Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi haszna van a tőzsdének?...

Mi haszna van a tőzsdének? Nem lenne-e jobb bezárni az egészet és akkor nem lehetene okoskodással állhírekkel tönkretenni bizonyos szereplőket illetve 0 munkával hatalmas vagyonokra szert tenni és ugyanakkor hatalmas kárt okozni.

Figyelt kérdés
tőzsde

2014. nov. 30. 11:54
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
Ez egy államilag támogatott szerencsejáték, jó állami bevétellel.
2014. nov. 30. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Kacsa Tibor ***** válasza:
54%

Habár annyira nem vagyok jártas a tőzsdével kapcsolatos témákban, az azért biztosan elmondható, hogy bizonyos mértékig hasznos. Nézzük az árutőzsdét. Lényege ugye, hogy hatalmas mennyiségű áru adás-vétele történik itt tértől és időtől függetlenül. Például a bróker vehet úgy búzát, hogy még nincs rá pénze, sőt még búza sincs, a tényleges tranzakcióra majd egy későbbi időpontban kerül sor. Tehát a tőzsde egyfelől segít a kereslet és kínálat összehozásában, egyeztetésében, mivel a bróker a búzát tovább fogja adni annak, akinek szüksége van rá. Természetesen rápakolja a maga profitját, de nem várhatjuk el tőle, hogy ingyen dolgozzon, nem de? :D Ilyen szemszögből pedig azért azt nem mondanám, hogy nulla munkával tesz szert a jövedelmére. Ezt semmi esetben sem mondhatjuk el. Ahhoz, hogy valaki jövedelemre tegyen szert, mindenképpen tennie kell érte valamit. Persze az már más kérdés, hogy ki mennyit tesz érte és milyen áron...

A kérdés ugye az, hogy miért nem zárjuk be a tőzsdéket? Nos, miért nem zárunk be minden piacot? Ott is ugyanaz történik. Pl. a nagybani piacokon. A termelők kipakolják az árujukat, a kereskedők pedig megvásárolják annak az áruját, aki a megfelelő minőséget a lehető legolcsóbban kínálja. És miért? Természetesen azért, hogy minél nagyobb haszonnal adhassa el.

Továbbá én amondó vagyok, hogy aki képes arra, hogy megéljen a tőzsdéből, az megérdemli azt, amit ott szerez. Nem egyszerű dolog a tőzsdézés, az biztos. Folyamatosan napra késznek kell lenni információk terén, érteni kell a számokhoz (méghozzá úgy, hogy minél gyorsabban reagálni tudjunk, ami valljuk be őszintén azért nem feltétlen könnyű 200 árfolyam esetén). Ezen felül ez egy kockázatos dolog. Nem remélhet tőle az ember passzív jövedelmet. Ha kiesik a ritmusból akkor vége. Valamiből pedig meg kell élni addig, amíg nem "dől a lé". Az pedig, hogy valaki abból húz hasznot, hogy van érzéke a dolgokhoz, nos úgy gondolom nem elítélendő. Ha az lenne, akkor ítéljük el a sportolókat, a művészeket, a színészeket, stb...

Véleményem szerint pedig, de javítsatok ki ha tévedek, a tőzsde önmagában nem okoz(hat) gondot. Közvetett kapcsolata ugyan van a gazdasággal, de nincs akkora hatása, hogy azt tönkretegye.


Persze ha kifejted, hogy milyen okoskodásra, álhírekre, szereplő tönkretételre és hatalmas kárra gondoltál, akkor én is konkrétabban tudok fogalmazni :)

2014. nov. 30. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

pl bizonyos elismert elemzéssel foglalkozó társaságok lemínősítenek felminősítenek és ezeknek a hatására bizonyos értékpapírok devizák föl le ugranak. Nagy tőkével rendelkező tőzsdei cégek képesek egy-egy részvény árfolyamát adott irányba befolyásolni majd a begerjesztett folyamatot kihasználva profitra szert tenni.

pl. nemrég így történt a volkswagen megszerzése hatalmas károkat okozva a kisbefektetőknek

2014. nov. 30. 13:18
 4/6 Kacsa Tibor ***** válasza:
Mivel elismert társaságok, gondolom nagyobb múltra tekintenek vissza. Azért vannak hatással az értékpapírpiacra, mert az emberek megbíznak bennük. Ezt anélkül feltételezem nem tennék meg, ha az adott társaság a múltban mindent rosszul csinált volna. Az pedig, hogy a "nagyobb halak" kihasználják helyzeti előnyüket, nem újdonság. Ez minden rendszerben megtalálható, és emiatt nem feltétlen rossz az adott rendszer. A tőzsde pedig nem az a hely, ahol mindig win-win szituációról beszélhetünk. Ha pórul járt kisbefektető a másik oldalra kerülne, ugyanígy viselkedne ő is. Ez egy alap emberi tulajdonság, ugyancsak mindenhol fellelhető.
2014. nov. 30. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
de ezt a tevékenységet a tőzsde felügyelet is bünteti csak valahogy nme mindig derül ki
2014. nov. 30. 21:26
 6/6 Kacsa Tibor ***** válasza:
Nos igen, sajnos a korrupció és panamázás már alaptulajdonságnak számít a mai társadalmakban. De amúgy ez nem rossz téma, akár még szakdolgozat is lehetne belőle ;)
2014. dec. 1. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!