Ha feltalálnánk az időutazást és megtudnánk változtatni a múltat, akkor lenne-e jogunk megváltoztatni a múltat?
Ha feltalálnánk az időutazást, akkor nem változtathatjuk meg a múltat, mert akkor nem jutunk el arra a pontra, hogy feltaláljuk az időgépet és nem tudunk visszamenni, hogy megváltoztassuk :)
Értelmetlen lenne és ezt tudja az a sok okos is, aki ilyennel kísérletezik, habár felettébb mókás lenne.
A fizikai feltételeket most nem taglalva, ha visszamész az időben, egy új univerzum-időelágazás nyílik. Amelyben pl. ha megölöd Hitlert, mondjuk nem lesz II. VH. Attól még a másik időszálon lesz Hitler, és lesz II. VH.
Kauzálisan (ok-okozatilag) az egyik és másik időszál innentől már kettéválva, külön világot alkotna. Már megtörtént dolgot, egyik univerzumban sem tudnál "visszacsinálni".
Ha Sztálint, Maot, Pol Pot-ot, Kim Ir Szen-t gyerekkorában elviszi valami járvány, a világ sorsa megint csak másként alakult volna. A történelem ilyen.
Nagyon jó könyv a témáról Wolfgang Jeschke - A teremtés utolsó napja c. sci-fije. Maga a regény is jó, és érdekes aspektusból szemléli az időutazás lehetőségeit, lehetetlenségeit, és azok okát, jelentőségét.
#2-es válasz egy jó hipotézis, ami kiküszöböli az időhurok paradoxonait. De ez is csak hipotézis, mint sok másik.
A kvantummechanika alapján márpedig már biztos, hogy legalábbis mikroszinten létezik az időutazás, pontosabban itt az ok-okozat viszony elbizonytalanodik, a "mi volt előbb" kérdésre nincs egyszerű válasz.
Ezt a területet nem ismerjük eléggé ahhoz, hogy biztosat lehessen mondani. Lehet, hogy az ilyen idővel kapcsolatos dolgokat más, egyelőre ismeretlen szabályrendszer kezeli, ami feloldja a paradoxont. Vagy úgy, ahogy a #2 írja, vagy máshogy.
De az tuti, hogy valahogy feloldható.
A fizikában, ha paradoxonba ütközünk, akkor biztos, hogy vagy az ismereteink kevesek, vagy (és?) a probléma nem is létezik, a fizikában nincsenek paradoxonok.
Makro szinten ha a szubatomi kvantumfluktuációk véletlenszerű összegződése a megfigyelt fizika, akkor kauzálisan nem fordítható vissza egy okozati esemény az okozó eseményekhez, mert annak véletlenszerű kvantum spontenaitásában pontosan el kellene találni a korábbi állapotokat, amelyek viszont nem szükségszerűek.
A kvantumfluktuáció tehát időben visszafelé is haladva "jövő szerűen" van elkenve, nem mondható meg előre.
Az idő irányát azonban a megfigyelt entrópianövekedéses
folyamatok látszólag megszabják, ill a mi agyunk is ehhez szocializálódott.
Primitív példával ábrázolva: tegyük fel nyertem a pókeren vagy ruletten 1 millió dollárt. Az idő irányát visszafordítva, miből következne hogy melyik tevékenységet kell visszacsinálni? Adott egy fazék melegvíz. Honnan találná ki a kauzalitás, hogy ennek előzménye hogy alá gyújtottam, vagy eleve forró vizet engedtem bele a csapból? Milyen folyamatot kellene visszacsinálni? (vegyük észre ugyanígy nincs előzménye mintha jövő lenne, nem mondható meg).
Ezt megfordítani: át kell lépni az entrópianövekedés törvényét, uralni kell a határozatlan statisztikát a kvantumfluktuációkban, és a szükségszerű múltat, az univerzum korábbi állapotát tudni kellene visszafelé előállítani.
Könnyen lehet hogy a válasz objektív NEM, mert ez nem léphető át. (és nem azért mert saját nagypapám megölése engem is eltöröl, hanem mert a fizikai makrorendszerek nem hozhatók vissza a korábbi állapotukba, nem mondható meg az előzmény, mert az jövő-szerű).
Jó érv, hogy ahol paradoxon van, ott fizikai vagy logikai ellentmondás van jelen, a valós fizika nem tartalmaz ilyeneket. Csak olyan irányban érdemes okfejteni, amely ellentmondásmentes. Dobjuk tehát el nyugodtan a saját magunkkal való találkozást, egy objektum sem kering maga körül térben és időben, minden kibocsátott energia A-ból B-folyamatba tart, és B folyamat összesített entrópiája mindig magasabb , mint a kiindulási folyamatoké.
Ebbe illeszkedő időutazó magyarázat egyetlen esetben lehetséges matematikailag is: jelen fizikai keretek közül ki kell emelni az objektumot (lényegében a magasabb dimenziók). Erre viszont messze semmi bizonyítékunk, és kísérletleg ellenőrizni is feletébb nehéz, ha nem lehetetlen feladatnak tűnik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!