Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A műelemzésnek mi a lényege?...

A műelemzésnek mi a lényege? Hogyan kell helyesen értelmezni egy művet?

Figyelt kérdés

Amikor megnézek egy filmet vagy elolvasok egy verset, akkor társadalmi és pszichológiai ismereteimre alapozva rengeteg különféle megoldás jutna eszembe, de sokszor egyetlen helyes értelmezés a megoldás. Ilyenkor mi van a többi lehetőséggel? Vagy miben helyesebb a "hivatalos" elemzés az összes többi elemzési megoldásnál? Vagy a tipikus mire gondolhatott a költő kérdésnél, miért helyes az egyik változat és miért helytelen a másik?


Miért van az, hogy a pszichológus sokkal bonyolultabban látja az életet...ugyanakkor egy műnél, ami az élet egyfajta absztrakt kivonata, rettentő egyoldalúan értelmezzük a leírtakat?


Gazdasági területen tevékenykedek, nem vagyok jártas az irodalom és művészet területén, viszont roppant furcsának találom a műelemzés és a "valóság elemzése" közötti órási különbséget.



2015. febr. 13. 15:19
 1/6 Ritakrokk22 válasza:
51%
Azért, mert igy egyszerűbb megtanítani az iskolapadban passzívan ücsörgő, szivecskéket és egyéb alakzatokat unottan rajzolgató kis lurkóknak, mit akart mondani ezzel a költő/festő/szobrász vagy bármilyen művész. Benne van a pakliban, hogy lesz egy olyan meglátásod, amit senki nem fogad el általánosan, de tényleg az lesz az igazság. Utólag ezt tök nehéz megállapítani, persze vannak általánosan elfogadott tényleg, hogy bizonyos színek mit takarhatnak vagy szófordulatok. Mint volt az a kép, hogy a függöny kék volt... és isten tudja milyen hosszú szöveggel magyarázták, itt mit akart a költő, közben pedig egyszerűen csak az ott lakó embernek tetszett a kék szín..így kék lett a függöny. :D Minden művészétbe az akkori kor jellegzetességeit próbálják a történelmen keresztül beleolvasztani, pedig az is lehet, hogy konkrétan abban a percben a költő rohadtul másról beszélt és telibe sz@rta a politikát :D
2015. febr. 13. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Igazából mindent el kell fogadni, amit alá tudsz támasztani.
2015. febr. 13. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A művészek elég tudatosan hoznak létre egy-egy alkotást, így aztán a helyes értelmezés több bizonyítékkal is alátámasztható, míg egy esetleges értelmezéshez csak egy-egy dolog nyújt mankót (mire gondolhatott a költő vs. mire gondolt a költő).


Persze sok olyan mű is van, aminek pont az a lényege, hogy megadja a kezdőlökést, és onnantól szabadon asszociálhatsz. Egy filmnél pl. ott vannak a képi eszközök, elejtett mondatok, amiknek látszólag nincs jelentőségük... stb., de mégis egy irányba mutatnak.

2015. febr. 13. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Szia!

2 irányból tudsz elemezni egy művet:

1. Az adott kor kulturális háttere szempontjából (akkori filozófiai irányzat, történelmi helyzet, tudományos felvilágosultság - minden korban vannak meghatározó tudományágak, pl. mikor újonnan hangsúlyos letta biológi, kásőbba pszichológia, stb. -, stilisztikai korba (rokokó, barokk, stb.). Ezeket elmondod, a vers szempontjából fontos írói (szerzői) életeseményeket.

2. Stilisztikai elemzés: ez vesrnél verstani elemzés, tehát milyen a ritmikája, miylen költői eszközökkel fejez ki valamit a szerző, minél több stilisztikai jegyet nevzel meg, annál jobb. Ez elég könnyű, kb. 5-öt említ a gimis tankönyv (hasonlat, metafora, oximoron, ...) , de egy jobb tanár megtanít 15-20-at, avval lehet villogni felvételin, versenyen, nyert ügyed van (enjambement, tudatos evokáció, ...).:)

Ez elég jó: [link]

2015. febr. 13. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Szia! Szerintem az a jó irodalomtanár, aki arra tanítja a gyerekeket, hogy gondolkodjanak, ha egy szöveget elolvasnak. Ehhez viszont különféle fogásokat kell elsajátítani, hogy mi alapján tudsz egy szöveghez hozzányúlni. Ezért az irodalomórán megvan az, hogy mi alapján elemeztek egy művet és sokszor az elemzés meg is ad egy lehetséges értelmezési irányt. De ennek nem az a lényege, hogy elfogadd, hanem az, hogy kapj egy lehetséges levezetést, hogy azután te is le tudj vezetni más műveket. Persze sok alkotás esetén nincs olyan sok értelmezésre lehetőség - pl. a társadalmi-politikai kérdéseket feszegető, kritikát megfogalmazó műveknél sokszor elég célzatos a mondanivaló.
2015. febr. 13. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!:)
2015. febr. 14. 09:11

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!