Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Magyarországon miért olyan...

Magyarországon miért olyan elutasítóak a történelem alternatív lehetőségei vizsgálata iránt?

Figyelt kérdés

Sokszor jönnek azzal, hogy nincs olyan, mi lett volna, ha...

Azonban a nyugati, angolszász történész szerzők, szakírók, elemzők valamiért képesek előrukkolni olyan esszékkel, melyekben megváltoztatott döntések, események kihatását vizsgálják.


2011. júl. 21. 00:15
 1/9 anonim ***** válasza:
81%

Mert valódi tudományos vizsgálódás tárgya nem lehet a 'mi lett volna, ha'. Persze el lehet játszani a gondolattal, de akár több forgatókönyv is elképzelhető, csak rajtad múlik, mit látsz bele az eseményekbe, ergo nagyon szubjektív a dolog. A társadalomban nincsenek determinisztikus oksági viszonyok, olyan törvényszerűségek, mint mondjuk a természettudományokban. Eleve problémás a történelemtudományban, hogy a történész hogyan szelektálja a releváns tényeket, miből lesz később a 'valóság'. Hát akkor egy ilyen ködszurkáló elmélkedő dolognál...

Másrészt: lehet a cél tanulságok levonása, hogy tanuljunk a hibákból azzal, hogy alternatív lehetőségeket vázolunk fel. Ám a történészek a történelmet egyedi esetek sorozataként fogják fel, nem hisznek a történelmi események törvényszerűségeiben, összefüggéseiben, így szerintük nem lehet általánosítani. Más területeken (pl. nemzetközi kapcsolatok, politológia) foglalkoznak ilyesmivel esetlegesen.

2011. júl. 21. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
8%

A sokéves agymosás miatt. Már nem tudjuk, mi az igazság. Sőt, továbbmegyek, a magyar és a töri tanáraink sem tudják, hogy mi, mikor, miért és hogyan történt.


(Hatalmas respect természetesen azon kivételeknek, akik nem sajnálták az életüket arra fordítani, hogy megfejtsék a rejtélyes kérdéseket.)


Vajon az MTA tudja-e már, hogy milyen jól állunk a szálak visszafejtésében? :)

2011. júl. 21. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
86%
És te kedves második válaszoló a hatalmas agymosásban felfogtad, hogy mi volt a kérdés valójában vagy csak lecsaptál az újabb lehetőségre, hogy lehet szidni Magyarországot valamiért?
2011. júl. 21. 05:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Vree ***** válasza:
75%
Nyilvánvalóan azért, mert aggódunk a történelem aktuálpolitikának való alárendelése miatt. Nem is alaptalanul. Ha már egy politikus mondhat bármit a történelemről hogy önmagát igazolja, legalább a történelemkönyveket ne lehessen már folyton átírni.
2011. júl. 21. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
62%

Megmondom őszintén én se szeretem, az ilyen "mi lett volna ha..." fejtegetést, de nem szubjektív okokból hanem azért, mert a történelem olyan sok tényezős, bonyolult esemény halmaz, amely emberi tényezők és kapcsolatok milliónyi interakciót tartalmazza, hogy szerintem nem lehet érdemben megmondani hogy "mi lett volna ha...".

Innentől kezdve ez a fantsy ponyva kategória és nem tudományos esszé téma.


Jó példa az angolszász történelem meghatározás érzékeltetésére, hogy amerikai elemzők (CIA) milyen sokszor nyúltak mellé amikor megkísérelték kikövetkeztetni a történelem alakulását és ez szerint tettek lépéseket.

Az eredmény? Fülöp szigetek véres zavargásokkal megbukott az Amerika barát rezsim, dél-amerikai térségben szintúgy, Oszama akit kiképeztek szintén vissza csapot, stb, stb.

Volt egyáltalán olyan ami bejött nekik?


Szóval az, hogy az angolszászok nyitottak az ilyen elemzésre az nekem nem pozitívum.

2011. júl. 21. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Saját zsebből csinálja, akkor nem zavar..
2011. júl. 21. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"Magyarországon miért olyan elutasítóak a történelem alternatív lehetőségei vizsgálata iránt?"


Nemcsak Magyarországon nem témája a "mi lett volna, ha" a történelemtudománynak, hanem máshol sem.


A történész azzal foglalkozik, hogy mi történt. A "mi lett volna, ha" egy irodalmi műfaj (ukrónia).


"Azonban a nyugati, angolszász történész szerzők, szakírók, elemzők valamiért képesek előrukkolni olyan esszékkel, melyekben megváltoztatott döntések, események kihatását vizsgálják."


Szakírók? Elemzők? Hát azokból sokféle van, pl. a futball-szakírókra vagy a gazdasági elemzőkre gondolsz? Ők valóban vizsgálják döntések következményeit, de a történészek nem írnak "mi lett volna, ha" könyveket. Pontosabban ha írnak is, arra az időre megszűnnek történészek lenni, magánemberként írják.

2011. júl. 24. 03:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Kedves 07-21 05:38!


2. vagyok. Azt hiszem, nagyon félreértettél. Alternatív történelmet hallgatok már évek óta és rádöbbentem: semmi sem az, aminek látszik.


Még a településeinket is 'áthelyezték', a korábbi Fehérvárnak például köze nincs a mai Székesfehérvárhoz, hogy egy példát említsek. Természetesen nem Magyarországot szidom, csak nem értek egyet a történelemferdítő MTA-val.


Az pedig, hogy ennyi lepontozást kaptam, sajnos azt jelzi, hogy ők állnak nyerésre :(

2011. aug. 9. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Az alternativ tortenelemnek, az igazinak nem sok koze van a fikciohoz. Ha pedig azt hiszed h nyugaton erre nyitottak, akkor nagyon tevedsz. Lehet h a fikciokat, a szorakoztato, felrevezeto teoriakat kozzeteszik, de amikor a hivatalos tortenelmet hazugsagnak nevezik, akkor ott nincs menekves...pedig a hivatalos tortenelem nagy resze hazugsag.
2013. máj. 19. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!