Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Sztálini diktatúra? Pártállam...

Sztálini diktatúra? Pártállam és társadalom?

Figyelt kérdés

Hogyan valósult meg a marxista eszme SZU-ban?

a pártállam és a társadalom??


2012. máj. 24. 14:33
 1/5 anonim ***** válasza:

"Hogyan valósult meg a marxista eszme SZU-ban?"


Sehogy. Marx szerint a kommunista forradalomnak a legfejlettebb tőkésországban (valószínűleg Angliában) kellett volna kezdődnie akkor, amikor a termelőerők már annyira fejlettek, hogy a kapitalizmus formái csak gátolják őket. Ez még most is a távoli jövő, ha bekövetkezik egyáltalán valaha is.


Lenin "újítása" pont az volt, hogy ellentmondott Marxnak és azt gondolta, hogy szocializmust tud egyből építeni egy még félig feudális országban, ahol még a kapitalizmus is csak csírájában létezett. Hogy ez tévedés volt, azt Lenin már 1918-ban belátta, de akkor már nem volt visszaút.


Ami kialakult, annak nem sok köze volt a Marx-féle szocializmushoz. Egy újfajta, különleges rendszer volt, amolyan "államosított kapitalizmus". Sztálin ezen nem változtatott lényegesen, ezt vitte tovább. Sztálin magát leninistának vagy marxista-leninistának nevezte.


"a pártállam és a társadalom?"


A "pártállam" azt jelenti, hogy volt egy párt (a kommunista párt), és gyakorlatilag ez volt a fő hatalmi tényező. Volt államszervezet is (helyi közigazgatás, minisztérium, parlament, kormány), de a legfontosabb döntéseket nem a parlament ("Legfelsőbb Szovjet") hozta, hanem a párt felső vezetése (Központi Bizottság, Politikai Bizottság). A helyi párttitkár fontosabb ember volt, mint a tanácselnök.


A pártállamot úgy kell elképzelni, hogy kettős a hatalmi struktúra. A helyi tanácsnál, a munkahelyeken, tartományi szinten és a közigazgatásban, mindenhol ott vannak a párt emberei is, és párhuzamosan az állami igazgatási rendszerrel megvannak a párt szervei is. És általában a kettő közül a párt erősebb, az mondja ki a végső szót a fontos kérdésekben.


Magyarországon is így volt, a parlament a szocializmusban alig ülésezett, csak díszpintyek ültek benne, akik mindent egyhangúlag elfogadtak. A döntéseket a pártvezetés hozta. Az ország legnagyobb hatalmú embere pedig nem a miniszterelnök volt, hanem a párt főtitkára.


Sztálin idejében ez annyiban változott, hogy Sztálin egy ideig a miniszterelnöki tisztséget is viselte.

2012. máj. 24. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Marx, Engels és Lenin filozófiája a tőkés rendszer megszüntetéséről és az államhatalom meg alakításáról az egyenlő esélyek megteremtéséről az egy tökéletes életet teremthetett volna.


De úgy hogy egy államot a Pártoskodás irányít az már államot teremtett az államon belül. S azok akik annak a pártnak tagjai voltak elsőbbséget élvezhettek mindenben.


A tőkés kapitalista rendszer ami jelenleg megalakult hazánkban épp ilyen igazságtalan-- vagy is, magát a pártokat kellene eltörölni és a munka és végzettség alapú társadalmat megteremteni.


Olyan társadalom amelyet pártok vezetnek,és mindig hatalom velő párt vezetés személyes érdekei valósulnak meg. Nem pedig az egész társadalom érdeke a nép a tömegemberek érdekei.


Annak a rendszernek amit az elmúlt húsz évben kialakítottak hazánkban, amit demokráciának mernek nevezni, nem egyéb mint közönséges kapitalista rendszer.


A szavazás is csak a pártoknak kedvez és mindig annak, aki elég jól megdumálni volt képes a tömegembereket a dolgozó népet ígérgetéseivel, alternatíváival, amiből semmi nem volt igaz csak a saját érdekeiket valósították meg és a saját körük gazdagodott meg.

2012. máj. 24. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat
2012. máj. 24. 16:54
 4/5 A kérdező kommentje:
válaszokat
2012. máj. 24. 16:55
 5/5 anonim ***** válasza:

A tulajdonképpeni marxista eszme olyan értelemben valósult csak meg, hogy államosítottak mindent gyárakat, földet, és minden olyan intézményt amely egy ország működéséhez kell.


A Marx-Engels- és Lenin által megtervezett ilyen alapú társadalmi felépítés, tulajdonképpen meg valósult. Ott bukott meg e három filozófus megálmodott terve, hogy megalakult a kommunista párt szükségtelenül.


A pártoskodásnak csak akkor van értelme ha egy országban a kapitalista forma van jelen, már több párt is van, és egy kommunista elnevezésű párt azért alakul, hogy a nép érdekeit képviselje-- de ott ahol minden az államé, a néppé lett, ott nincs szükség pártoskodásra-- csak szakmai kollégiumokra, vezetésre.


S mivel a kommunista párt hatalommá vált így azt tett amit akart aki pedig szembeszállt velük, eltüntették az útból -- Igy valósult meg Sztálin, és Rákosi diktatúrája

2012. máj. 24. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!