980-1050 között milyen volt a magyarok élete? Mi jellemzi ezt a korszakot?
Ezt az időszakot nagyon nagy társadalmi változások jellemzik. A változás alapvető iránya, hogy a nomád/félnomád, vérségi kapcsolatokon alapuló törzsi társadalom átalakul feudális, földalapú, jobbágy-földesúri kapcsolatokon alapuló társadalommá.
Azonban ez nem volt ilyen egyszerű, eléggé nagy lesarkítás lenne azt mondani, hogy a hős eleink lovagoltak szabadon, nyilaztak, majd a következő pillanatban már földbe kapart lyukban laktak és szerencsétlen jobbágyok voltak.
A folyamat ugyanis nem ment ilyen egyszerűen, mert az igaz, hogy a király kiosztotta a földeket, a legtöbb föld királyi birtok volt, aztán sok volt az egyháznak és voltak arisztokraták is, akiknek voltak földjeik. Azután ott voltak a szerviensek, akik a katonáskodásért cserébe kaptak szolgálati földeket. Ott voltak a várföldek is... Namost ezeken a sok földeken különféle jogállású parasztok dolgoztak, a rabszolgától egészen a várföldeket megművelő szolganépekig mindenféle jogállású ember volt. Rengeteg társadalmi elem pedig egyáltalán nem művelt földet, hanem továbbra is könnyűlovas, mondhatni nomád harcmodort alkalmazó életet élt (székelyek, szepesi tízlándzsások stb.). És rengetegen ki akartak bújni ez alól az állami rendszer alól, és a peremterületekre menekültek, és ők továbbra is pogányok akartak maradni. Ezek ellen voltak pl. Szent Lászlónak a kemény törvényei a lopás ellen. És akkor még a Kárpát-medencében élő szlávokról, bolgárokról, egyéb népekről még nem is meséltem.
Szóval nagyon sokszínű társadalom volt, különféle fejlettségi fokokon, a nomád életmódból a feudális, földművelő társadalomba való átalakulás különböző fokozatain. Nagyon mozgalmas és problémákkal teli időszak lehetett (pogánylázadások, felkelések stb.), szerintem sokkal kevesebbet tudunk annál, mint ami valójában történt ebben az időszakban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!