Miért nem tudtuk elkerülni a belépést a II. világháborúba? Mik voltak az okai annak, hogy hazánk németek oldalán lépett be?
Addigra 20 éve könyörögtünk már a revízióért. Hitler teljesítette a kérést, olyan területeket kaptunk vissza mint Észak-Felvidék, Erdély, és így tovább. Aztán amikor rájöttünk, hogy hát igen, ez nem ingyen ajándék volt, na akkor léptünk be a háborúba.
Sok érdek is meghúzódott a háttérben, ne félj.
A válasz végtelenül egyszerű. Azért nem tudtunk kimaradni a háborúból mert itt fekszünk Európa közepén. Nem volt választásunk. Mármint voltak alternatívák. Mondhattuk volna akkor Hitler bácsinak hogy ide aztán soha! Kb 1 hétig aztán Lengyel ország sorsára jutunk már 1939-40 tájékán.
Mindent egybe véve ügyesen lavíroztunk amég lehetett hiszen a polgári lakosság 1944 végéig-ig semmit nem érzett a háborúból.
Csatlakozom az előttem szólókhoz. Csábító volt Hitler revíziós ajánlata és földrajzi helyzetünk sem túl szerencsés ilyen szempontból. Ne felejtsük el, hogy az egyetlen közép-európai ország, amely semleges tudott maradni, az Svájc. És az is csak azért, mert a kontinens nagy fejesei nem akarták elveszíteni a rakat pénzüket, amik a svájci bankokban voltak.
Egyszóval elég csábítóak voltak a nácik, akik aztán jól kihasználtak minket
Húsz éven át mindenki a revíziót akarta Magyarországon. Ez teljesen érthető volt, Trianont nem lehetett elfogadni és tudomásul venni. A baj az volt, hogy amikor végre mód nyílt az elveszett területek egy részének visszacsatolására, az akkor már nem a nagyhatalmak békés döntése és egyetértése révén jött létre, hanem Hitler Németországának erőszakos, hódító politikájához kapcsolódott. (Az első bécsi döntés még nagyhatalmi döntés volt, de már ez is Hitler Csehszlovákia elleni durva fenyegetésének volt az eredménye.)
Teleki Pál jól látta, hogy végül a revíziós őrület lesz az, ami katasztrófába sodorja Magyarországot. A németek és az olaszok a saját érdekeiktől vezérelve korlátozottan támogatták a magyar igényeket, a hazai közvélemény pedig mindenáron revíziót akart. A magyar kormányok egyszerűen nem mehettek szembe ezzel az elvárással. Az 1940-es második bécsi döntés, a háromhatalmi egyezményhez való csatlakozás, majd a Jugoszlávia elleni 1941-es német támadásban való részvétel már sajnos egyértelműen a németek karjaiba vitte Magyarországot. A Szovjetunió majd az USA elleni hadüzenetet már pillanatok alatt eldöntötte a magyar kormány, amit pedig semmilyen magyar érdekkel nem lehetett indokolni és elképesztően korlátolt, a reálpolitikát egyáltalán nem ismerő gondolkodásmódra utalt.
A háborúból akkor maradhattunk volna ki, ha Mussoloni nem veszti el a józan eszét 1940-ben és nem lép be a háborúba, hanem semleges marad, mint Franco Spanyolországban. Akkor a háború nem terjedt volna ki a Balkánra, Görögországra és Jugoszláviára, s Közép-Európára, így Magyarországra sem. A háború akkor tőlünk északra, a francia/angol-német-szovjet tengelyre korlátozódott volna Európában. A magyar kormány 1940-ben még próbált a németekkel szemben inkább az olaszokhoz igazodni, az olasz magatartás a magyart is nagyban befolyásolta.
Ezért léptünk be:
1941. június 26-a reggelén bombázás érte Kassát,ami ugye akkor már magyar föld volt újra,erre mi ezért hadat üzentünk az oroszoknak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!