Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ahhoz, hogy valaki terapeuta...

Ahhoz, hogy valaki terapeuta lehessen, pszichológia szakon milyen képzettségi szintet kell elérni?

Figyelt kérdés
Tehát BSc-t, MSc-t és doktorit is el kell végezni hozzá, vagy elég a BSc+MSc is, esetleg csak BSc kell hozzá?

2015. febr. 25. 22:15
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

kell a BSc, aztán (mivel egymásra épülő képzés) kell az MSc és aztán/közben kell még szakpszichológusi képzettséget szerezned.


a doktori az nem azt jelenti, hogy orvos, hanem tudományos fokozat. (PhD)


ha olyan terapeuta akarsz lenni, aki gyógyszert is felírhat, akkor általános orvosi képzést kell elvégezned és utána a pszichiátriai szakorvosi képzést.

2015. febr. 25. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

(Azért azt érdemes megemlíteni, hogy a pszichológia bölcsész képzésnek számít, így BA és MA az, amiről beszélünk, nem pedig BSc és MSc.)


Egyébként az első válaszoló nagyon jól összefoglalta a dolgot, annyit még hozzátennék, hogy a szakirányú továbbképzéseket a mesterképzés után már csak saját zsebből kifizetve lehet teljesíteni, valamint kötelező hozzá az, hogy mellette dolgozz, és 100 óra egyéni vagy 150 óra csoportos önismereten kell részt venned - ami szintén elég drága, és érdemes minél előbb elkezdeni. Ezen kívül pedig elengedhetetlenek a módszerspecifikus képzések, mivel az egyetemen alap dolgokat fogsz megtanulni, konkrét módszereket és technikákat csak az ilyen képzéseken tudsz elsajátítani, ezek nélkül viszont nem leszel értékes szakember.

2015. febr. 26. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 dftgsgvghgev ***** válasza:

Szigorú értelemben véve terapeuta akkor is lehetsz, ha csak Ma-d van. Az Ma (illetve Debrecenben Msc, ha jól tudom) mindenképpen kell, mert az adja az okleveles pszichológus minősítést. Minden pszichológus terapeuta, aki terápiát végez, és technikailag 5 ülést követően már terápiás folyamatokkal van dolgod. 5 találkozásig még max. konzultáció van.

Szintén terápiát végzel szupportív terápiával vagy betegvezetéssel, amit az okleveles pszichológusnak muszáj csinálnia, hiszen általában ez a dolga (vagy ideális esetben, munkahelytől függ). E nélkül ugyanis nincs vezetett eseted, amivel kitanulhatnád a szakmád.

Hogy tovább lépj a szupportív/támogató terápiáról, kell egy módszer(specifikus képzettség). Ilyen pl. a pár és családterápia, autogén tréning, illetve (bár nem terapeutának hívják magukat) pl. a pszichodráma. Ezeket klinikai szakpszichológus képzettség nélkül is meg lehet tanulni, és megkapod mondjuk a pár- és családterapeuta címet. Hasonlóan, az autogén tréningről tovább léphetsz a szimbólumterápiára. Náluk nem tudom, hogy van a szabályozás, de akár használhatják hivatalosan a terapeuta címet, akár nem, technikailag, mivel módszerhez kötött terápiás folyamatot vezetnek, terapeuták. Akár kiírhatják az ajtóra, akár nem.

Ha olyan végzettséget szeretnél, amihez szükséges a klinikai felkészítés, akkor el kell menned MA után egy négyéves klinikai szakpszichológus képzésre. Ez a belépője annak, hogy elkezdhess a két pszichoterápiás képzés valamelyikét, ami még három év.Ez adja majd a pszichoterapeuta címet, de ahhoz, hogy ezt kiírhasd az ajtóra, még módszerrel is rendelkezned kell. Erre pl. a pszichoanalízis. Analitikus lehetsz úgy is, hogy csak a pszichoanalitikus képzést végzed el, de pszichoterapeuta nem. Ahhoz mind az analitikus cím, mind a pszichoterapeuta cím is kell.


Gyakorlatilag tehát mindenki terapeuta, aki 5 alkalomnál hosszabb folyamatban kezeli a paciensét, mert a terápiára jellemző folyamatok akkor már működésbe léptek. Akár megvan a hivatalos minősítésed, akár nincs.

Hivatalosan viszont csak akkor írhatod ki, hogy terapeuta, ha olyan módszerben képződtél, amihez nem kell klinikusi cím, vagy

elvégzed az MA-t, a klinikai szakpszichológusit, a pszichoterápiás szakképzést és egy módszerspecifikus képzést.


Az, hogy amíg nincs meg minden papírod, értéktelen lennél, tévhit. A pszichológus hallgatók körében is. Sima szupportív terápiát MA-val is csinálhatsz (felügyelet mellett), ami önmagában elfogadott terápiás eljárás, tudtommal. Csak esetleg lassabb, illetve átható változást tovább tarthat vele elérni, mint egy célirányos módszerrel.

2015. febr. 27. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 dftgsgvghgev ***** válasza:
Pszichológiából doktorit csak a tudományos fokozat ad, a PhD. Itt kizárólag kutatásmódszertani és elméleti oktatást kapsz, illetve kutatómunkát/oktatói munkát végzel, a képzés a tudományos kutatáshoz szükséges ismereteket adja át. Magyarországon nem feltétele a "terapeutaságnak". Régen adott "kisdoktorit" a klinikai szakképzés is, mára ez nem él.
2015. febr. 27. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!