"A szabadság nevében"- MI is az az szabadság?
Röviden kifejezve: Oda mész, ahová akarsz. Kicsit bővebben: Úgy gondolkozol, ahogy jön, azt teszed amit jónak látsz, azt mondod, amit gondolsz.
Persze, hozzá kell tenni: nem árthatsz másnka, pontosabban: nem korlátozhatod a mások szabadságát.
Én személy szerint a szabadságot nem kötném össze a vad liberalizmussal ...szerintem a szabadság az az eszme amely magában foglalja a szólásszabadságot és a szabad gondolkodást, de törvények közé szorítja ezeket, nehogy elszabaduljon
leginkább az Autobot-szabadság gondolat tetszik
Vélemény szerint az a szabadság, hogy nem azt teszel amit akarsz...hanem nem kell megtenned, amit nem akarsz....
Mindenki másképp látja! :)
A szabadság nem fogalmazható meg röviden, relatív dolog.
Azért megpróbálkozom: A szabadságot talán a szabadságérzeten keresztül lehet leírni a legkönnyebben. Szerintem az a szabadság, amikor a benne élőknek megvan a szabadságérzetük.
És ez az, ami relatív. Ha egy világ életében szűk keretek közé szorított embert hasonlítok össze egy világjáró milliárdossal, már érezhető, hogy a milliárdosnak az is érvágás, ha egy országba zárom be, amíg a másik szerencsétlennek az is üdvösség, ha egy városba zárom.
Szerintem.
G.
Ami kötelező, az ellen tiltakozunk a szabadság nevében
A szabadság nevében nem lehet bárki másnak a jogait korlátozni. A szabadság nem jelenti azt, hogy felelősség és irányítás nélkül az élet bármely területének a pusztulását okozzuk.
Semmit sem fogsz önmagában megérteni. Mindig össze kell vetned a környezetével, főleg az ellentétével, hogy láthassad a lényegét.
A szabadság nem az, hogy azt teszed, ami éppen eszedbe jut. Ezt csak a legelfajzottabb emberek állítják. A szabadság és felelősségérzet szorosan összefüggő dolgok, egyik a másiktól el nem választható. Igazán szabadon gondolkodni és viselkedni csak nagy felelősségérzetű ember képes. Mégpedig azért, mert ő tudja, hogy a szabadsághoz a jog - minden ember joga - is hozzá tartozik, azaz a te szabadságod addig tart, amíg a másik ember joga. Más megfogalmazásban: szabadon megtehetsz bármit, amit magaddal kapcsolatban másoktól elfogadsz. De nem többet. Jogod van bármiről gondolkodni, a legelfajzottabb dolgokról is, de nincs jogod ezt terjeszteni, ha ezzel másokat bajba sodorsz (kivéve, ha bármi áron megvéded őket - ez a felelősséged).
A szabadság kötelesség is. Nem lehetsz magad sem szabad, ha hagyod mások jogait csorbítani (különösen, akik nem képesek megvédeni magukat), mert tudnod kell, hogy ebben a jogsértésben előbb utóbb te is sorra kerülsz. Hacsak át nem állsz a másik oldalra. De akkor már zsarnoknak, vagy az ő pribékjének hívnak.
A szabadság első megközelítésre az az állapot, mikor mindent lehetőséged van megtenni, amit akarsz.
Ez a fizikai szinten nem lehetséges teljes általánosságban. Pl. nem tudsz átmenni a falon, nem tudsz segédeszközök nélkül repülni (úgy, hogy túl is éld, és ne zuhanás legyen).
A valódi szabadság inkább a döntéshozatalnál van. A „szabadság = mindent megtenni, amit akarsz” hozzáállás megfordítható: „szabadság = nem akarni megtenni olyan dolgot, amit nem lehet”. Persze ezzel is óvatosan kell bánni, mert nem minden esetben helyes, de összességében a legtöbb „nem érzem magam szabadnak” jellegű helyzet egy demokráciában élő átlagos polgárra megoldja az ilyen jellegű „problémákat”.
Szerintem a szabadság valahol ott valódi szabadság, ha egy nemes, általános eszme – igazságosság, jóság – alapján hozott döntést minden esetben véghez tudsz vinni. Tehát az nem szabadság, ami mások, vagy önmagad számára negatív következményekkel jár. Az nem szabadság, ami más hasonló szabadságjogait sérti. Tulajdonképpen a társadalmi törvényeink mind ezt a helyzetet próbálják megfogalmazni és betartatni, több-kevesebb sikerrel.
Most nem jut eszembe melyik filozófus osztott három részre a dolgokat, tetteket:
- Van, ami természetes és szükséges. (Pl. enni, inni, aludni)
- Van, ami természetes, de nem szükséges. (Pl. gyereket szülni, nem fázni)
- Van, ami nem természetes és nem szükséges. (TV, internet, pénzhalmozás)
A szabadságnak ezek alapján azért van kritériuma: Ha lehetőséged van megtenni azt, ami természetes és szükséges, és néha lehetőséged van megtenni olyan dolgokat, ami természetes, de nem szükséges, akkor elmondható, hogy szabad vagy. Minden más csak „extra” szabadság.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!