Hogy lehet az, hogy a románok legelső írásos lelete a 16. századból való, a mienk meg több száz évvel azelőtt? Így nég elhiszi azt valaki, hogy ők előttünk itt voltak?
Ez nem bizonyít semmit. Csak annyit hogy a románok nem tudtak írni :D
Egyébként valóban hülye kérdés
A Román történelem szerint, Dákok-tól és Rómaiaktól származnak
Szóval, ha Román, írásos emléket keresel, és hiszel a történelmüknek, találsz, ép nem románt, hanem latint, vagy dák nyelvűt.
A román nyelv, újlatin nyelv, és valóban az. Ha egy románul beszélő ember találkozik egy olasszal, meg fogja érteni.
Ép azért, mert a nyelvi gyökerek közösek.
Igen, a román újlatin nyelv, viszont nem Daciaban "alakult ki", hanem Illíriában, helyileg Dalmácia és Albánia között...
A dákok ugyanis nem romanizálódtak, hiába szajkózza ezt a román történetírás. A gallok 500 év alatt, a hispán népek 5-700 év alatt, az illírek is kb. ennyi idő alatt tudtak romanizálódni, de Dacia provincia csak kb. 150-170 évig volt római uralom alatt. Ahogy mi sem törökösödtünk el a török uralom alatt, úgy Erdély népe sem lett latin ennyi időszak alatt. Főleg azért sem, mivel a daciai római helyőrség katonáig görög és kis-ázsiai területről toborozták, akiknek nem is latin volt az anyanyelve (a vezényszó latin volt, de a katonák anyanyelve nem).
A Kr. u. 270-es években (276, ha jól emlékszem, de nem biztos) kiürítették Dacia provinciát, és onnantól 1000 évig semmilyen latin nyelvű forrás nem utal a románok jelenlétére Erdélyben...
A legelső forrás, ami említi őket, az 1210-es évekből való, egy magyar oklevél, ami elismeri, hogy a románok élhetnek Erdélyben, cserébe a magyar királynak nyújtott katonai segítségért.
A valóságban az történt, hogy a Balkán északi része (Illyria provinciából kiindulva) romanizálódott, de délen erős maradt a görög hatás. Majd az 500-600-as években megindult a Balkán elszlávosodása, így a latin nyelv Illyriára szorult vissza. Ettől délre a hegyekben, az albán nyelvterülettől északra alakult ki a román nyelv (ami most is őrzi az albán hatást, ugyanis rengeteg pásztori életmódra utaló szó a románban az albánból ered...). A 12-13. században innen szétvándoroltak a románok elődei, és megérkeztek 1210-re Erdélybe az első csoportjaik...
Persze, ha ezt egy románnak mondanám el, a haját tépné, és történelemhamisítónak bélyegezne, de amíg az állításaimat bizonyítják a magyar okleveles források, a románok semmit nem tudnak felhozni, csak a mesekönyveiket. Bár ma már egyes józanabb román történészek igyekeznek a tudomány talaján állni, és ők is kezdik a dáko-román elméletet vitatni.
Jah, és még annyit, hogy a román nyelv eredetileg tele volt szláv hatással, nagy százaléka a nyelvnek szláv volt, kb. mint az angolnak latin (az angol nem újlatin nyelv, de rengeteg latin szó van benne, ugyanígy a románban rengeteg szláv szó volt az erős balkáni szláv hatás miatt). Később, a nacionalizmus korszakában a román nyelvészek ettől igyekeztek "megtisztítani" a románt, és olasz és francia szavakat, nyelvtant emeltek bele a románba. Ezért van az, hogy ma egy olasz és egy román nagyjából megérti egymást.
Illyriában (Dalmáciában) pedig az ott lévő újlatin nyelv kihalt a 19. században, mert kiszorította a horvát, szlovén stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!