Szerintetek jót tett a világnak a piacgazdaság?
miután, amióta világ a világ még csak egyetlen alternatívája lett kipróbálva (tervgazdálkodás) és az is csődöt mondott, nem hiszem, hogy kétséges a válasz: igen, jót tett, de lagalább is nem tudtak még jobbat kitalálni.
(olyan ez, mint a demokrácia: lassú, is drága is, de jobbat még nem tudtak kitalálni...)
"miután, amióta világ a világ még csak egyetlen alternatívája lett kipróbálva"
Hát ez mondjuk nem egészen igaz így. Ott van például az önellátó gazdálkodás, meg a céhrendszer, meg a rabszolgatartásra épülő gazdasági rendszerek. Elég sok alternatíva lett kipróbálva, mióta világ a világ.
És hogy jót tett-e? Hát, attól függ, mit tekintünk jónak a világ egésze szempontjából. Erre ugyanis nincs egységes válasz.
Például az a mértékű környezetszennyezés, ami ma folyik, biztosan nem jött volna létre mondjuk egy önellátó gazdasági struktúrában. Az is biztos, hogy a piacgazdaság (vagy valami még jobb) szükséges a jelenlegi népesség eltartásához, de hogy ez jó dolog-e? Hát a kis kínai gyereknek biztos jó, hogy nem hal éhen, de globálisan megint kérdéses.
Ez a szétesett társadalom is következménye a piacgazdaságnak - szerintem - és hát kérdés, hogy jó-e.
Mindazonáltal sok jó dolog van benne, szóval nem lehet egyszerűen megítélni.
"...Ott van például az önellátó gazdálkodás, meg a céhrendszer, meg a rabszolgatartásra épülő gazdasági rendszerek. Elég sok alternatíva lett kipróbálva, mióta világ a világ..."
szóval, az a nagy helyzet, hogy az általad felsoroltak is piacgazdaságok. nem célszerű összekeverni a termelőeszközt, a termelési rendszerrel...
Sajnos a piacgazdaság fogalmára nem találtam jobb belinkelhető definíciót, kérlek, mondd el, ha szerinted máshogy van. Szerintem ez nagyjából lefedi a lényeget:
A legfontosabb részlet:
A piacgazdaság kapitalista gazdaság: a magántulajdonosi jogokat intézményesítésével a gazdasági tevékenységeket a piac koordinálja. Ez azt jelenti, hogy a keresleti és kínálati arányokat nem egy gazdaságon kívüli etikai elv, bürokratikus szabály, családi előírás, közösségi tradíció, hanem a piaci tranzakciókba lépő, egymással horizontális, tehát nem alá- és fölérendeltségi viszonyban álló szereplők önkéntes megegyezése alakítja ki.
Ehhez képest a céhek pl megszabták, hogy egy mester milyen áron adhat el terméket, milyen arányban járulhat hozzá a város teljes eladásához, hány mester lehet a városban és pontosan milyen minőségű terméket állíthatnak elő (se jobbat, se rosszabbat).
Az önellátó gazdálkodás esetén a piac fogalmának nincs is értelme, hiszen azt használom, amit elő tudok állítani, és annyit állítok elő, amennyire szükségem van.
A rabszolgatartáson lehetne vitatkozni, szerintem annyiban mindenképpen eltér a piacgazdaságtól, hogy egyfajta termelési kényszer jellemzi. A rabszolgákat ugyanis marhára nem lehet kikapcsolni mint egy gépet, azaz a termelő rabszolga és a nem termelő rabszolga etetési költsége nagyon hasonló.
Szóval a háromból kettő biztosan nem piacgazdaság, hacsak nem definiálod másként a piacgazdaságot.
Valójában vannak elvek, amik meghatározzák a piacgazdaság működését. Ez az állami intervenció hiánya, és a profitközpontúság. Valamint az is benne van a pakliban, hogy a kapitalizmus szerint, az a cég, vagy ország, amely nem mutat gazdasági növekedést, annak a részvétele a piaci életben nem kívánatos. Legalábbis a neoliberálisok szerint. A piacgazdaság alapelveit egyébként főként Max Weber A Protestáns etika, és a kapitalizmus szelleme című könyve, valamint az utilitarizmus határozza meg.
Egyébként nem hinném, hogy a magántulajdon aránya számottevően nagyobb lenne, mint az ezt megelőző történelmi korszakokban, hiszen gyakorlatilag mindened hitelből van, és nem csak a magánemberek, hanem a cégek is a pénzintézetektől függnek. A hierarchia pedig a piaci részesedés arányától függ. Egyébként a kérdés az, hogy jót tett e a piacgazdaság a világnak, nem azt kértem, hogy definiáljátok a piacgazdaságot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!