Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi volt az amitől az ember...

Mi volt az amitől az ember lett az uralkodó faj a bolygón?

Figyelt kérdés
Mi indította el ezt a folyamatot? Szerencsénk volt amikor a majom felkapott egy botot, hadonászott vele és rájött hogy ez jó?

2013. jún. 23. 09:38
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
21%
Nem, isten parancsolta meg az embereknek hogy uralkodjon minden élőlény felett(biblia teremtés könyve)
2013. jún. 23. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
55%
#1: Tehát ha én nem akarok uralkodni az állatvilágon, az állatokon, akkor Isten parancsa ellen cselekszem?
2013. jún. 23. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy elég összetett dolog volt.

Mindenképpen kellett hozzá az agytérfogat növekedése. Ez maga után vonta, hogy a baba még a fejlődés egy aránylag korai stádiumában világra jöjjön, mert később, nagyobb aggyal és fejjel egyszerűen már nem fért volna ki. Szóval ha megnézel egy kisbabát, teljesen életképtelen és esetlen, ha összehasonlítod sok más állatcsecsemővel. Pl egy őzgida néhány óra után már együtt sétál az anyjával, míg egy embergyerek egy évesen még éppencsak totyog.

Ez igencsak elhúzódó utódgondozást kívánt meg, ami máshogy nem megvalósítható, csak ha kisebb közösségek együtt maradnak, és néhányan együtt gondozzák a kicsiket, míg mások vadásznak vagy gyűjtögetnek. Vagyis kialakultak az első kis közösségek, és az emberek rájöttek, hogy csoportokban könnyebb az élet, pl védekezni is hatékonyabban lehet így az esetleges ragadozókkal szemben, de vadászni is könnyebb csapatban.

A hosszú utódgondozás másik velejárója a hosszú tanulási folyamat, ami egy igen komoly előny. Míg a legtöbb állat néhány évesen kirepül a családi fészekből, és a saját bőrén kell megtapasztalnia a vadon törvényeit, addig az emberi közösségek hosszú ideig együtt maradtak, sokan akár életük végéig. Így tulajdonképpen a fiatalok folyamatosan tanulhattak az idősebbektől, tehát nem kellett ugyanazokat újra és újra megtapasztalni minden generációnak. Az idősek továbbadhatták a tudásokat a fiatalabb generációknak, így ők már tulajdonképpen ráértek új dolgokat tapasztalni és megtanulni.

A közösség kialakulása magával vonta a kommunikáció fejlődését is. Az nem tisztázott, hogy az ember mikor kezdett el szavakat használni, de ez mindenképpen egy hatalmas lépés volt. Hiszen a mimika, a mutogatás egyeseknek más és más jelentéssel bírhat, viszont onnantól kezdve, hogy bizonyos dolgokra és jelenségekre konkrét szavakat kezdtek el használni, és ezt megtanították a többieknek is, mindenki rögtön és egyértelműen be tudta azonosítani, mire is gondol a másik. Másrészről pedig a mutogatással szemben a szavakat akkor is hallja a másik, ha épp nem egymásra néznek. Ez természetesen még hatékonyabbá tett mindenféle csoportos tevékenységet, többek között a vadászatot is, ez pedig igen komoly hátrányt jelentett a kor nagytestű vadállataira... jelentős többségük kis is halt az ember sikeres vadásztechnikának köszönhetően.

Mindeközben persze folyamatosan fejlődött az eszközhasználat is. Az ember fokozatosan rájött, hogy nem csak azt és nem csak úgy lehet használni, amit ő megtalál a természetben. Tehát rájöhetett, hogy ha törött követ talál, annak éles lesz a széle, lehet vele vágni. Aztán továbbgondolva rájöhetett, hogy ő is tud törött, éles szélű követ készíteni, például úgy, hogy köt követ egymáshoz ütöget, ebből lett a szakóca. Később kialakult a kőbalta, lándzsa, íj és nyíl, majd a fémek, stb. A lényeg, hogy gondolkodni kellett, ez a gondolkodás serkentette az agyműködést, elősegítette az agy fejlődését, és persze elvezetett a modernebb használati tárgyak és eszközök kialakulásáig.

Később a közösségekben ez is jobban működött. Mert nem kellett mindenkinek magának megcsinálnia, amit akart. Valaki ügyesebben tudott lándzsát készíteni, akkor ő csinálhatott a többieknek. Aztán ahogy egyre több lándzsát készített, egyre ügyesebb lett ebben a tevékenységben, egyre jobb lett abban, amit csinált. Így szépen lassan kialakultak a mesterségek is. Vagyis mindenki azt csinálta, amihez jobban értett a többieknél, és így minden eszköz egyre jobb lett, amivel így jobban tudtak dolgozni.


Persze ez így nagyon vázlatos és leegyszerűsített, és még lehetne is tovább folytatni addig, amíg az ember már nem csak gyűjtöget, hanem növényt termeszt, vagy amikor már nem csak vadászik, hanem állatokat tart pl a tejükért, illetve mesterségesen kezdi kialakítani a környezetét, kezdetleges "házakat" épít, stb. De szerintem a lényeg érthető ennyiből is ;)

2013. jún. 23. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim válasza:
Szerintem valami előnytelen körülmény amihez alkalmazkodtunk eltűnt de mi nem tehát az agykapacitásunk nagyobb lett a kelleténél, új dolgokhoz alkalmazkodtunk és az időt amit azelőtt szenvedéssel töltöttünk most gondolkodással. Aztán fokozatosan kialakult minden amit most látsz. Szeretném ha nem kritizálnátok az elméletemet mert még csak pár napja él és csak 15 vagyok.
2013. jún. 23. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
Nem kritizálásképp, de ezt kicsit kifejthetnéd. Hogy érted azt, hogy alkalmazkodtunk valamilyen előnytelen körülményhez, ami egyszercsak eltűnt?
2013. jún. 23. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim válasza:
Szerintem az ember ugyan olyan volt mint egy másik állat. Volt hierarchiája, megszokott zsákmányállata (vagy ha nem volt ragadozó akkor növények). Akárcsak egy farkasnak. Viszont a farkas egy idő után új lehetőséget kapott: megehette az ember által elhagyott ételeket és mivel a zsákmányszerzés idővel eltűnt a teendői közül új dolog alakult ki helyette és ez tette lehetővé, hogy ennyire megbarátkozzon az emberre a környezetében. Ez már persze új faj lett és a körülményekhez alkalmazkodva megváltozott így lett kutya. Szerintem ilyesmi lehetett az emberrel is. Ha mondjuk a jégkorszak után nem kellett minden nap tüzet rakni akkor lehetett mást csinálni, ha a húst nem kellett órákig rágni lehetett új dolgokat csinálni.
2013. jún. 23. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
89%

kedves 2. 1.vagyok és nem hiszem hogy megbüntetne téged mert uralkodsz felettük hiszen sztem te is eszel húst stb.

és isten mindenkinek szabad akaratot adott :)

2013. jún. 23. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 Pietrosol ***** válasza:

Szia!


OFF!


Nekem az uralkodó szóról a bölcsesség és igazságosság szavak jutnak eszembe. Ehhez képest amit ma az ember csinál, az sokkal inkább emlékeztet egy fékevesztett, barbár rablóhordára.

2013. jún. 23. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%
hááát...ezt valami evolúciónak nevezik..
2013. jún. 24. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
55%

Amennyire tudom. Egyes feltételezések szerint az,hogy sült ételt ettünk csökkentette a rágóizmok erejét és a rágócsont méretét,ami által nagyobb hely lett az agy számára.

Én úgy képzelem,hogy volt pár okosabb,de kisebb rágóizmú egy csoportban és ezek a csoportok élték túl a körülményeket. Később ez már elterjed a populációban,de amit írtak ez a szülést módosította és tovább növelte a közösség szerepét stb..

2013. jún. 24. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!