Mennyire volt fejlett az ókori Róma építészete?
Egy regényben olvastam (Waltari Az emberiség ellenségei), hogy 14 emeletes toronyház is volt Rómában.
Öt, hatemeletesről tudtam, de ezt túlzásnak tartom.
Waltari viszont jó és alaposan átgondolt történelmi regényeket írt, gondolom nem az ujjából szopta, de mégis, Néró korában kétségesnek találom, mert vízvezeték és lakóház, az nem egy kategória.
Tud esetleg erről valaki közelebbit?
Úgy tudtam, hogy a Néró korában lezajló tűzvészig a római épületek, még az emeletes házak is főleg fából voltak építve, kivéve a középületeket, templomokat és a nagy patríciusházakat. Még Augustus is csak márvánnyal borította a fából és agyagból készült épületeket, az igazi nagy építő Néró volt, akiről éppen azért járta a hír, hogy saját maga gyújtatta fel Rómát, mert a nagyszabású építkezéseket éppen ő kezdte el. Az ősrégi zegzugos utcák helyett széles sugárutakat terveztetett, megadta a császári város arculatát.
A Colosseumot később építik fel a Flaviusok és akármilyen szép a homlokzata, az mégsem lakóház, csak egy stadion, és nem takarékoskodtak a költséggel az építők.
A addigi nagy Amphiteatrum is teljesen fából volt, amelyik leégett a tűzvésznél.
A lakóházakat főleg a vállalkozók építtették, akiknek viszont minden fillér számított és előfordult, hogy némelyik rozoga ház magától összedőlt.
A híres Suburra például majdnem tiszta faépítményekkel volt tele.
Őt, hatemeletes házak is csodának számítottak abban a korban.
Ne felejtsük el, hogy a későbbi korokban is tudtak az hatalmas katedrálisokat, várakat, kastélyokat építeni, de az emberek mégis egy, két emeletes házakban laktak, vagy csak földszintes viskókban.
Már csak azért is kételkedem, mert ez olyan híresség lehetett volna, amit bizonyára máshol is megemlítenének, de eddig még nem hallottam róla.
Hogy mikor mekkora építményeket hoznak létre, azt a kor technikai lehetőségein túl, döntően a szükségletek határozzák meg. Rómának nem volt szüksége 15 emeletes házakra, tehát nem építettek ilyeneket. Néhány patrícius nem elsősorban a szükségletei miatt, mint inkább gazdagságának fitogtatására épített a kor szokásainál nagyobb épületeket. A Colosseum éppen azt bizonyítja, hogy sok mindenre képesek voltak, ha akarták. A technológiai fejlődés akkoriban nem robbanásszerű volt, amit megépítettek, azt tudták volna 100-150 évvel korábban is.
Az ősi Egyiptom, vagy éppen Közép Amerika hozott létre olyan, lényegesen nagyobb lépétkű építészeti alkotásokat, amelyeket a mai kor eszközeivel is komoly erőfeszítés elkészíteni, viszont a mai kor emberének fogalma sincs, hogy egyes problémákat hogyan oldottak meg, de elkészült, tehát megoldották.
Nem érdemes alábecsülni a 2-3 ezer évvel ezelőttiek tudományát.
Én egyáltalán nem becsülöm le a rómaiak építészeti tudását, de azért ennyi emelet a modern építészeti megoldások nélkül, az acél és a vasbeton hiányában elég nehezen lenne megoldható.
Valóban, a szükségszerűség sem kényszeríthette őket erre, de ha megnézünk, egy tornyot, vagy viaduktot építhettek alul másfél, két méter vastag falakkal, így lehetett erős és tartós, de én elsősorban a költségeket sokallom, szerintem egyszerűen nem érte volna meg ilyen eszméletlen, akkoriban szuper technikát alkalmazni egyszerű lakóház esetében, még akkor sem, ha elméletileg kivitelezhető lett volna.
Lehet persze, hogy tévedek, hiszen a császárkori Rómában már elég magasak lehettek a telekárak, de szerintem ez akkora szenzáció lett volna, hogy közismert lenne, ha valóban építettek volna ilyeneket, hiszen tudunk más, hasonlóan nagyszerű építményekről, amik esetleg már az ókorban megsemmisültek, erről is tudnunk kellene, úgy gondolom, ha valóban megtörtént volna.
Szia!
Szerintem 14 emelet már túlzás, valóban az építési költségek már olyan elképesztően magasak lettek volna, hogy egyszerűen nem érte volna meg ilyet építeni. Technikailag elég szilárd alapozással, és megfelelő falvastagságok megválasztásával szerintem még lehetséges lenne, de nem tartom valószínűnek, hogy építettek ilyet. Építészettörténeti tanulmányaim során sem találkoztam ilyen példával.
üdv,
C
Én a Spektrumon láttam egy műsort az ókori Róma építőgépeiről. Taposómalom által vezérelt emelődarut használtak az épületelemek magasba viteléhez, amolyan emberi mókuskerék volt.
Ezenkívül ők használnak az épületekhez először kupolás tetőt.
Az útépítésük, meg... nos, először ők használtak betontutat, amik rendszerint Róma városából indultak sugáregyenesen, innen van a mondás, hogy Minden út Rómába vezet. Azokon az utakon ma is zökkenőmentesen lehet járni-kelni.
Valóban sok mindent átvettek a görögöktől, pl. az oszlopcsarnokokat és a tymponaont, a háromszög formájú homlokdíszt, és szobrászatból is sokat tanultak a görögöktől, sok császsár görög származású szobrászt alkalmazott. Akárcsak a görögök, ők is idealizálva ábrázolták festményeiken és szobraikon a császárokat és más fontosabb személyeket. Pl. Cézárról tudvalevő, hogy kopasz volt, mégis szép, rendezett hajjal ábrázolták. vagy az Augustus az imperátor c. szobor is azt ábrázolja, hogy Augustus valóságos atléta , noha elég gyengécske és sovány volt alkatra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!