Honnan ered, és mit jelen pontosan a "nyárspolgár" kifejezés?
Előző:
Ez több pontban is tévedés.
"A középkori városokban ha támadás érte őket a polgárok is résztvettek a védelemben"
Eddig tökéletes, csak az a probléma, hogy a gyárspolgár nem középkori kifejezés. A nyársnak igazából köze nincs a középkorhoz.
"de nekik nem volt katonai fegyverük"
A középkori polgárok elég jó kardforgatók voltak, és rendelkeztek is fegyverzettel. Azt, hogy mit értesz katonai fegyveren, nem értem, vagyontól függően volt kardjuk, lehetett páncéljuk meg minden egyéb.
"csak egy nyárssal harcoltak."
A nyárs - ahogy fentebb is írtam - egy kétélű, döfésre alkalmas fegyver neve volt, és talán alaki hasonlóság, talán gúnyolódás miatt nevezték el a hússütő nyél (nyárs) után. Egyébként az eredeti hússütő nyárs is kétélű fém cucc. Utána néztem, és a lándzsából eredeztetik a nyársat (mint fegyvert), de ennek ellenére kardszerűen kell forgatni. Ez egyébként kicsi, akár sétapálcába rejthető fegyver volt, amit a polgárság egy része a hétköznapokban mint önvédelmi fegyver és mint a gőg kifejezése (státuszszimbólum) viselt, nagyjából a XIX. században. (Szó sincs tehát középkorról meg város ostromokról.)
A nyárspolgár szó egyébként nem túl hízelgő kifejezés.
Úgy járkál, mintha nyársat nyelt volna... Ez jutott eszembe, és ezt támasztja alá a Czuczor-Fogarassy szótár (1864)szócikkének második része is:
NYÁRS, (nyár-s) fn. tt. nyársat, harm. szr. ~a. Hoszszu, vékony s hegyes eszköz, mely különösen arra való, hogy valamibe szúrják, Konyhai nyárs, melyre a sütni való húst, vagy más eleséget ráhuzzák, s a tüzre tartják. Nyárson sült csibe, lud, récze, malacz. Nyárson pirított szalonna, kenyérszelet, kukoricza. Vas nyárs. Fa nyárs. Nem állja meg szerdék a nyársat. (Km.) Jelent hegyes karót is fából, melyre a vad századokban büntetésül vagy kinzásul embereket is húztak, Kiált, ordít, mint a kit nyársra húznak. Aljas népnyelven oly emberről, ki igen merevült feszes testtel jár, azt mondják, hogy nyárs van az alfelében; vagy: mintha nyársat nyelt volna el. Volt ilyforma hegyes fegyver is, melyet nyársgerelynek hivtak.
A nyárspolgárnak és az "úgy jár, mintha nyársat (karót) nyelt volna" ikifejezésnek nincs sok köze egymáshoz. Az előbb idézett szótárból is az utlsó mondat a fontos: "Volt ilyforma hegyes fegyver is, melyet nyársgerelynek hivtak."
Ez lenne az a bizonyos nyárs. A nyárspolgár szó a németben is szerepel, Spiessbürger, amiből a Spiess lándzsát és nyársat is jelent.
Minden arra utal, hogy a nyárspolgár a fegyverről kapta a nevét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!