Szakdolgozat: A fizikai megjelenésnek milyen és mekkora hatása van a személyészlelésben?
Nahát. Ez a diplomacím sajátos keveréke a „brit tudósok” szintű értelmetlen témának, az „írjunk valami kamutémáról büfé-ruhatár szakos dolgozatot” mentalitásnak és a fel nem mért következményekből eredő oltári szívásnak. Ha csak az első kettő lenne, akkor nem segítenék, de a harmadik miatt hajlandó vagyok egy kicsit.
Az első tanácsom inkább a következő generációnak szól, neked már eső után köpönyeg. Először kell kitalálni hogy merre indulsz, mit csinálsz, sőt esetleg megtudni hogy mit találtál, és utólag kell címet adni neki. Ez majdnem mindig így működik jól. Sőt, általában nem is működik máshogy.
A másik, hogy ilyen szakirodalmat egészen biztosan nem találsz. Ez a téma annyira értelmetlen, hogy bizonyos, hogy ilyenre konkrétan kutatási pénzt sehol sem adnak. Talán esetleg csak briteknek.
Amiből kiindulhatsz az az, hogy bizonyos megjelenési paraméterek mennyire befolyásolják a környező emberek viselkedését. Ilyesmit vizsgáltak, pl hogy ha egy jól öltözött ember szabálytalankodik, akkor többen hajlandóak követni, mint ha egy toprongyos tenné. Csak hát itt az a kérdés, hogy ez mennyire ered abból, hogy a jól öltözöttebbet jobban észlelik. Valószínűleg nagyon kevés olyan tanulmány van, amiből ilyen adatokat több-kevesebb pontossággal le tudsz szűrni.
Aztán vannak olyan vizsgálatok, amik azt elemzik, hogy hova néz az ember szeme. Képeket mutogatnak nekik, és pontosan lehet tudni, hogy hova fókuszált. Nyilván ott vannak a fontos pontok, amikből te szintén profitálhatsz.
Ha meg kísérleteznél… Alapvetően rengeteg kísérletet kéne elvégezned. Például összegyűjtesz lehetséges paramétereket (magasság, súly, elegancia, milyen nemű, vieslkedési paraméterek, pl mennyire siet), és mindig csak egyet változtatsz meg (pl lennének teszt segédeid, ugyanolyan magas, ugyanolyan nemű, stb, de az egyik jobban öltözött, a másik átlagos, a harmadik lefelé lóg ki a sorból), és vizsgálód, hogy mondjuk a metrón hányan vették észre és melyiket. De ez iszonyatos, több hónapos vagy akár éves meló lenne, sok-sok különböző embert kéne mozgatnod minden kombinációban (mindenki jól öltözött, de az egyik magas a másik alacson stb, mindenki férfi és átlagosan öltözött, de az egyik kövér…) Minden kísérletet többször elvégezni. És felmérni, hogy a közönség (vagyis a teszt alanyok) melyiket észlelik jobban.
Aztán lehet olyat csinálni, hogy ilyen fantomképeket mutogatsz, és felméred, hogy kinek melyik tetszik a legjobban. Egy fantomkép sorozatban midnig csak egy dolgot változtatsz, pl orr méretet. Itt abból lehet kiindulni, hogy aki szebb (számunkra), azt könnyebben észrevesszük, de ezt igazolni is kell, mert nem biztos hogy tényleg így van.
Sóval ha van még 5 éved a szakdolgozatodra, akkor hajrá.
Panna:
Esetleg ezt:
Horányi Ö. (szerk.), 2003, A sokarcú kép. Válogatott tanulmányok a képek logikájáról. Budapest: Typotex
Kunt Ernő 1988, Vizuális kultúra és vizuális művészetek: Vizuális antropológiai jegyzetek
Amúgy ez egy ritka pocsék téma, értelme meg nulla. Ha még van rá esélyed változtass rajta.
Kedves Panna!
Megkaptam szívhez szóló leveled. Kár, hogy kevésbé hasznosnak ítélted a válaszom, és egyelőre nem értem, hogy miért érezted szükségét mindezt levélben közölni, amikor erre oly egyszerű eszközként a kis piros kezet is használhatnád. Mivel sem szakot sem semmit nem írtál oda, így abból kellett kiindulnom, amit a kérdésben leírtál. Talán nem jól értelmeztem a kérdést, de a válasz érdemi részét hasznosnak szántam.
Bátorkodtam a leveledben használt ércelődés szót élcelődésként értelmezni (érc = magas fémtartalmű kőzet, élc = tréfa), utólagos engedelmeddel. Bár élcnek, ha már ezt a szép régies szót használjuk, csak az első bekezdést szántam, remélem azért jól mulattál a többin is, ha már használni nem bírtad.
További sok sikert kívánok a megfelelő téma kiválasztásához.
A válasz megírásának időpontja: ma 12:22
Azért nem találta hasznosnak a válaszodat, mert marhaságokat adtál neki ! És nem elég hogy félrevezetted, de még kioktató lenéző módon is tetted ezt, Szégyelld magadat, hogy mered generációt tudását megkérdőjelezni ki vagy te.
21:07
Te teljesen idóta vagy. Milyen generációk milyen tudását kérdőjeleztem meg, te értelmi fogyatékos szerencsétlen nyomorék? (Hogy egy kicsit tényleg lekezelő legyek.)
"hogy mered generációt tudását megkérdőjelezni"
Ezt csak én nem értem? o.O
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!