Hogy alakult volna a történelem, hogyha a Római Birodalom nem omlik össze? Milyen lenne akkor a XXI. századi világ?
Persze ez puszta spekuláció, úgyhogy csak a véleményetekre vagyok kíváncsi, illetve ha van köztetek olyan, aki hivatásszerűen foglalkozik (vagy fog foglalkozni) a történelemmel, örülnék ha a részletes gondolatait kifejtené.
Egy 20 éves történészhallgató
jó játék... :)
csak címszavakban:
- nem alakulnak ki a nemzetállamok (ill. a mai formákukban nem)
- elmarad a "sötét" középkor (amely azért nem volt annyira sötét...)
- valószínűleg elmarad (vagy sokkal hosszabb idő alatt alakul ki) az ipari forradalom
- az újvilág felfedéze nem vezet az őslakosság kiirtásához (róma igen toleráns volt azokkal a meghódított népekkel, amelyek elfogadták a római fennhatóságot)
- vallási sokszínűség (bár fennálásának vége felé már a kereszténység volt a hivatalos államvallás, nem üldözték a nem keresztény valásúakat)
- elmarad a két világháború
- nem, vagy sokkal lassabban és kevéssé meghatározó módon alakul ki a mai értelemben vett pologárság
.........
köteteket lehetne írni efféle fikciókról - érdekes olvasmány lenne.
-de mi van akkor, ha a középkori értelemben sikerül krisztianizálni a birodalmat? attól, hogy a birodalom fennmarad, még elvesztheti a vallási türelmességet
-ha a birodalom fennmarad, nem következik be az arab felvirágzás, és hódítás- így azonban lehet, el sem jutunk az Újvilág felfedezéséig
Az én verzióm:
Egy keresztény, feudális Róma harcol az arabokkal. Az ókori tudást a kolostorok őrzik. Keresztes háborúk, inkvizíció ugyanúgy lehetett volna, mint a nemzetállamokban. A feudális berendezkedés elő-utóbb széttagoltsághoz vezet, a császár névleges hatalmával; a birodalom egy része arab, vagy török uralom alá kerül.
Folytatás:
Sok minden az ismert módon ment volna tovább, igaz, bizonyos folyamatok lassabban mentek volna végbe. A felfedezések lehet, hogy elmaradtak volna, vagy később került volna sor rájuk, hiszen amely helyi uralkodó elindította volna, az azt kockáztatta volna, hogy a haszon nem az övé lesz, hanem a császáré. Bár lehet, hogy ő meg annyira reménykedett volna a haszonban, hogy mégis elküldte volna a hajókat. Ezzel megint megerősödött volna a központi hatalom, és a polgárosodás késett volna. Lehet, hogy ma is feudális berendezkedés lenne, ami már kezdene bomlani.
Csak azt nem értem, hogy miért gondoljátok, hogy késett volna a polgárosodás.
Ha figyelembe vesszük a körülményeket, akkor a birodalom pár évszázadon belül amúgy is szétesett volna, csak római alapokra épülő utódállamokra és nem a klasszikus értelemben vett feudális királyságokra.
Szerintem ezzel pont hogy felgyorsult volna a történelem folyása, vagy legalábbis minden pár száz évvel korábban történik meg.
De nyitott vagyok a ti érvelésetekre is.
"...Ha figyelembe vesszük a körülményeket, akkor a birodalom pár évszázadon belül amúgy is szétesett volna..."
elnézést, de a te kiindulópontod szerint pont ez nem következett volna be.
Tévedés.
Azt feltételeztem, hogy "nem omlik össze". Nem azt, hogy nem esik szét.
A birodalom elvi szinten így is fennmaradt volna.
Ahogy elméletileg a német-római császár is egész Európa uralkodója volt.
- az előző folytatása. véletlenül nyomtam meg az elküldést -
szóval, a birodalom ( a kérdező alapvetése szerint) nem esik szét.
a polgárosodáshoz, ill. a polgári réteg kialakulásához szükség volt az ipari forradalomra, amely megalapozza majd a polgári forradalmat. (elnézést az igeidők keveredéséért...)
a római gazdaság és a társadalmi munkamegosztás nem igényelte a nagymérvű iparosítást, így hiányzott volna az a társadalmi igény és hajtóerő, amely elindítja a folyamatot. egy idő után - a népességszm növekedtével - persze egyre inkább szükségessé válik a termelés hatékonyságának növelése, de ez a folyamat az ismertnél sokkal lassabban ment volna végbe.
róma alapvetően konzervatív volt, nem volt igény a gyors fejlődésre.
elegendő példának venni a korabeli fogatolási technikát:
róma nem alkalmazta a vontatásban a szügyhámot, így a fogatolt szekér (persze akkor még nem szekér volt...) sokkal kevéssé volt terhelhető. mivel az igényeket így is ki tudták elégíteni, nem alkalmazták a technikát.
ugyanígy pl. a kengyelt sem használták, emiatt a római lovasság majd erősen hátrányba is kerül a nomád népekkel szemben - de az alapvetően gyalogsági harcra épített római légiók hatékonyan tudták felvenni a küzdelmet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!