Éliás családnév zsidó eredetű hazánkban?
Vannak Éliás vezetéknevű őseim.
Az 1800as évekig sikerült felkutatni a családot,de római katolikusok voltak és semmi sem utal a zsidó eredetre.
Egyébként az anyakönyvekben találtam néhány zsidó Éliást (Pl: Éliás Dávid,Éliás Mózes,Éliás Jónás)
A többség azonban katolikus vallású az anyakönyvek szerint.
Lehet hogy kikeresztelkedett zsidók az 1600-1700as évekből?
Találtam egy történelmi személyt Éliás családnévvel:
Éliás József zsidó születésű,akiből református pap lett.
Ő a zsidóüldözések során tért át keresztény hitre. [link]
Nekem ezt mondták,hogy az Éliás zsidó családév.
Az anyakönyvi bejegyzéseknél,pedig zsidónak van feltüntetve például Éliás Mózes és Éliás Jónás.
Nem lehet tudni.
Pro:
Egyes férfi utónevekből úgy lettek vezetéknevek, hogy az ifjabb férfi családtagot pl. "Tamás fia, Márton"-ként emlegették, és ez a forma később lerövidült. (Elhagyták a "fia" megjelölést, így maradt a "Tamás Márton", hogy a példánál maradjak.)
Kontra:
1. Az eredeti zsidó vezetékneveket kötelező volt németesíteni, talán Mária Terézia uralma alatt, ha jól emlékszem; így lett többek között a sok "színes" név (Grün, Schwartz, Gelb stb.)
Magyarországon pedig a 2. világháború környékén sokan magyarosítottak is, jellemzően az eredeti nevükhöz hasonló szót használva (vagy akár teljesen mást).
Én nem tartom valószínűnek, hogy bárki is "Éliás"-ra "magyarosított" volna.
2. Ellenben a magyarok között a kereszténység felvétele után mindig is "divat" volt héber eredetű neveket adni a gyerekeknek, de különösen a reformáció korában, a protestánsoknál.
Csak az érdekesség kedvéért idézem a Wikit:
"A bibliai (elsősorban ószövetségi) nevek közül igen sok bejutott a magyar névrendszerbe, így a ma használatos keresztnevek igen jelentős hányada zsidó eredetű, de ez nem csak Magyarországon van így, mert a legnépszerűbb nevek szerte a világon ebbe a kategóriába tartoznak: János, József, Gábor, Mária, Judit, Eszter. A zsidó nevek azonban nem eredeti alakjukban terjedtek el, hanem a biblia latin fordítása nyomán, így a magyarban is a latinos alakjuk honosodott meg."
Még néhány héber/arámi eredetű név:
Ábel, Ádám, Abigél, Ábrahám, Áron, Barnabás, Benjámin, Bertalan, Dániel, Dávid, Éliás, Emánuel, Erzsébet, Éva, Gáspár, Gedeon, Illés, István, Izsák, Jakab, Jónás, Lea, Márta, Mátyás, Mihály, Mózes, Noémi, Rafael, Ráhel, Salamon, Sámuel, Sára, Simon, Tamás, Tóbiás, Zsuzsanna.
4-es: a magyarországi zsidóknak nem németesíteni kellett a vezetéknevüket, hanem egyáltalán vezetéknevet kellett felvenniük (II. József alatt), ami addig nem volt jellemző náluk. Innen a sok németes vezetéknév.
Kérdező: lehetséges, de Magyarországon nem csak zsidók használtak ilyen, ószövetségi, de a magyar keresztnevekbe "nem beépült" neveket, hanem pl. a székelyek is. Igaz, amennyire tudom, mindkét esetben a keresztnév volt jellemzően ilyen, a vezetéknévnél már ritkább.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!