Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Szerintetek jót tett a világna...

Szerintetek jót tett a világnak a piacgazdaság?

Figyelt kérdés
2010. febr. 8. 23:04
 1/8 anonim ***** válasza:
Egy bizonyos fokig. Ha lenne tökéletes gazdasági rendszer nyilván az okosok is arra törekednének, hogy azt valósítsák meg, ne pedig egy tökéletlent (mert jelenleg mind az...), de még nincs...
2010. febr. 8. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
34%

miután, amióta világ a világ még csak egyetlen alternatívája lett kipróbálva (tervgazdálkodás) és az is csődöt mondott, nem hiszem, hogy kétséges a válasz: igen, jót tett, de lagalább is nem tudtak még jobbat kitalálni.

(olyan ez, mint a demokrácia: lassú, is drága is, de jobbat még nem tudtak kitalálni...)

2010. febr. 8. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

"miután, amióta világ a világ még csak egyetlen alternatívája lett kipróbálva"


Hát ez mondjuk nem egészen igaz így. Ott van például az önellátó gazdálkodás, meg a céhrendszer, meg a rabszolgatartásra épülő gazdasági rendszerek. Elég sok alternatíva lett kipróbálva, mióta világ a világ.


És hogy jót tett-e? Hát, attól függ, mit tekintünk jónak a világ egésze szempontjából. Erre ugyanis nincs egységes válasz.


Például az a mértékű környezetszennyezés, ami ma folyik, biztosan nem jött volna létre mondjuk egy önellátó gazdasági struktúrában. Az is biztos, hogy a piacgazdaság (vagy valami még jobb) szükséges a jelenlegi népesség eltartásához, de hogy ez jó dolog-e? Hát a kis kínai gyereknek biztos jó, hogy nem hal éhen, de globálisan megint kérdéses.


Ez a szétesett társadalom is következménye a piacgazdaságnak - szerintem - és hát kérdés, hogy jó-e.


Mindazonáltal sok jó dolog van benne, szóval nem lehet egyszerűen megítélni.

2010. febr. 9. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

"...Ott van például az önellátó gazdálkodás, meg a céhrendszer, meg a rabszolgatartásra épülő gazdasági rendszerek. Elég sok alternatíva lett kipróbálva, mióta világ a világ..."

szóval, az a nagy helyzet, hogy az általad felsoroltak is piacgazdaságok. nem célszerű összekeverni a termelőeszközt, a termelési rendszerrel...

2010. febr. 9. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Sajnos a piacgazdaság fogalmára nem találtam jobb belinkelhető definíciót, kérlek, mondd el, ha szerinted máshogy van. Szerintem ez nagyjából lefedi a lényeget:


[link]


A legfontosabb részlet:


A piacgazdaság kapitalista gazdaság: a magántulajdonosi jogokat intézményesítésével a gazdasági tevékenységeket a piac koordinálja. Ez azt jelenti, hogy a keresleti és kínálati arányokat nem egy gazdaságon kí­vüli etikai elv, bürokratikus szabály, családi előírás, közösségi tradíció, ha­nem a piaci tranzakciókba lépő, egymással horizontális, tehát nem alá- és fölérendeltségi viszonyban álló szereplők önkéntes megegyezése alakítja ki.


Ehhez képest a céhek pl megszabták, hogy egy mester milyen áron adhat el terméket, milyen arányban járulhat hozzá a város teljes eladásához, hány mester lehet a városban és pontosan milyen minőségű terméket állíthatnak elő (se jobbat, se rosszabbat).


Az önellátó gazdálkodás esetén a piac fogalmának nincs is értelme, hiszen azt használom, amit elő tudok állítani, és annyit állítok elő, amennyire szükségem van.


A rabszolgatartáson lehetne vitatkozni, szerintem annyiban mindenképpen eltér a piacgazdaságtól, hogy egyfajta termelési kényszer jellemzi. A rabszolgákat ugyanis marhára nem lehet kikapcsolni mint egy gépet, azaz a termelő rabszolga és a nem termelő rabszolga etetési költsége nagyon hasonló.


Szóval a háromból kettő biztosan nem piacgazdaság, hacsak nem definiálod másként a piacgazdaságot.

2010. febr. 9. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Valójában vannak elvek, amik meghatározzák a piacgazdaság működését. Ez az állami intervenció hiánya, és a profitközpontúság. Valamint az is benne van a pakliban, hogy a kapitalizmus szerint, az a cég, vagy ország, amely nem mutat gazdasági növekedést, annak a részvétele a piaci életben nem kívánatos. Legalábbis a neoliberálisok szerint. A piacgazdaság alapelveit egyébként főként Max Weber A Protestáns etika, és a kapitalizmus szelleme című könyve, valamint az utilitarizmus határozza meg.

Egyébként nem hinném, hogy a magántulajdon aránya számottevően nagyobb lenne, mint az ezt megelőző történelmi korszakokban, hiszen gyakorlatilag mindened hitelből van, és nem csak a magánemberek, hanem a cégek is a pénzintézetektől függnek. A hierarchia pedig a piaci részesedés arányától függ. Egyébként a kérdés az, hogy jót tett e a piacgazdaság a világnak, nem azt kértem, hogy definiáljátok a piacgazdaságot.

2010. febr. 18. 20:42
 7/8 anonim ***** válasza:
Mondjuk szerintem én válaszoltam rá, úgyhogy nem értem, mit pampogsz. A másik ember is válaszolt. Egymás közt elvitázgattunk a definíción, ami egy nyilvános fórumban hadd ne legyen más probléma.
2010. febr. 19. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Hadd pampogjak már, ha nekem jólesik. xD A kommentemben szerinted mi a pampogá? :D De végülis mindegy, lehet hogy okosabb lett volna egy klasszikus fórumban feltenni ezt a kérdést, mint egy megválaszolós eléggé rendhagyó fórumban....
2010. febr. 20. 22:07

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!