Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogyan lett a magyar déli...

Progizo kérdése:

Hogyan lett a magyar déli végvár Nándorfehérvárból szerb főváros: Belgrád?

Figyelt kérdés
Mik ennek a folyamatnak az egyes állomásai? Tehát mik történtek bizonyos években, amely események a mai helyzetet eredményezték?

okt. 9. 14:13
 1/6 anonim ***** válasza:
Még régebben meg Bolgárfehérvár volt.
okt. 9. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően Belgrád mindig is a szerb/magyar határvidéken volt.


Magyar kézre IV. Dragutin (1252-1316) halálával jutott:

"A város 1284-ben a IV. Dragutin István szerb király és Katalin magyar királyi hercegnő, V. István magyar király leánya között kötött házasság következtében jegyajándékként került a szerbekhez; Dragutin innen irányította aztán országát. Halálával egy időre ismét magyar fennhatóság alá került."


Majd a törökök foglalták el:

"A 250 000 főnyi oszmán hadsereg I. Szulejmán vezetése alatt 1521. augusztus 29-én, hét évtizeddel később végül elfoglalta a várost, nagy részét a földig rombolta, és teljes keresztény lakosságát Isztambulba deportálta."


Rengeteg próbálkozás és rövid ideig tartó Habsburg fennhatóság után, az 1800-as években fokozatosan kiűzték a szerbek a törököket, végül "1867-ben a török katonaság átadta a fellegvárat" és "1882. március 6-án megalakult a Szerb Királyság".


Bővebben: Wikipedia:

[link]

okt. 9. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Az a magyar végvár eléggé fordulatos történetet mondhat magáénak. Jelentősége a török megerősödésével, az 1300-as évek vége felé megnő, végül az utolsó magyar király(né) jegyese, Zsigmond szerzi vissza, és teszi jelentős végvárrá. 1521-ig magyar végvár, ekkor beveszi a török, majd hamarosan Magyarország jó része is török hódoltság lesz. Közben jelentős politikai átrendeződés történik, a környék Habsburg uralom alá kerül, majd a Habsburg birodalom része lesz, innentől magyar végvárról nem beszélhetünk. A török a Balkánról csak a 19. században lesz kiszorítva, akkor már a balkán szerb-horvát nemzetiégű elsősorban. A keleti felén szerb, és mivel volt történeti alapja, az ott élő szerbség fővárosává vált.
okt. 9. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Telelő Teve ***** válasza:
48%
Soha nem volt Nándorfehérvár - ezt a műnevet a magyar királyság alatt találta ki valaki és próbálta ráerőltetni. Épp ugyanolyan mesterségesen kreált településnév, mint a Répásfalu, Apátszentmihály vagy Gyertyánliget. Nyilván a Nándorfehérvár név régebbi, mint a 19. századi magyarítások de az ott élők soha nem hivatkoztak így saját településükre. Népessége folyamatosan szláv volt már évszázadok óta - a rövidke középkori magyar hódításokon kívül nem sok közünk volt hozzá.
okt. 10. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Többször gazdát váltott:

"A város alapítása a kelta és római időkre tehető, ezt a szlávok betelepülése követte, a 7. században. A középkorban bizánci, frank, bolgár, magyar és szerb uralkodók birtokolták, amíg az oszmán törökök el nem foglalták, 1521-ben, hogy a belgrádi pasaság székhelyévé tegyék. 1403-ban először lett a független szerb állam fővárosa (1427-ig, amikor is Magyarországhoz került). Ezen státusát 1841-ben visszanyerte, de a törökök ténylegesen csak 1867-ben hagyták el. A 20. században a sokféle változáson átment Jugoszlávia fővárosa lett, egészen 1992-ig, amikor a föderatív jugoszláv államból kivált államok után már csak Szerbia és Montenegró fővárosa maradt, 2006-tól pedig a független Szerbia fővárosa."

[link]

okt. 10. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm az információkat mindannyiatoknak!
okt. 10. 12:43

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!