Tényleg ennyire hülye lenne az emberiség?
Régi vicc: Putyin elindul este színházba a feleségével. Amikor beülnek az elnöki limóba, a felesége megkérdi: Jaj, Vlagyimir, elzártad a gázt?
:D
Két kontinensen, legalább 4-5 országon átfutó villanykábelen elég sok helyen ki lehet tekerni a biztit. )
Éppenséggel megvalósítható lenne egy nemzetközi összefogással, mint néhány évtizedes gigaprojekt, amíg finomhangolják a rendszert, az energiatranszport és eloszlás globális sztenderdjét is lezavarják.
Kellő tartalék és egyéb biztonságos globális azonnal bevonható tartalék és karbantartók, ha bármi időjárási (rendszeres homokviharok a Szaharában, trópusi szélrohamok, földrengések etc...) vagy kozmikus gebasz lenne éppen.
Az olyan dolgokról nem is beszélve, mint az energiatermelő és forgalmazó lobbik ellenállásának letörése, az energia mint árucikk újradefiniálásának szüksége (elvégre egyetlen globális szolgáltató létezne ezentúl monopolhelyzetben) és a fogyasztás exponenciális növekedésének megakadályozása, mert az újabb gigaprojektet igényelne, egyéb versenypiaci problémák mellett. Illetve magának a
Olyan marginális kérdésről nem is beszélve, hogy mégis ki és milyen részben állja a költségeket.
Technikai akadálya első ránézésre nincsen a dolognak, a hátránya a hihetetlen költségek és hogy az emberiség képtelen ilyen magas szinten kooperálni bármilyen cél érdekében is egyenlőre. Ami a pénz összedobásától kezdve, a korrupciómentes építkezésen át, a lobbisták támadásaival folytatólagosan, a fenntartási költségeivel is számolva (cserélni is kéne az energia gyűjtő eszközöket néhanapján) illetve az említett hadurak birtokba vételi szándékáról nem is beszélve.
Tehát ha egy rakás nagybefektetőt és államot meggyőzöl erről, hogy rentábilis a dolog, az ellenérdekelteket letöröd mint annak a rendje, illetve a rendkívül bonyolult logisztikai, jogi és gazdasági aspektusát is rendezed a dolognak, akkor éppenséggel neki lehet vágni a dolognak. Addig nem, mert értelmetlen
A válaszok -ha a technikai nehézségeket le is számítjuk- eléggé reménytelen képet mutatnak. Még nincs akkora szinten a fenyegetettség, hogy az felkeltené az emberiség egészséges életösztönét. És ha az ismert békafőzési módszerre gondolok, akkor nagy esélyünk van úgy járni, mint az ominózus kétéltű. Mivel emberi léptékkel mérve túl lassú a folyamat.
Köszönöm a válaszokat.
Én személy szerint nagyobb esélyt jósolok globális energiamegoldásként a fúziós erőműveknek. Persze ez is még a jövő zenéje, de a beruházás/nyereség, megtérülési idő, a környezeti-meteorológiai körülményektől való független működés, minimális környezeti terhelés (szennyezés és építési környezetterhelés is értve) szempontok alapján.
Egy ilyen, rendkívül gazdaságos előállítású áramszolgáltató módszer vehetné ki igazán az energialobbi kezéből az irányítást.
Úgy szűk harminc éve ki van fejlesztve a tóriumos technológia alapzsánere, Németországban meg is tekinthető belőle egy kereskedelmi forgalomban lévő példány.
A probléma vele annyi csak hogy nemigazán hatékonyabb az uránalapúnál (tenyésztési szakasz közbeiktatásával ezt az előnyét elveszti, ami a IV generációs uránalapú reaktorokban már jelen van), de egyéb járulékos tényezők mellett jóval drágább.
Nem lehet mit kezdeni a használhatatlan fűtőelemekkel, a hulladék sem számottevően kisebb ugyanis az emlegetett újfajta uránalapú erőművek ezt a tulajdonságát is hozzák. Sőt a tórium alapú erőműben keletkező U232 kissé veszélyesebb is mint a reguláris erőművek végterméke, jóval nagyobb sugárzással és rövidebb felezési idővel jár.
Még csak az sem lehet érv hogy az "üzemanyag" az uránércnél többszörösen áll rendelkezésre, hisz a legújabb technológiával dolgozó erőművek, hulladékkal (plutóniummal és U238-al is képesek dolgozni).
Azonkívül hogy a tóriumos erőművet nem lehet nukleáris fegyverek előállítására használni az atomkorszak legújabb modelljének, már nem versenytársa. Ami elvileg 2020 utánra már sorozatgyártásra is kész lesz. Amiről némileg bővebben itt lehet olvasni:
"Nem lehet mit kezdeni a használhatatlan fűtőelemekkel, a hulladék sem számottevően kisebb ugyanis az emlegetett újfajta uránalapú erőművek ezt a tulajdonságát is hozzák."
Ezzel azért vitába szállnék, mert ugyanannyi tömegű üzemanyagból hússzor akkora teljesítményt ad, tehát azonos teljesítményhez huszadannyi üzemanyag és hulladék tömeg dukál.
Sajnálatos módon ez a hulladék még nem újrahasznosítható, sehogyan.
A többi hátrány jogos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!