Determinizmusra valami ellenérv, kritika?
Én úgy gondolom, hogy a világban nincsenek véletlenek és minden ok-okozati kapcsolatban létezik.
Akik mást mondanak, mi alapján mondják, hogy véletlenek igen is vannak és mi alapján vetik el a determinizmust?
> Én úgy gondolom, hogy a világban nincsenek véletlenek és minden ok-okozati kapcsolatban létezik.
A kettőnek nem feltétlenül köze egymáshoz a hétköznapi értelmezésben. A hétköznapi értelemben vett véletlen – ahogy az a nevében is benne van – egy olyan esemény, aminek a kimeneteléről nem tudunk vélekedni. A dobókocka természetesen a fizika törvényeinek engedelmeskedik. Te adott erővel, perdülettel és irányban dobod el a kockát, ami ennek megfelelően fog valamelyik oldalára érkezni. Ebbe a kvantummechanika sem nagyon szól bele. Mégis véletlennek tekintjük, hiszen nem tudjuk a kocka eldobásának paramétereit, illetve nem elég pontosan ahhoz, hogy ott helyben ki tudjuk számolni még a kocka leérkezése előtt, hogy melyik oldalára fog esni. Még statisztikai módszerrel sem. Ugyanígy nem is tudjuk befolyásolni úgy a kocka dobását, hogy az a kívánt oldalra essen. Ezért a hétköznapi értelemben véletlennek tekintjük a kockadobás eredményét.
Véletlen tehát van, csak jól kell definiálni, hogy mit tekintünk véletlennek. Véletlen már csak azért is van, mert létezik ez a fogalom és használjuk jelenségekre. Véletlen az, ami ha még ok-okozati folyamatok eredménye, az ok-okozati viszonyokat, azok paramétereit nem ismerjük olyan pontossággal, részletességgel, hogy előre megjósoljuk egy-egy jelenség végkimenetelét.
Persze ez nem valódi véletlen. A fizika viszont azt mondja, hogy az atomi részecskék szintjén sok esetben valódi véletlenek döntik el egy-egy folyamat végkimenetelét.
Kicsit más téma, de nagyon sokszor hallom ezt a „nincsenek véletlenek” kifejezést használni a hétköznapi életben. Általában ha rákérdezek, hogy „akkor mit láttunk az előbb”, akkor sok esetben nincs értelmezhető válasz. Kb. ilyen válaszok szoktak születni „hát valami oka biztos van”. Sok esetben valami ezoterikus, spirituális dolog igazolását próbálják néhányan mögé látni. „Ez jel volt”, „ez figyelmeztetés volt”, stb… Ez önmagában nem igazolt. Az, hogy valaminek oka van, hogy valami más dolgok okozata, attól még az nem igazolja azt, hogy az ok-okozati összefüggést az adott prekoncepció helyesen írja le.
Sokszor olyan ok-okozati összefüggést látnak bele emberek dolgokba, ami nem áll meg. Igen, ok-okozazi láncra lehet fűzni sok dolgot, de ha most tovább böngészgetek, és fél óra múlva esetleg belefutok egy cikkbe, ami a véletlenről és determinizmusról szól, akkor annak nincs feltárható ok-okozati kapcsolata a te kérdéseddel. Létezik a világban egyidejűség is. Matematikailag megfogalmazva két egymástól !független! esemény valószínűsége nem nulla, ha mindkét esemény nullánál nagyobb valószínűséggel fordul elő. Persze az ember ezekre figyel fel, ezeket jegyzi meg, így sokkal inkább tudatosul benne mindez. Pl. ha találkozok valakivel, akire öt perccel azelőtt gondoltam, az meglepő, érdekes, azt megjegyzem, akár hónapokkal később is emlékszem rá. Hogy közben több száz olyan eset volt, hogy valakivel találkoztam, pedig nem gondoltam rá, vagy éppen gondoltam rá, de nem találkoztam vele, nos ez nem tudatosul annyira, elfelejtem, stb…
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!