Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért volt az, hogy a kilencve...

Miért volt az, hogy a kilencvenes évek végén, a 2000-es évek elején, alig lehetett hallani, pszichológusokról, terápiákról, dráma csoportokról, stb?

Figyelt kérdés
Szóval, hogy ez a "műfaj" azokban az időkben nem kapott akkora publicitást, mint manapság. Hol voltak akkor a szakemberek, mennyire volt akkoriban gyakori egy terápia, stb? Hogy lehetett, azokat egyáltalán elérni, akik ilyennel foglalkoztak?

2015. jan. 13. 12:57
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Azért akkoriban már voltak Magyarországon pszichológusok, lehetett terápiára járni. Az, hogy manapság több szó van erről, csak azt jelenti, hogy zárkózunk fel a nyugati országokhoz, ahol megszokottabb a terápiára járás. A rendszerváltás előtt biztosan sokkal kevesebb pszichológust képeztek, a pszichiátriát viszont akkoriban sem lehetett megkerülni, mivel akkor is voltak mentálisan beteg emberek.
2015. jan. 13. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Volt akkor is. Honnan veszed ezt? Én pl. önismereti csoportra jártam 1997-ben! 16 évesen. Voltak kortárs, meg egyéb alapítványok is, ma is vannak. Rajtuk keresztül olcsóbban lehetett, "kipróbálni" az önismereti dolgot, főleg olyanok részére volt indítva, akik szakmabelinek tanultak, de mi páran, akik csak lejártunk azok is részt vehettek, érdekes volt, de nem igazán jött nekem be az egész, túl elvontnak találtam. Nem is jártam sokáig, a helyre sem. Szóval voltak akkoriban is ilyen dolgok, csak mondjuk nem volt akkora reklámja talán, mint most.
2015. jan. 13. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Voltak bizony! Csak akkoriban még az interneten nem volt ennyi sületlenség, mint ma!
2015. jan. 13. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

azt nem tudom hogy akkor mi volt, de azt tudom, hogy a nővéremnek volt egy korszaka serdülőkorában (kb 85-ben) amikor ült az ablakban minden nap, és csak nézett kifelé. senki se vette észre hogy neki valami baja van, nem volt számunkra ez a fogalom ismeretes, hogy depresszió, nemhogy rájöttek volna anyámék, hogy van valami baja, vagy hogy ilyen baja van. később is jelentkeztek nála mentális zavarok, úgyhogy most a 4o-hez közeledve jár terápiákra.


akinél nincs diagnosztizálva, és nem tudja kiheverni lábon az efféle zavarokat, később úgyis felszinre tör valamilyen formában, pánik vagy szorongás, vagy komolyabb személyiség, viselkedés zavarok stb, és később lehet magától keres fel valami segitséget. a súlyosabb esetek mint pl skizofrén stb, aki nem ura a helyzetnek, és képtelen a beilleszkedésre, vagy a valóságot összekeveri a képzelettel, igy a társadalomba képtelen részt venni, azok régen is szerintem zártosztályon voltak, csak nem tudtunk róluk. másik eset, hogy segitség hiányában kinyirták magukat. a köznép meg semmit se selytett hogy miért tette. a kevésbé súlyosaknak meg sanyarú életük volt, eljártak dolgozni (ha birták) vagy ha nem birták, akkor meg a társadalom elkönyvelte őket senkiházi lusta dögöknek, akik nem dolgoznak. Esetleg alkoholisták lettek. Az alkoholizmus mögött is súlyos mentális problémák állnak. Nagyon sok személyiségzavaros, hangulatzavaros fordul végül az alkoholhoz. Mi csak annyit látunk belőlük hogy csöves alkesz, de nem is sejtjük milyen mentális betegségek vannak ennek hátterében.


Tehát ez összetett téma.


Ma nyilván több esetet diagnosztizálnak, lehet ráhuzzák az emberre a diagnózist valódi betegség nélkül is. ma már mindenki bipoláris, vagy borderline, aki egy kis idegösszeomlás miatt pszichiáter elé kerül. Régebben meg súlyosabb esetek is diagnosztizálatlanul segitség nélkül éldegéltek, mignem kinyirták magukat (ez persze ma is jellemző még)


tehát nem hinném hogy a betegek lettek többen (bár teljesen ez sincs kizárva, hogy a mai társadalmi berendezkedés és közfelfogás, stressz, nyomás, teljesitménykényszer több mentális beteget teremt) de lehet hogy csak a diagnózisok száma volt kevesebb. nem tudom erről lehet-e valami statisztikát találni, de ha lehetne se lenne pontos, mert nagyon sok valós beteg nem kerül orvos elé, mások meg igazságtalanul lesznek megbélyegezve egy diagnózissal.

2015. jan. 13. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha tényleg érdekel a téma, olvass el néhány Benedek István könyvet, kezdve az Ideges emberekkel és az Aranyketreccel.

Nagyon olvasmányos könyvek, kimondottan laikusoknak, nincs bennük semmi - vagy csak nagyon kevés és teljesen érthető - orvosi blabla.

2015. jan. 13. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

József Attila is járt pszichológushoz, erről azért irodalmi tanulmányaid során már hallhattál...


De a kérdésedre a válasz borzasztóan egyszerű: annyit fejlődött és változott a tömegkommunikáció, hogy manapság már minden információ sokkal könnyebben érhető el.

Régen pedig a telefonkönyvből lehetett elérni a szakembereket.

2015. jan. 13. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Igazat adok az előttem szólóknak, és hozzátenném még azt is, hogy korábban sokkal több dolog számított tabunak, mint manapság. Az emberek nem kértek segítséget a problémáikhoz szakemberektől (és sokszor nem is tudták, hogy van lehetőségük egyáltalán ilyesmire), mert az volt a normális, hogy ilyen sokaknak van, mindenki együtt tud élni a sajátjával, akkor miért épp én lógjak ki, ciki lett volna. Magyarországon még ma is sok tudatlan ember megbélyegzi azt, aki pszichológushoz vagy pszichiáterhez jár, nem kevés ember titkolja ( én legalábbis ismerek párat..). Még ma sem olyan elfogadott és támogatott dolog ez, mint nyugatabbra.
2015. jan. 14. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Az 1970es èvekig ezen do!gok tiltottak voltak, a '90-es èvekben szerencsère több dolog nyitottá vált, mîg a 2000es èvekben egyre több embernek szüksège lett ezen emberekre.
2018. nov. 11. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!