Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hunyadi halála után miért nem...

Hunyadi halála után miért nem támadta meg a szultán Magyarországot újra? Nándorfehérvár romokban volt és nem volt többé megfelelő vezető se. Ötödik László még mindig gyerek, Mátyás király sehol nem volt, Hunyadi László ugye tapasztalatlan volt

Figyelt kérdés
chilei urlik pedig eleve át akarta engedni a törököt...
ápr. 20. 19:39
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

chilei...


A Balkánra koncentrált.


1456-ban Athén városa, 1458-ban az Akropolisz volt kénytelen megadni magát.[1] 1458-ban a szultán átment az Iszthmoszon és Palaiologoszt Demetert foglyul ejtette, míg Tamástól csak területének felét vette el.[1] 1461-ben pedig felszámolta a Trapezunti Császárságot.[1]

ápr. 20. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
38%

Gondolom nem voltak rá felkészülve.

Azért ez nem úgy megy, hogy gyere cipő, hám bekaplak

Gondolom Nándorfehérvárt gyorsan ujjá építették az ostrom után

ápr. 20. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
85%

II. Mehmed nagy önbizalommal kezdte az ostromot, igaz gigászi költséggel elképesztően nagy hadsereget vont össze, amelynek pontos létszámát ugyan nem ismerjük, sőt az újabb kori szakértők a létszámát kevesebbre teszik, mint a korabeli írásokban szerepel, de azt valószínűsítik, hogy legalább kétszeres, ha nem háromszoros volt a törökök túlereje már a reguláris csapatokat illetően is, nem beszélve a teljes létszámról.

A magyar had létszámát jobban ismerjük.

A török had rengeteg felszerelést, legalább 300 db ostromnak megfelelő ágyút is felvonultatott, aminek költsége hatalmas volt és a csata során mindezt elvesztette, a sok felszerelés, az ágyúk, egyéb drága fegyverek tömege került a kezünkre és az emberveszteség is rendkívül komoly volt.

A szégyen is kihatott II. Mehmed viselkedésére és tudjuk, hogy 65 évig nem próbálkoztak megint Nádorfehérvár elfoglallásával, amit pedig muszáj volt elfoglalmi egy hazánk elleni hadjárat során.

III. Kallixtusz pápa talán attól is félve, hogy Hunyadi békét köt a törökökkel, korábban keresztes háborút hirdetett, mert nagyon megriasztották az oszmánok sikerei, amiből a legnyomasztóbb a korábbi Konstantinápoly eleste volt, ám az 1456 őszén Magyarországra késve érkezett komoly keresztes sereg már nem vonult a török ellen, mivel Hunyadi és Kapisztrán halála ezt ellehetetlenítette, nem sikerült olyan formátumú vezért találni egy török elleni keresztes háborúhoz, mint a két pestisben elhalálozott hős volt, ám a törököknek tudomása volt a keresztény világ erőteljes fellépéséről, amelynek az alaposan megtizedelt haderejével nehezen tudott volna ellenállni, ha Hunyadi életben marad és megindítja a jelentősen megerősödött keresztes hadakat, mert sokan még Konstantinápoly visszafoglalását is lehetőnek tartották volna.

Később Hunyadi Mátyás sikeresen elnyerte a királyi címet és Hatalmát egyre jobban megszilárdította, sorra leverve a belső ellenzékét, majd a Fekete Sereg birtokában törekedve a Német-Római császári cím elnyerésére és komoly hadi sikereket elérve a lengyel és a Habsburg hatalmak ellen és halála előtt a törökök szerbiai jelenlétét is támyadta, így a törökök nem kerültek olyan helyzetbe, hogy Megint Magyarországra támadhassanak, nem beszélve arról, hogy észak-Afrikában, Egyiptomban, Szíriában, meg egy időben Iránban is hadjáratokat vezettek és máshol, például a Balkánon igyekeztek uralmukat megszilárdítani, hazánkkal jobbára kerülték a nyílt konfrontációt.

ápr. 21. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!