Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Heten vannak, mint a gonoszok....

Tizkiló kérdése:

Heten vannak, mint a gonoszok. Ki volt az a hét gonosz? Kikről szól a mondás?

Figyelt kérdés

2012. jan. 5. 11:29
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A régi mondavilágban nagy jelentősége volt a hetes számnak, heten jártak az ördögök, hétfejű a sárkány, hétmérföldes csizma, 7 törpe, Szindbád 7 utazása stb, de létezik a hét bölcs, a hét csoda, a hét szabad művészet, ráadásul a fej a test egynyolcadát teszi ki, tehát hétszer "fér rá".

A Bibliában van a hét főbűn, a hét szentség, a hetedik nap, a hét erény, a hét bő és hét szűk esztendő, a Holt-tengeri tekercsekben 7 évet, 7 hónapot és 7 napot kell várni, a hindu vallásban szent számnak minősül a hetes. Ráadásul a matematikában az 1-es után a 7-es a legkisebb boldog szám.


A 7-es számnak a mitológiában, vallásokban hatalmas szerepe volt (hogy pontosan miért, arról megoszlanak a vélemények), és ez kihatott a népszokásokra is. Minden népszokás egy babonából, vallási, mitológiai dologból ered, a Bibliában és a mi ősi mondavilágunkban is fontos szám a hetes, valószínűleg ezért maradt fenn a hét gonosz kifejezés is.


Van egy akkád eposz, amely A hét gonosz szellem címet viseli.

2012. jan. 5. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
70%

A Hét gonosz szellem /ez már a mai címe/ egy ősi, akkád eposz, amely valószínűleg az i. e. II. évezredben keletkezett.

Az egész eposz nem maradt fent, csak egy töredéke.

Az eposztöredék egy istenek közötti háború (teomachia) történetét meséli el. Sem az eposz kezdete, sem a vége nem maradt fenn, így nem lehet tudni, hogy miért tört ki a háború és hogyan ért véget. A háború Anu az ég ura, valamint Enlil és Éa szövetsége között zajlott. Anu seregét a hét gonosz szellem alkotta, amelyek mindent elpusztítottak, ami útjukba került és mindenkit megfélemlítettek. A hét gonosz szellem a következő volt: a Déli Szél, a Sárkány ("torkából soha senki nem szabadult"), a Párduc ("porontyainkat szájában ragadja el"), a Kígyó ("Az ijedelmes"), a Hím-oroszlán ("annak szive meghátrálást nem ismer"), a Vad Orkán ("isten és ember ellen egyaránt lázad"), és a Déli Vihar (ádáz bosszút áll bármelyik halandón).

„ Alászáguldanak Imhullu vad szelével


Adad eláradó hatalma, zavarok okozói,


az istenség jobbján loholók.


Villámként az égaljat beragyogják,


Vért szomjazva váltig bolyonganak utakon.


Lépkednek a távoli égen, Anu lakásán át- meg áthaladnak


nincs ki szembeszállna vélük...

– Részlet az eposzból


Enlil és Éa az ég védelmét három istenre: Samasra, Szinre és Istárra bízta. A szellemek azonban Szint, (a holdat) viharfelhővel takarták el, Samast és Adadot pedig elpártolásra bírták, míg Istár önként, érdekből állt Anu mellé. Enlil azonban nem nyugodott bele ebbe és Éától kért segítséget, aki fiát, Mardukot küldte a szellemek legyőzésére.


Az eposz további része nem maradt fenn, így nem tudni hogyan ért véget a háború, az azonban biztos, hogy Marduk legyőzte a hét szellemet és megszabadította Szint a viharfelhő fogságából.

2012. jan. 5. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 hollófernyiges ***** válasza:
Miután elmagyarázták az akkád gyökereket, elmondanám hogy ez egy 1943-as magyar film címe :)
2012. jan. 5. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
köszönöm)
2012. jan. 5. 13:30
 5/6 Traktorkerék válasza:

a hét gonosz: Mephisto, Diablo, Baal, Andariel, Duriel, Belial, Azmodan


legalább is ha a Blizzard Diablo trilógiáját nézzük :P

2012. aug. 1. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Alaque ***** válasza:

Off:

A hetes szám "misztikus" jelentősége szerintem kisebb részt abban rejlik, hogy a 7 prímszám, nagyobb részt pedig, hogy az égbolton hét égitestet látni szabad szemmel a csillagokon (és az egyéb statikusnak tűnő objektumokon) kívül; ezek a Nap, a Hold, a Merkúr, a Vénusz, a Mars, a Jupiter és a Szaturnusz. Részben innen ered a hét napos hét hagyománya számtalan kultúrában. Kedves ajándék az Univerzumtól, hogy pont annyi szabad szemmel látható mozgó objektumot kaptunk, amennyivel könnyedén négy részre oszthatjuk a holdciklusokat. A négy pedig azért jó, mert két részre lehet osztani, így könnyű vele számolni. Legalábbis nekünk, mert amióta élet van a Földön, azóta minden élőlény ezt tanulta. Nyilván más körülmények között más lenne a természetes.


Ezért a nagy hetes-misztikum.


Annyira nem is lett off.

2012. nov. 12. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!