A magyar nyelv most akkor milyen eredetű? Finnugor vagy török?

Figyelt kérdés

Hivatalosan az urali nyelvcsalád finnugor nyelvei közé tartozik.

DE !

Olvasni olyat is,hogy az altáji nyelvcsalád közé kellene soroni,ott lenne a helye. A török nyelvek között.



2012. aug. 30. 20:55
1 2 3
 21/26 mustafa33 ***** válasza:

Az alábbit nem kell elfogadni kritika nélkül, sőt, főleg a végkövetkeztetést, de nem az egész elvetendő.

[link]

2013. ápr. 11. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:
0%

Kulturális gyökerekről: ebben hasonlítunk leginkább a mongol - török népekre, bár a finnugor elemek is megvannak


Nomád sátrakban laksz talán mint a közép-ázsiai primitív népek? Vagy mi a kulturális hasonlóság Szent István óta? Semmi.

2014. júl. 31. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim ***** válasza:
100%
A közép-ázsiai "primitív" népek sem nomád sátrakban laknak nagyrészt, hanem emeletes panelházakban net-eznek az okostelóikkal. :D
2014. aug. 1. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim ***** válasza:
100%
De esetleg nézz utána a népmeséinknek, vagy a pentaton dallamnak a népzenénkben, esetleg a díszítőművészetünknek, vagy a mondavilágunknak. Ennyit a kulturális hasonlóságról.
2014. aug. 1. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim válasza:
50%

Is-is. A magyar nyelv az uráli nyelvcsaládba tartozik, amit viszont egy nagyobb családba az uráli-altajiba lehet sorolni. Rengeteg közös van bennük, pl. magánhangzó-harmónia, a létige hiánya, a nemek hiány....stb. És mindegyik ezek közül agglutinációs nyelv, szóval rengeteg eset különböztethető meg (ezért is nem tanulunk eseteket).

Én így osztályoznám:


Uráli-altaji

Uráli

Finnugor

Ugor

Magyar

2015. jan. 27. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:
100%

Alapnyelvi szavakat hasonlítsatok össze. Nem lehet jövevényszó, hangutánzó (képzeljétek, a kakas mindenhol ugyanúgy kukorékol, spanyolban a kukurikú az kikiriki, micsoda rokonság...), nem lehetnek gyereknyelvi szavak, dajkanyelvi szavak, hangulatfestő szavak.

Alapnyelvi szó általában: testrészek, kultúrától független alapvető emberi dolgok: megy, eszik, alszik, jön, van, létezik, él, ember. Persze nem biztos, hogy az, meg kell vizsgálni, az-e. Fogsz egy ALAPNYELVI finn szót, és LEVEZETED. Senkit nem érdekel a hangzás! A k hang mély magánhangzó előtt erős h-ra változott (mint a németben), majd lággyá, mint nálunk, a z szó közepén t lesz, a szó végén lekopik az utolsó magánhangzó, a belső magánhangzó megnyúlik, a nyíltabbá válás is működik (a nyelv egyre alsóbb nyelvállásba kerül, pl.: o--> a. Most azokat a szabályokat írtam le, amelyek alkalmazhatók arra, hogy a következőt kipróbálja az, akit érdekel:

kota --> ház

kete --> kéz

De van még sok más szabály is. A kota alapvetően nem hangzik úgy, hogy ház. A kumpa nem hangzik habnak. De levezethető. Nem kell úgy hangzania. Ha a hangzás elég lenne, az amúgy is teljesen szubjektív lenne, mert én állíthatom, hogy a teniszütő úgy hangzik, mint a lovarda, aztán ha vitatkozol, azt mondom, hogy én úgy hallom, aztán kész. És egyébként is csak alapnyelvi finn szavakból lehet kiindulni, mai szavakkal ne dobálózzatok. Ki gondolná manapság, hogy a part olasz jövevényszó, nem?


A nyelvészek elsősorban nem szavakat vizsgálnak, hanem nyelvtani tulajdonságokat. Például a magyar és a finn is agglutináló nyelv. Azon kívül a toldalékoknak van sorrendje (például a rag után nem állhat jel). A finn sem teszi többes számba a főnevet szám után (két kutya, nem két kutyák). A finn emberek is úgy gondolkodnak a nyelvükben, mint a magyarok: akinek egy szeme van, arra azt mondják, félszemű. Van féllábú, félkarú ember, mert mi a páros szerveket egynek kezeljük, nem úgy mint pl. az angolok, akik azt mondják, hogy eyes, arms. Nálunk karja van valakinek, és ha hiányzik az egyik, akkor ő félkarú.

Vizsgálható a szórend (ami nem teljesen szabad természetesen, mert az totál káosz lenne, inkább csak flexibilis).


Fontos, hogy nyelvrokonságról van szó, nem genetikai rokonságról.


Az őshazai együttélést olyasmikkel próbálják bizonyítani, hogy például milyen fafajokra van szó a nyelvben, vagy miket említenek egyes szövegekben, és az a fa RÉGEN melyik tájegységen fordulhatott elő az AKKORI időjárási körülmények alapján. Milyen állatokra van szó, azok hol éltek. Van-e szó olyasmire, amire találtak régészek alátámasztást (például étel- és magmaradékokat, temetkezési pózt, szokást).


Engem az győz meg, hogy ezek egy irányba mutató érvek. Nem pedig sok ember állít sok különféle, egymásnak néha ellentmondó dolgot, mindegy, mit, csak finnugor ne legyen.

2017. ápr. 20. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!