Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Szerintetek a Római Birodalom...

Szerintetek a Római Birodalom fennmaradhatott volna?

Figyelt kérdés
az ipari forradalom kapujában voltak (Heron gőzgépe erre utal, vagy pl Galliában egész vízimalom hálózat volt) , mégsem létpék meg a döntő lépést a rabszolgaság miatt. Ha kirobban náluk az ipari forradalom, és leállnak a rabszolgákról, akkor megmaradhatott volna a birodalom?

2012. júl. 28. 12:23
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%

Nem voltak az ipari forradalom kapujában.

Ha leállnak a rabszolgasággal, akkor is egy csomó más munkaszervezési megoldás jöhetett volna. Mint ahogy jött is: a jobbágyság, hűbériség, ami már 476. előtt elkezdődött.


Az, hogy adott pillanatban hol tart a technikai fejlődés, sajnos nem jelenti azt, hogy a társadalmi feltételek is adottak a továbblépéshez.


Az ipari forradalom sem annyira technikai jelenség volt, hanem a polgári szabadságjogok kiteljesedése, ebből fakadó szabad vállalkozás, -> tőkefelesleg, -> bankok, kereskedelem, állami bevételek, -> hivatásos állami hadsereg, merkantilizmus és hasonlók bonyolult összjátéka, aminek csak a végén jelent meg a 1.) mezőgazdasági nagyipar, majd 2.) textilipar, majd legvégül a gőzgépigényes 3.) nehézipar, a 18. század végére.


Biciklit is csinálhattak volna már az ókorban. Mégsem csináltak. Gondolkozz el, miért.

2012. júl. 28. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

A birodalom nem azért pusztult el mert nem következett be ipari forradalom,hanem mert az akkori nagy népvándorlások miatt néhány nomád nép kiszorult az akkori területeiről így viszont a birodalomban kellett új otthont találniuk,ami ahhoz vezetett hogy államok alakultak ki az államon belül.Ennek következménye az lett,hogy a nomád népek harcba szálltak Rómával és a Nyugatrómai birodalom megszűnt létezni.A keletrómai birodalom bizánci császárság néven továbbra is létezett.

Ezen az ipari forradalom sem segített volna.

2012. júl. 28. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
Ha feltalálták volna a puskát, meg az ágyút, akkor vissza tudták volna verni könnyen a népvándorló népeket nem?
2012. júl. 28. 12:51
 4/18 anonim ***** válasza:
A római hadsereg a kor legfejlettebb hadserege volt, technikailag is, szervezettségben is. Róma nem a harctereken bukott el. Pénzügyi, gazdasági, társadalmi okai is voltak a bukásnak. Vagy inkább átalakulásnak. A történelemoktatás hibája, hogy ezt a 476-os évszámot így kiemeli, holott a "bukás" igazából egyfajta hosszú válság, és átalakulás volt, aminek a végén a germán és latin elemekből új birodalmak jöttek létre: frankok, longobárdok, Bizánc stb.
2012. júl. 28. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:

A korban már csinálhattak volna midkettőből eleget.Kína már feltalálta a puskaport és ha akartak volna,akkor felhasználhatták volna fegyverként is,de nem tették,nem volt rá szükség.Ott voltak a falanxok,erős páncélzatuk volt,és ez sokkal jobb mint amilyen a kor legjobb puskája lehetett volna.

Gondolj csak bele:az első puskákat minden egyes lövés után újra kellett tölteni,stb,és ez baromi lassú volt,ráadásul nem is biztos,hogy átütött volna akárcsak egy páncélt is,mert gyenge volt.

A bizánciak már feltalálták az olthatatlan tüzet,amit csak homokkal lehetett eloltani,volt kézigránátjuk,és még torpedókat is gyártottak,bár ezek még kezdetlegesek és erőtlenek voltak ezért maradtak a jól bevált kardnál.

2012. júl. 28. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
azért csak betojtak volna a hunok egy tanktól:D
2012. júl. 28. 12:59
 7/18 anonim ***** válasza:

Na ja XD.

De ha még sikerült is volna ez az ipari forradalom akkor sem lett volna belőle mindjárt egy tank.

2012. júl. 28. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 rémuralom ***** válasza:

A Római Birodalom bukásra volt ítélve. Mint láthatod, ha végignézel a történelmen, előbb-utóbb minden birodalom elbukik. A legnagyobbak is (sőt, azok a legkönnyebben), a legjobban szervezettek is, a leghosszabb ideig fennállók is. Egyszerűen nem maradhat minden ugyanúgy, valami (sőt minden) folyton változik. Ha egy birodalom nem tud lépést tartani a történelem menetével (márpedig általában nem tud), akkor elbukik, és jön az új kor. Más társadalmi, gazdasági keret, más nagyhatalmak, más erkölcsök. Egyszerűen nem maradhatnak fenn államok örök időkig változatlan formában. A normális méretű államok sem, még akkor sem, ha az ország népében nincs megosztásra alkalmas törésvonal (nemzetiségi, vallási ellentétek, politikai pártok stb.). Hát akkor még a kontinenseken átívelő birodalmak...


És ha már a közelgő "ipari forradalmat" hoztad példának: a 18-19. században valóban be is következett egy ipari forradalom, majd a 19. század végén egy újabb is, ráadásul éppen a világ akkori legnagyobb birodalmából, a Brit Birodalomból kiindulva. Szerinted ez megakadályozta vagy hátráltatta volna a Brit Birodalom széthullását? A francokat, sőt talán még elő is segítette.

2012. júl. 28. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

100 év múlva pedig azt kérdezed, mi lett volna az Európai Unióval, ha feltalálták volna azt, amit 99 év múlv fognak feltalálni?

Az ilyen "mi lett volna ha..." történelmi kérdéseknek azért nincs értelmük, mert a dolgok pont azért alakultak úgy, ahogy történtek, mert az volt a törvényszerű. A római birodalom államszervezete elavult, a népek önállósodni kezdtek, a belső szerkezet - a kor igényei szerinti - átalakítására nem volt mód. Kelet jobban fejlődött, a birodalom súlypontja áthelyeződött stb. Vagyis konkrét események bekövetkezése, vagy elmaradása nem befolyásolja lényegesen a rendszer működését (itt elhalását).

2012. júl. 28. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
van amiben nem értek egyet. A hunok, meg a népvándorló népek nem voltak tetőtől talpig páncélban, lovas nomádok voltak. A spanyolok mikor felfedezték Amerikát, akkor egész fejlett birodalmakat pusztítottak el néhány száz puskával meg pár ágyúval...Ha a római légióknak olyan fegyvereik lettek volna, mint a spanyoloknak a 16. században, akkor lehet másként alakul a történelem...
2012. júl. 28. 20:25
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!