Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Magyarország miért lépett be...

Magyarország miért lépett be az első világháborúba?

Figyelt kérdés
Mondhattunk-e volna nemet és ha igen, kedvezőbben alakult volna-e akkor a történelmünk?
2013. dec. 7. 18:28
 1/6 anonim ***** válasza:
Mert akkor még Osztrák-Magyar Monarchia voltunk, és Ferenc Ferdinánd osztrák főherceget merényelték meg Szerbiában - így - tetszik, nem tetszik - ezen ürügy nyomán nekünk is hadba kellett lépnünk az oroszok (akik támogatták a szerbeket) ellenében.
2013. dec. 7. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
A magyar országgyűlésnek nem volt vétójoga e tekintetben?
2013. dec. 7. 19:05
 3/6 anonim ***** válasza:

Magyarország nem "lépett be" az első világháborúba, hanem az Oszták-Magyar Monarchia részeként kirobbantotta azt, mivel megtámadta Szerbiát, mert kiderült (?), hogy a szerb titkosszolgálat támogatta azt a szervezetet, melynek tagjaként Gavrilo Princip elkövette a merényletet a trónörökös ellen. Azt is megkockáztatom, hogy az első vh-ba csak egyetlen állam "lépett be", az USA, mert amikor az Egyesült Államok hadba lepett, már tényleg világháborúvá eszkalálódott az eredetileg lokális konfliktus.

Szóval a második kérdésednek nincs értelme, mert hogy kinek is mondhattunk volna nemet?

2013. dec. 7. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Természetesen az osztrákoknak mondhattunk volna nemet.

Nem volt rá lehetőség vagy szándék?

2013. dec. 8. 08:30
 5/6 A kérdező kommentje:
A wikipédia azt írja, hogy Tisza István nemmel szavazott a Szerb hadüzenetre, ugyanis ő tisztába volt vele hogy ez magával hozza az orosz támadást.
2013. dec. 8. 10:50
 6/6 anonim ***** válasza:

Tehát az osztrákoknak. A kérdésben végső soron Ferenc József döntött, de nagyon alaposan átgondolta a dolgot, és figyelembe vette azokat a tanácsokat, amiket kapott. Pl. Tisza Istvánét is, aki kezdetben ellenezte a háborút, majd amikor a Szerbiának közvetlenül a merénylet után elküldött 30 napos ultimátum kb. félig letelt, tehát július 14. körül, megváltoztatta a véleményét, és egyetértésre jutott az uralkodóval a hadüzenet kérdésében. Ez elsősorban azért történt, mert akkorra már nyilvánvalóvá vált, hogy Vilmos császár is benne van a buliban, ezért van esély arra, hogy ez elrettenti a cárt a beavatkozástól a szerbek oldalán, így a háború korlátozott kiterjedésű, lokális konfliktus marad.

A dolog egyáltalán nem úgy állt, hogy az osztrákok rabságban tartottak bennünket magyarokat a birodalmon belül, ami ellen nekünk lázadni, szabadságharcot folytatni kellett volna, és a piszok "osztrákok" belekényszerítettek volna bennünket a világháborúba. Ráadásul a monarchia egész közvéleménye tkp. háborúpárti volt. Hát csak nem nézhetjük ölbe tett kézzel, mit művel az a " kutya Szerbia"! A háború akkor még a katonák ügye volt, a civil lakosságot kevéssé érintette, a közfelfogás szerint. Ma már, két szörnyű világháború után másképpen gondolkodunk.

2013. dec. 8. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!