Szerintetek a Római Birodalom fennmaradhatott volna?
A spanyolok sem az ágyúiknak köszönhetnek mindent.Fontos szerepet játszott az a rengeteg betegség amit magukkal vittek,pl a himlő,nátha,s a többi.Ugyanez zajlott le visszafele is.
Továbbá a térítőmunkák negatív hatást produkáltak.Azt hirdették,hogy nem kell az isteneknek áldozatokat bemutatni.Viszont amikor látták a keresztre feszített Jézus képét,még inkább nőtt az áldozások száma,ez volt a legjelentősebb oka a kihalásuknak.
Ahogy már írták Róma 476-os bukása csak modern kitaláció. Akkor annyi történt, hogy egy törvénytelen császárt letaszítottak a trónról. A birodalom nagyrésze észre sem vette ezt, egyes területek folyt tovább a romanizált élet... A bukás egy hosszú, társadalmi-gazdasági átalakulás volt.
Ha lett volna puskájuk se értek volna vele sokat. 1848-ban az osztrákok Augustin 1841M típusó karabélyokat használtak. Az ezekből leadott lövések 225m-re (300 lépés) csupán 30%-ban érték el a célt. Egy reflexíj akár 300 m is elvisz, tehát még azzal se lett volna olyan jelentős az előnyük.
Itt látható egy korabeli szarmata lovas. Szerintem eléggé tetőtől talpig páncélban van. Az nem igaz, hogy a lovasnomádok mind selyemkaftános könnyűlovasok voltak. A párthus nehézlovaaság azért nem egyszer eltiporta a római légiókat.
A 16. században a dél-amerikai civilizációk az ókori egyiptom szintjén álltak. A fejlettségük inkább a matematika és a csillagászat terén volt jelentős és nem a hadászatban. Az pedig egy hazug legenda, hogy Cortes 180 katonával győzte le a 20 ezres azték sereget. Az aztékok által leigázott népek lázadóiból jutott neki is jópár ezer! Ha kapott volna 2-3000 spanyol harcost, akkor simány győz, de puskák és ágyúk ide vagy oda azért pár száz katonát karókkal agyonvertek volna.
Ebből csak annyit akartam, hogy nem segített volna Rómának sem, ha van puskája és ágyúja.
Amúgy egy másik dolog: attól, hogy a birodalom megszűnt, még nem jött el a sötét középkor! Sőt! Inkább felvirágzás jött, nagy épitkezések és stabilitás, miután a vádnorló törzsek letelepültek és eszméiben tovább élt a Római Birodalom. Az utódállamai mindig is hozzá mérték magukat, és sokszor hasonló magas kuiltúrális színvonalat értek el, például a frankok a karoling reneszánsz alatt.
Kínát már legalább 10 ezer éve ugyanaz a nép lakja nem? Az államforma más, de a többi ugyanaz szerintem...
Róma pl sosem tudott újra egységesülni, és a nép is eltűnt, hol vannak ma már a latinok?
"Róma pl sosem tudott újra egységesülni, és a nép is eltűnt, hol vannak ma már a latinok?"
Ignotus megpróbálta egységesíteni, de elbukott.
Latin népek a mai napig vannak: spanyolok, olaszok. Sőt, a latin nyelv is tovább élt, a francia is újlatin nyelv. De az angol is tele van latin jövevényszavakkal.
Róma nem tudott egyesülni, de az Itáliai-félszigeten élő olaszok a 19. században egyesíteni tudták államukat, így jött létre az egységes Olaszország. Mussolini egyébként ábrándozott egy új Római Birodalomról, de ő meg, mint tudjuk, elbukott. Az olasz nép sosem jutott tovább Itália határain. Érdemes elgondolkozni azon, miért nem. És meg is van a válasz: mert már más nemzetállamok léteztek ott.
Oké, a római kor végén nem voltak nemzetállamok, de népekről lehet beszélni. A Birodalom területén rengeteg nép telepedett le. Eleve más népeket foglaltak el, de később sokan vándoroltak a Birodalomba. Nem mindenkinél volt fegyver, ez igaz, de azért nem is váltak rómaiakká. A Birodalomban alapelv volt, hogy legionáriusok csak rómaiak lehettek, aztán később már ez sem tudott érvényesülni, és egyre több barbárnak (római megnevezés a nem rómaiaknak) engedték meg, hogy katonák legyenek, sőt hadvezérek lettek.
Róma nem tudta sem a meghódított népeket, sem a később letelepülőket integrálni, és ez később végzetes következményekkel járt.
De ez egy több évszázados lassú folyamat eredménye, nem egyik pillanatról a másikra ment az átalakulás. Amikor a Birodalom kettészakadt, az már a vég kezdete volt, de még mindig majdnem egy évszázad kellett, mire a Nyugat-Római Birodalom elbukott.
Kelet valóban továbbélt Bizánci Birodalom néven, azt pedig több, mint ezer évvel később az Oszmán Birodalom pusztította el.
Róma bukása egy nagyon hosszú és elnyúló folyamat, amiben a történészek kijelöltek egy időpontot.
Való igaz, hogy a barbár betörések az utolsó időkben megszaporodtak, de megvolt az oka annak, hogy a Rómaiak már nem tudták hatékonyan kivédeni ezeket.
Egyébként a Birodalom öröksége tovább élt. Ennek egyik jele a kereszténység, amit az Európába érkező népek a rómaiaktól vettek át, és a következő évszázadokban összetartotta Európát. Továbbá a római kultúra sem bukott el teljes egészében. Az sem igaz, hogy később nem voltak olyan népek, akik ne a Római Birodalom örököseinek tekintették volna magukat. A Német-Római Birodalom a legismertebb példa erre, de az orosz cárok is a római császárok utódjának tartották magukat. Oroszországban pedig még száz évvel ezelőtt cár volt (igaz, 1915-ben már nagyon gyenge hatalommal, hiszen két évre rá jött a Nagy Októberi... tudjuk mi). Amúgy a románok is (tévesen) a rómaiak leszármazottjainak tartják magukat.
Szerintem a fenti példákból jól látszik, hogy azért nem volt itt egy olyan éles, és határozott, hirtelen bukás, mint ahogy sokan hiszik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!