Mi a véleményetek az új forrásközpontú történelem érettségiről?
Hát, attól függ.
Van olyan, hogy csak azt kérdezik, ami a forrásban le van írva. Csak ki kell olvasni belőle. Az ilyennel megbirkózol úgy is, ha fogalmad sincs a korszakról. De van, amikor azt várják el, hogy a forrás alapján következtess. Abból kiindulva határozz meg valamit az adott korszakról. Ehhez ugyanúgy kell tanulni, csak annyiból nehezebb, hogy nem mondják meg, hogy ezt meg ezt írd le, hanem ott van egy forrás és az alapján írd le a korszakot.
Ha van tehetséged a szövegértelmezéshez, akkor kevesebb tanulással is eredményes lehetsz, de ezt ne vedd hétszentségnek!
Szerintem amúgy a forrásközpontúság hasznos dolog a történelemtudományban, de az érettségiben nem túl jó ötlet, mivel ott nem tolerálják azt, ha te mást olvasol ki a szövegből. Ott tudni kell, hogy mi a javító tanár álláspontja, különben hiába helyes, amit kiolvasol belőle, megbuktat, mert ő nem úgy gondolja.
Egy 20 éves történész hallgató. :)
Én tavaly érettségiztem, röhögve meglett minden, pedig soha nem voltam egy jó tanuló.
20% az semmi, pár kérdésre válaszolsz és 2-es.
Hát ja. De azért a mai egyetemi felvételi rendszerben ha már egy tárgyból kettesed van, akkor szinte sehova nem vesznek fel, még akkor sem, ha annak köze sincs az illető tárgyhoz.
Ha valami nevesebb egyetemre akarsz menni, akkor minimum 50%-ot el kell hogy érj minden tárgyból, de inkább 60-at.
Köszönöm a válaszokat!
Egyébként mindenféleképpen történelemmel szeretnék foglakozni.(tanár vagy történész). Atörténész hallgató tudna esetleg magáról írni valamit? (Előre is köszönom!).
Tudnék?
De mit írjak?
Ami témába vág, mi az ELTÉ-n 70-80%-ban forrásokkal foglalkozunk és ha történész szeretnél lenni, akkor szinte csak azzal fogsz foglalkozni a munkád során.
Ehhez a háttértudás nem követelmény, de előny. Ugyanis a forrás is tévedhet, vagy szándékosan torzíthat. Ezt pedig csak több azonos témájú forrással, vagy a saját tudásoddal tudod korrigálni. És mivel az érettségin (és az egyetemi vizsgákon is), csak egy forrás áll a rendelkezésedre, ezért ha a problematikus dolgokra kérdeznek rá, akkor csak a tudásodra támaszkodhatsz.
Amúgy ha történelem szakra akarsz menni, akkor nem árt az emelt szintű érettségi töriből. Arra pedig eléggé rá kell gyúrni.
Nekem 71% lett az írásbeli, mert elnéztem az esszéválasztást. :(
A szóbelivel viszont feltornáztam 78%-ra. Úgy két éve bőven bejutottam, de idén ilyen eredménnyel már nem sikerült volna.
Nem tudom az óta mennyit változott az érettségi rendszer, de akár szükséges hozzá, akár nem, tanácsos annyit tanulnod rá, amennyit csak tudsz a többi tárgy mellett.
Amúgy ha bármi kérdésed van, örömmel válaszolok rá :)
Köszönöm a részletes leírást a történész hallgatónak. Igen ilyen információkra voltam kíváncsi.
Én inkámb a tanári szak felé hajlok, és gondolkodom az emeltszintű érettségiben.(most 11.-es vagyok) Akkor szerinted is megéri az emeltet csinálni? Te nagyon sokat tanultál, milyen módszerrel?
És arról mi a véleményed, érdemes elmenni tanárnak?. Tudom, hogy csekély fizetés és kevés presztízs, de én ezt szeretném csinálni., már 7. osztályos korom óta ez az álmom. Sokan leakarnak beszélni róla, és azt tanácsolják, hogy gépészmérnöknek menjek, amit egyrész meg is értek.
Azt még van időd eldönteni, hogy tanár akarsz-e lenni, vagy nem. Az csak a mesterképzésen dől el, ami legjobb esetben is csak negyedik évben kezdődik.
De ha tanár akarsz lenni, akkor kell mellé egy második szak is, mert egy szakkal, pláne egy bölcsésszel, nem mégy túl sokra.
Én földrajzot csinálok mellette.
Szerintem érdemes emelt szintűzni. Főleg mert nem igen csinál senki emelt szintűt, így ha jól sikerül, akkor szinte biztos, hogy bejutsz.
Az tény, hogy arra jóval többet kell tanulni és valószínűleg rosszabbul is fog sikerülni százalékra nézve mint a középszintű az osztálytársaidnak, de a 40 pluszpont miatt megéri.
Én mindig is olyan voltam, hogy gimiben hamar megjegyeztem mindent, így dolgozatokra és az érettségire is, csak egyszer-kétszer át kellett olvasnom és a fogalmakat, évszámokat bemagolnom.
Én azt javaslom, hogy először a vázát próbáld megtanulni. Egy lecsupaszított gondolatmenetet, ami végigvezet az egészen. Aztán erre ráépítheted a konkrét információkat. Ez segít abban, hogy lehetőség szerint semmit ne hagyj ki és ne cserélj fel dolgokat.
Először nagyvonalakban azt jegyezd meg, hogy mégis mi volt, hogy jöttek egymás után az események, hogy következtek egymásból, miért következtek egymásból és ha ez megvan, akkor beleáshatod magad mélyebben az egyes eseményekbe is.
Ez csak egy tanács. Én nem így tanultam, mert nekem nem volt rá szükségem, de remélem neked használ.
Amúgy az a legjobb ha kiírsz egy külön füzetbe minden tételt. Kidolgozod őket pontról-pontra. Nekem már maga az is segített, hogy átírtam.
Amúgy a történelem egy nagyon szép szakma, csak nem nagyon lehet belőle megélni.
De, mint látod, én is ezt csinálom. :)
Köszönöm a választ.
Igen egy nagyon szép szakma:)
Igen, az bizonyos, hogy nem lehet belőle megélni, de ettől függetlenül ezt szeretném csinálni.
Persz én is szeretnék felveni még egy szakot hozzá, matematikát vagy fizikát.
Tanulási módszeremet tekintve: kíírok minent nagyon részletesen a füzetbe és megtanulom, majd felállok és elmondom, akár többször is. Eddig bevált módszernek bizonyult. Szerinted jó?
És amúgy te miként szeretnél, majd dolgozni?Tanárként?
Én gondolkoztam a PhD képzésben is, csak nem sok mindent tudok róla. neked mi a véleményed?
Történész akarsz lenni? Azt remélem tudod nem csak úgy megy. Igen kevesen lesznek történészek, mivel a BA után el kell végezni az MA-t is. A BA sem olcsó, de az MA egyenesen katasztrófa, ha csak nem államin van, de az nagyon magas követelményeket támaszt.
Az a vicc, hogy most már könyvtáros, levéltáros sem lehetsz egy 3 éves BA után.
Magyarul, ha történész akarsz lenni, akkor a jobbak között is a legjobbnak kell lenned, mert ha nem akkor semmi esélyed. Hobbinak meg nem javasolnám a szakot, akármennyire is érdekel a történelem, mert szinte semmire nem mész vele.
Üdv, egy szintén történelem hallgató
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!