondom én a helyedben elgondolkoznék azon hogy nem e érdemesebb lenne jogra menni. Az Eltén például fakultatív tárgyként felveheted a politológusok tantárgyait, írhatsz évfolyamdolgozatot, szakdolgozatot a politológia tanszékhez is, jogi diplomával jelentkezhetsz politológia MA, vagy akár doktori képzésre is.
Annyiból sokkal jobb, hogy több lehetőséged van, egy konvertálhatóbb diplomát kapsz.
Ha hadtörténész szeretnél lenni, akkor történelem szakra érdemes menned, főleg ha a régebbi korok hadtörténete érdekel. Ha a modern hadtörténet, amelynek művelése sokkal több katonai, műszaki ismeretet igényel, akkor meg a Közszolgálati Egyetem egyik szakára, mondjuk katonai vezető szakra és mellette (vagy utána) levelezőn csinálhatnád a történelem szakot.
A földrajz egy érdekes tudomány, mert tudomásom szerint az egyetlen, amelyet nem lehet tisztán besorolni a természettudományok és a társadalomtudományok közé sem.
A földrajz ugyanis magában foglalja a természetföldrajzot és a társadalomföldrajzot is. Jelenleg az egyetemeken a természettudományi karokon oktatják, de sokáig vita tárgya volt, hogy itt van e a helye, vagy a bölcsészkaron.
A kétszakos tanárképzés idején egyébként nagyon sokan párosították a földrajz szakot a történelem mellé.
Nyilván te most a társadalomföldrajzra gondolsz, amelynek keretében sok gazdasági ismeret elsajátítható. Én nem mondom, hogy semmi köze sincs a politológiához ennek, de elég kevés. Politológia szakokon nem közgazdász képzés folyik. Elsőben van két félév közgazdaságtan, egy mikroökonómia és egy makroökonómia, és ennyi van összesen direktbe, de ez egy csomó más szakon is van; jogon, szociológián stb...
A közpolitika c. tárgy keretében foglalkoznak még gazdaságpolitikával, esetleg külön indítanak ilyen alternatív vagy fakultatív kurzus.
Köszönöm a segítséget! :)
Jelenleg az ELTE-n, a Pázmány Péteren, a Károli Gáspáron és ugye a NKE-n gondolkozom, ill. ezeket jelölném meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!