Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Megfoszthatunk-e valakit egy...

Megfoszthatunk-e valakit egy jogától, ha ő meg akar valakit fosztani ugyanettől a jogtól?

Figyelt kérdés
Pl. ha valaki egyértelműen meg akar ölni egy személyt, annak az embernek el lehet venni az életét a bűncselekmény megakadályozása érdekében?

2013. márc. 27. 18:27
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem hiszem. Jelezni kell az esetet a hatóságok felé.
2013. márc. 27. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Miért kellene megölni? Másképp is meg lehet akadályozni, ráadásul amit írsz abban az esetben önbíráskodást követnénk el.
2013. márc. 27. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
A hatóságnak lehet erre joga, de le is mondhat róla, különösen a halálbüntetés esetén. Ha nem tudjuk visszacsinálni, akkor a bíró is gyilkossá válhat. Az ítélet után pedig hiába akasztják fel, az ártatlanul kivégzett nem fog feltámadni.
2013. márc. 27. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
A törvény szerint Te egy agyhalott zombi vagy. Ugyanis nem vagy képes eldönteni, hogy az a valaki valóban meg akarja-e ölni azt a másik valakit, tehát Te nem ölheted meg az illetőt a bűncselekmény elkerülése érdekében. Ha mégis megteszed, akkor azt önbíráskodásnak nevezik. Ha már megölte, akkor meg azért nem ölheted meg, mert azt pedig bosszúnak hívják. Ilyen esetben egyet tehetsz: értesítheted a gyanúdról a hatóságokat. Ezt pedig nem csak jogod, hanem kötelességed is megtenni. Az érdekes az az egészben, hogy ha később a bíró azt állapítja meg, hogy nem állt fenn a bűncselekmény esélye/lehetősége/gyanúja, akkor az általad gyanúsított személy akár fel is jelenthet téged rágalmazásért vagy hasonlóért, esetleg a hatóság indíthat ellened eljárást hatóság félrevezetése címén.
2013. márc. 27. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Vree ***** válasza:

Én úgy látom, hogy logikai kapcsolatot állítasz fel ott ahol nincs - az hogy mennyi erőszak megengedett, az attól függ hogy mennyi szükséges hogy egy helyzetet normalizáljunk. Az hogy egy elkövető mit szándékozik tenni, ugyan tekintetbe vehető a helyzet súlyosságának a megállapításánál, de nem állíthatsz fel egy szemet-szemért viszonyt, ha valaki ki akarja szúrni a szemed (vagy már ki is szúrta), nem védekezhetsz azzal hogy te csak viszonoztad. Amint te is mondtad, a bűncselekmény megakadályozásához szükséges erő a szempont, és jogi elvárás, hogy a szükséges legkisebb erőt alkalmazd. Bár a jog elvileg védelmet nyújt, hogy önvédelemnél a szükségesnél nagyobb erőt alkalmazz, elvégre ha nem vagy fegyvermester aki pontosan tudja mekkora erő mit eredményez, és erősen felindult is vagy, akkor nem kérhető számon rajtad hogy ezeket a testi épséged védelme elé helyezd.)


Az más kérdés, hogy a magyar jog nem kifejezetten megengedő más országokéhoz képest, nálunk nem nagyon forszírozzák, hogy fegyverrel védd magad...Ebbe nem mennék bele, többször is ki lett vesézve, a Jog fórumon tudsz nézelődni/kérdezni a témában.


De ismétlem, a cselekmény megállítása és a helyzet pillanatnyi rendezése kell hogy a célod legyen, az ezt meghaladó erőszakot egy ország joggyakorlata se támogatja.

2013. márc. 27. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Olyan szépen leírtatok mindent, hogy nekem már csak a szakkifejezések maradtak: jogos önvédelem és tilos önvédelem.


Kérdező, ezeknek nézz utána. Vagy fejtsd ki részletesen, mire gondoltál. :)

2013. márc. 27. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Utolsó: Valójában nem a törvények kérdése ösztönözte ezt a kérdésemet, hanem Dosztojevszkij Bűn és bűnhődés című könyve, melynek egyik nagy kérdése, van jogunk ítélkezni mások sorsa felett.
2013. márc. 28. 06:39
 8/8 anonim ***** válasza:

Hmmm, ez nem könnyű téma.

A könyv elolvasása eddig nagyon gyenge és távoli tervem volt, de miután most megnéztem a Wiki-oldalát, hogy legalább némi fogalmam legyen a tartalmáról, már biztos, hogy soha nem fogom rászánni magam...

Nem tudom, Dosztojevszkij szándékosan állította-e szembe a két szélsőséget, de a világ nem ennyire fekete-fehér, az övé nagyon kisarkított - vagy idealizált? - kép. A mű filozófiai háttérét értelmezve valószínűleg szándékos ez a sarkítás; pedig ölni evidensen az ateisták döntő többsége szerint is bűn, ill. a halálbüntetést illetően is megoszlanak a vélemények; továbbá a kereszténység sem egységes, a totális és kizárólagos bizalom az "isteni gondviselésben", azaz a világi hatóságok teljes elutasítása igencsak szélsőségnek számít.


Az én álláspontom az, hogy a jelenlegi társadalomban alapvetően az arra jogosult szervek ítélkezhetnek mások sorsa felett, nem az egyes személyek. Ezért vannak a törvényhozó és -végrehajtó szervek (Parlament, bíróság).

A működés visszásságait hosszan lehetne sorolni a trehányságtól kezdve a korrupcióig, de szerencsémre most nem ez a téma. :D


Az egyénnek szerintem két esetben van joga megfosztani mást ugyanattól a jogtól, azaz az életétől:


1. Önvédelemből: természetesen csakis jogos önvédelem esetén. (Van egy kitétel, ami alapján a tilos önvédelmet sem büntetik, de az nem tartozik most ide.)


2. A jövőben jogosan feltételezhető, azaz nagy bizonyossággal bekövetkező gyilkosság(ok) megelőzése érdekében; de csak akkor, ha nincs más lehetőség. (Pl. diktátorok, tömeggyilkosok esetében.)


Régebbi kérdésekben mindkét témáról nagy viták folytak, különböző vélemények, néző- és álláspontok ütköztek, így tudom, hogy sokféle elképzelés van. Számomra nem volt meggyőző másoké, így maradok a sajátomnál. :)


Raszkolnyikovnak szerintem semmiképpen nem volt joga megölni az uzsorás asszonyt még a társadalomra gyakorolt hasznosság ürügyén sem.

Mivel nem sokan tudják, megjegyzem, hogy az "uzsoráskodásért halál" még az ókori "szemet szemért, fogat fogért" alapelvnek sem felel meg; mivel annak is az arányosság az egyik célja, azaz hogy a büntetés ne legyen nagyobb az elkövetett bűnnél.

2013. márc. 28. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!