Miért nevezték a Horthy-rendszert a "hárommillió koldus országának"?
Igen, vannak. A Horthy-kor idején a lakosság 50-55%-a még a mezőgazdaságból élt vidéken (vagyis a városi lakosság 45-50% volt).
Namost, úgy képzeld el, a vidéken élő emberek ugyebár a földből éltek meg. Csakhogy az összes termőföld 70%-a nagybirtok volt, a nagybirtokosok viszont Magyarország népességének 1-2%-át tették ki. Ebből az következik, hogy az ország lakosságának a fele csak az össz. termőterület 30%-án gazdálkodott. Viszont e földeknek nagy része apró birtok volt, amiből egy ember magát sem tudta eltartani, nemhogy a családját. 3 millió ember gyakorlatilag zsellérsorban volt a vidéken.
Ez az egyik. A másik pedig a vidéki és a városi életmód eltérése. A városokban (főleg Budapesten) már voltak összkomfortos lakások (angol WC), volt vízvezeték, csatornahálózat stb. Az emberek életmódja is teljesen más volt, mert azért a városiak többsége megengedhetett magának egy mozit, tömegközlekedésen járt, vasárnap elment sétafikálni a Margit-szigetre és ilyenek. A középrétegeknek ott voltak a kávéházak, ott üldögéltek és az újságot olvasták... A városi embernek a fizetése (még a munkásságé is, akik viszont szintén rossz körülmények között éltek) a parasztember jövedelméhez képest óriásiak voltak. Gyakorlatilag úgy kell ezt elképzelni, hogy bent a városban és kint a vidéken mintha nem ugyanabban az országban járt volna az ember. Vidéken igazából majdnem lehet mondani, hogy a parasztság középkori viszonyok között élt. Nézz korabeli fényképeket, omladozó házak, gémeskutak, és ilyesmik jellemezték az akkori életet vidéken. Azt sem tudták, mi az a lehúzhatós WC... Az átlag paraszt lovaskocsival járt, már ha volt lova, de már az is gazdagságot jelentett (azt sem tudták mi az a busz vagy villamos). Gyakorlatilag a parasztembernek olyan kevés bevétele volt, hogy bent a városban egy dzsentry lazán elkártyázott egy éjszaka alatt annyi pénzt, amit egy paraszt egy egész évben megkeresett. Mintha tényleg nem ugyanaz az ország lett volna a városban és a vidéken. Ilyen értelemben lehet mondani, hogy a vidék a koldusok országa volt - amúgy a kétféle, gyökeresen eltérő életmód és társadalom egymásmellett élését torlódó társadalomnak hívjuk.
Úgy, hogy a gazdagok azt mondják, hogy már elég gazdagok, és nem akarnak több pénzt. Viszont helyette azt mondták, hogy van elég pénzünk, de annyira pénzéhesek vagyunk, hogy inkább dögöljön ki az ország lakossága, minthogy mi egy centet is adjunk, még akkor is, ha mi ugyanolyan jól élnénk utána.
Ezért is tudott olyan nagymértékben elterjedni a kommunizmus. Ami persze semmiben sem különbözött, csupán annyiban, hogy a szegényeket becsapták azzal, hogy ők gazdagok, és hogy ennél jobb már nem lehet.
Ezért hát elmondhatjuk, hogy a legtöbb szegénység oka a pénzéhség, a makacsság, és a hatalomvágy.
Ha ezek nem lennének, akkor jelenleg nem lenne ennyi szegény ember, és az emberiség pénzének 99,99%-át nem 100 ember birtokolná.
Az a baj, hogy a kommunizmus nagyon bele nevelte az emberekbe a proletár öntudatot "én, szegény vagyok, bezzeg a szemét gazdagok". Dédapám a háború után járta az elpusztított földeket, felvásárolta az elhullott állatokat, és a bőrükből cipő manufaktúrát csinált. Kinek volt első dolga a "tisztességtelen gazdagságot" elvenni tőle. Hát persze a "dolgozó népnek".
Mezőgazdaság és mezőgazdaság között is van különbség. Nem mindegy, hogy valaki kubiktalicskával jár a napszámba, és kalákában aratnak, vagy mondjuk korszerűen gépesített az a gazdaság. Nem volt már röghöz kötés nagyon régóta, a béreket a piac határozta meg, nem az, hogy a gonosz földtulajdonos mennyire akarja kizsákmányolni a munkásait. Már pedig a gőzgépet, dízelt XIX. század Jóska bácsi nem kezeli, ahhoz szakképzettség kell, azt pedig kénytelen megfizetni a piac.
Egyébként vicces a párhuzam, hogy ez a mai napig igaz. Valahogy az általános szegény réteget marha nehéz rávenni, hogy szakképzettséget szerezzen, és már 2015öt írunk.
"Az a baj, hogy a kommunizmus nagyon bele nevelte az emberekbe a proletár öntudatot "én, szegény vagyok, bezzeg a szemét gazdagok"."
Azaz becsapták őket, megakadályozva ezzel, hogy valaha is nagyobb vagyonra tegyenek szert. Ezt ért is gondolom úgy, hogy a kommunizmus célja nem más, mint szegénységben tartani a népet, úgy, hogy néhány vezető meg irdatlanul sok pénzre és maximális tegyen szert.
*és maximális hatalomra
(bocsi a sok hibáért, de alig aludtam az éjjel)
ennél a gazdag szegény ellentétnél egy dolgot felejtünk el:
hogy aki gazdag annak több képessége kell hogy legyen a gazdagsága megszerzésére és megtartására mint annak aki szegény. Jó példa erre a gazdag rokon halála utána az örökösök szétszórják a vagyont.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!