Tényleg ennyire hülye lenne az emberiség?
És az oroszok, kínaiak, amerikaiak hogy kapnának a szaharai áramból?
És a jégkorszakok utáni felmelegedés is a szénhidrogének elégetése miatt volt?
Igen, hülye az emberiség, mert nem gondolkodik mielőtt ekkora baromságokat megkérdez.
Sokszor, sokan, sok helyen mondták már:
Ez a világ megérett egy Apokalipszisre.
Ha természeti csapás vagy idegen behatás nem végez velünk megtesszük mi magunk.
A gond az, hogy a földön soha nem lesz egy egységes "közösség". Mindig lesznek országok, népek, különböző érdekek. Ezért kivitelezhetetlen a Szaharás példa is. Ki fizesse? Ki részesedjen belőle? Sajnos nem tudunk globálisan gondolkodni. Ezért én is azt mondom, hogy ideje megnyomni a Reset gombot és újrakezdeni mindent nulláról. A Világ semmit sem vesztene az emberiség eltűnésével...
Sajnos a "befolyásos vezető" az bizony ezektől a lobbiktól közvetlenül függ. Ha ellentmond nekik, akkor 5 perc múlva már nem befolyásos - esetleg járhat úgy is, mint Kennedy.
A lobbik pedig magasról fütyülnek arra, hogy mekkora kárt okoznak - amíg folyik befelé a pénz.
Nem feltétlenül gonoszságból - egyszerűen azért, mert ha nem így tennének, akkor más lobbik simán elsöpörnék őket.
Nem annyira hülye azért...
képzeld csak el, hogy te vagy az a vezető.
DŐL A PÉNZ!
De vigyázni is kell: ha lazítasz, a konkurrencia mindent vihet.
Te hogyan döntenél?
Ahhoz, hogy a Szaharában egy ilyen méretű beruházás megvalósulhasson több dolognak is teljesülnie kéne:
1) Nemzetek közötti összefogás, ami mint láthatjuk, nem igazán van mostanság.
2) Rengeteg pénz. Egy családi ház felruházása napelemekkel is millió forintos nagyságrendű beruházás, és akkor még csak 3-4 embernek termeltünk elég áramot. Igaz, ipari méretekben minden bizonnyal valamivel olcsóbban kijön per főre lebontva.
Néhány száz négyzetkilométer? Ennek azért egy kicsit utánaszámolnék....
"A Földre 174 petawattnyi energia érkezik a napból az atmoszféra felső részeibe.[4] Ennek körülbelül 30 %-a visszatükröződik az űrbe" Tehát leér kb. 122PW. A Föld felszíne: 520 millió négyzetkilométer. (122*10^15)/(520*10^6)= kb. 234MW, tehát ennyi energia érkezik 1 négyzetkilométeres területre a napból. A legjobb hatásfokú napelem 18%-kal tud működni, ez 42MW. "2008-ban a föld energiafelhasználása 143,851TWh volt." Ez másodperce lebontva 40GW Tehát kb 1000 négyzetkilométer napelemet jelent, vagy ha úgy jobban tetszik 32*32 km. Ezek szerint alátámaszthatom, nagyságrendileg korrekt az állításod. :)
Lássuk, mibe kerülni ez a beruházás...
Az említett, 18%-os hatásfokú napelemet (ha legalább 10 db-ot rendelünk közvetlenül a gyártótól) 1000 dolláros áron vesztegetik, amiért másfél m^2-t adnak. Ez 667 dollár négyzetméterekként. Az 1000 km^2 tehát 667 millió dollár. Ami tényleg elenyésző, ennél még Magyarország éves költségvetése is nagyságrendekkel nagyobb. (Igaz, nem számoltunk a járulékos költségekkel, csak maga a cellák árával.)
Tehát igazad van, ELMÉLETILEG lehetséges lehetne egy ilyen beruházás. De most őszintén... Ki finanszírozná azt, hogy tiszta energiával mehessenek egy vadidegen háztartási berendezései, egy távoli város villamosai, vagy még sorolhatnám? Senki. Mert az ember sajnos önző.
Esetleg ha egyénekként érdemes lesz beruházni napelembe, tehát nem 20 év alatt fog megtérülni az ára, akkor majd tömegesen föl fogják szerelni a családok a háztetőikre. Erre nagyobb esélyt látok, mint a globális összefogásra, vagy arra, hogy jön egy jótét lélek és ellát minket energiával.
Azért az előzőhöz hozzátenném, hogy az a napelem-felület számítás nem számolt azzal az aprósággal, hogy a Nap nem álldogál ott a Szahara felett folyamatosan delelve. Ennek eredményeképpen a napnak maximum kb. egyharmadában, de legalábbis jóval kevesebb, mint a felében jönne le ez a teljesítmény.
Kellene még legalább három ilyen, szépen negyedkörönként elosztva a Föld kerülete mentén, hogy mindig nézzen elegendő felület a Nap felé.
De mivel a Szaharán kívül ezen területek igen kis része rendelkezik annyi napos órával (óceáni éghajlatú területek?), máris minimum kétszerezni kell ezeket a felületeket is.
Azt megoldani, hogy az éppen aktívan termelő területekről menjen az energiaelosztás az egész földgolyóra, méghozzá ugyebár naponta körbekapcsolva, iszonyatos bonyolult és költséges energiahálózat kiépítést követelne meg.
Mindez meg különböző habitású, politikai, gazdasági berendezkedésű (és akár igencsak eltérő érdekű) országok kooperációját követelné meg, nem csak a napelemek területein, de az energiaelosztó rendszer minden vonalán.
Mindez csupán egy politikailag, gazdaságilag egységes bolygón lenne megoldható.
Mindennél még egy űrben telepített naperőmű-rendszer kiépítése is esélyesebb.
Elég könnyű belátni, milyen állatira messze vagyunk még ettől, főleg akár itt az oldalon is látva, mennyire nem érzi még az emberiség többsége ennek a sürgető szükségességét.
Kisebb méretekben és hatókörben (kisebb területen elosztva: pl. az olaszoknak menne az áram) már megvalósítható lenne.
Ezen kelene dolgozni a politikusoknak, és mindjárt hasznosabbak lennének.
Én még hozzátenném azt, hogy az nem 667 millió, hanem 667 milliárd dollár, amit az 5-ös kiszámolt. Amiket pedig Wadmalac felsorolt, még megfejelnék néhány nagyságrenddel ezt az összeget.
Ettől függetlenül persze nem lehetetlen, de igen jelentős akadályai vannak jelenleg.
Akik itt számolgatják, hogy helyes-e az állítás, azok teljesen feleslegesen teszik. A Szaharában lefektetett napelemek ötletét már a múlt század elején felvetették és bebizonyították a hatékonyságát. Az ok, amiért már akkor sem használták fel, az (akkoriban) új energiahordozó, a kőolaj kitermelése. Ezt ugyanis könnyebb volt kitermelni, a kőszénnél sokoldalúbb volt és nem utolsó sorban az olaj a kitermelőknek rengeteg pénzt hozott.
És igen, amíg az emberiség ennyire rohadt kapzsi, vagy amíg el nem fogy az olaj /30-60 év/, addig semmit sem fognak tenni. Tudod, kutya ugat, pénz beszél. A többi szempont csak másodlagos. Ilyen egyszerű a képlet, fölösleges tovább ragozni. Mind ilyenek vagyunk, aki tagadja az hazudik... Le lehet pontozni, de ez az igazság.
Van még egy ok.
Ha már ott lennének a napelemek, akkor mindennapos lenne, hogy valamelyik helyi törzsfő elfoglal egy telepet - aztán követel valamit Európától.
Ha megkapja, akkor nem rombolja szét az egészet.
Az emberek jól ismerik a parazita életmódot is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!