Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Leegyszerűsítve mondhatjuk a...

Leegyszerűsítve mondhatjuk a II.világháborúról,hogy a mennyiség legyőzte a minőséget?

Figyelt kérdés

jan. 4. 19:57
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
90%

Ez egy nagyon erős túl egyszerűsítés. Illetve a tigris tank és pár egyéb német fegyver agyon magasztalásából fakadó elterjedt tévképzet.

A valóságban a németek igen sok fegyvernemben vagy alul maradtak vagy csak a szintet hozták.

Ugyan a szovjetek tényleg mennyiséggel támadtak, de németeknél se a tigris volt az általános harckocsi és a szovjeteknek is megvoltak a maguk tigris gyilkos tankjaik a háború végére.

De ha légierőt nézzük, lehet hüledezni a német rakétákon vagy a német sugárhajtóművön, de nem kisebb mérnöki bravúr volt az amerikaiak superfortress-e.

jan. 4. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
53%

Én egy kérdéssel kiegészíteném. Van ugye a technikai oldala. A leghatékonyabb tankot a Tigrist bizonyítottan nem lőtték ki szemből. Habár a háború végére már az oroszok és amik is csináltak jobb tankokat, de nem vagy csak kis számban kerültek bevetésre.


Van egy másik oldala. Mégpedig a humán része. Van egy doku video sorozat. "The greatest story Never told" címmel, melyben kifejtik, hogy a németek klasszikoskkal magasabb szintű oktatást és fizikai nevelést kaptak. Meg is látszik a V-1 stb mindenben előrébb voltak. Anno a németek vitték a prímet a Nobej-díjban is. Azt magyarázzák, hogy a német testi nevelés annyira magas szinten volt és annyira voltak jobbak testileg is a ruszkiknál, franciáknál, hogy ennek köszönhető hogy kb pár hét alatt elpusztították a vörös hadsereget és a franciákat. Ha nem lettek volna ennyiovel jobbak nem tudták volna évekig feltartani a vörös hordát és a nyugatot sem amiben van valami.

jan. 4. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
45%
Vagy mondhatjuk azt is, hogy a hülyeség elbukott a normálissal szemben.
jan. 4. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem. A gazdasági erő győzött. Japánnak, Németországnak nem volt olyan gazdasági háttere, mint az Egyesült Államoknak és Nagy-Britanniának. A Pearl Harbour-nál elvesztett gépeket az amerikaiak egy nap alatt pótolták.

Anyagháborúban az győz, aki tovább bírja gazdaságilag. És ahogy ma is, akkor is a nyugati, iparosodott országok bírták ezt a terhet, ahogyan az I. világháborúban is.

jan. 4. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 kürasszír ***** válasza:
78%

Kedves kérdező!


Röviden: NEM.


Mert ÖSSZESSÉGÉBEN a nyugati, angolszász nagyhatalmak jóval fejlettebbek voltak Németországnál.


Példa:


A II. világháborús német szárazföldi hadsereg csak 20%-ban volt motorizált, 80%-ban lovasszekerekkel oldotta meg a harctéri mobilitást. Ezért is nevezték a német szárazföldi hadsereget az 1 millió lovasszekér hadseregének.


A brit és az amerikai szárazföldi haderők ellenben 100%-ban motorizált volt.


ÖSSZEGEZVE:


Mindig ÖSSZESSÉGÉBEN kell nézni a fejlettséget. Nem a relatíve kevés Tigris és Párduc tank, meg a Me 262-es vadászrepülőgép volt a német haderő fő jellemzője a II. világháborúban, hanem az 1 millió lovasszekér.

jan. 5. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
80%

"A II. világháborús német szárazföldi hadsereg csak 20%-ban volt motorizált, 80%-ban lovasszekerekkel oldotta meg a harctéri mobilitást.

[...]

A brit és az amerikai szárazföldi haderők ellenben 100%-ban motorizált volt."


Mondjuk utóbbi állítás nem fedi a valóságot, a brit csapatok is alkalmaztak kerékpáron szállított gyalogságot, illetve az amerikaiak is lovas futárokat, illetve előbbi állítás kapcsán sem mindegy, hogy a háború mely szakaszáról beszélünk épp, de alapvetően valóban az a helyzet, hogy a gazdasági teljesítőképesség győzött. Úgy az első, mint a második világháborúban az került ki győztesen, akinek az ipara tovább bírta.

Hogy mire is gondolok, néhány szemléltető adat. Az Egyesült Államok hajóépítési kapacitása 4,5x nagyobb volt, mint Japáné. Repülőgyártásban 6x-os kapacitásuk volt. Autógyártásban 100x-os. Kőolajkitermelése 700%-kal nagyobb volt. Egész Japán éves kőolajfogyasztását az Egyesült Államok mindössze félnap alatt megtermelte. Ahogyan mondtam, a Pearl Harbour-nál elvesztett gépeket egyetlen nap alatt legyártották. GDP-ben 10x erősebbek voltak, mint Japán.

Lehetne cizellálni több adattal és országgal, de a lényeg ez.


A német haditechnikai fölényt pedig hatalmas legenda lengi körül. Valójában, bár a köztudatban ez nincsen benne - amire építettek is a könyvek, filmek, mert így izgalmasabb a narratíva -, de a nyugati hatalmak semmiben sem voltak elmaradva hasonló fejlesztések terén.

A 76 mm-es löveggel felszerelt M4A3 Sherman akár 1 kilométerről képes volt átütni a Tigris I-es páncélzatának legvastagabb, frontális részét is. Emellett nem szenvedett annak gyermekbetegségeiben, mobilabb és meghibásodásra kevésbé hajlamos volt. Hasonlóan a britek által kifejlesztett, szintén 76 mm-es löveggel szerelt Sherman Firefly. A '44-től megjelent, 90 mm-es lövegű M26 Pershing pedig minden szempontból verte a Tigrist.

Az amerikaiak első sugárhajtóműves vadászgépe, a P-59 már 1942-ben felszállt. A briteké, a Gloster Meteor pedig 1943-ban tette meg ugyanezt.

Hogy a németek az űrkorszakot képviselték, első ilyennel, meg első olyannal, meg legfejlettebb emez-amaz, egyáltalán nem igaz, ez legenda.

A legfontosabb területen, az atombomba kifejesztésében pedig végzetesen le voltak maradva a nyugati hatalmakkal szemben.

jan. 5. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 kürasszír ***** válasza:
53%

# 6


IDÉZLEK: "Mondjuk utóbbi állítás nem fedi a valóságot, a brit csapatok is alkalmaztak kerékpáron szállított gyalogságot, illetve az amerikaiak is lovas futárokat, illetve előbbi állítás kapcsán sem mindegy, hogy a háború mely szakaszáról beszélünk épp..."


Szerintem fedi a valóságot, mert annak ellenére, hogy például a jelenlegi svájci hadseregnek vannak kerékpáros alakulatai is, attól az alapvetően 100%-ban gépesített hadsereg.


A német hadsereg 20%-os motorizáltsági szintje a II. világháborúban egy átlagot jelent.


1944-ben a nyugati német haderő még rosszabb állapotban volt ennél, mert hadosztályai nagy része "statikus gyaloghadosztály", azaz már lovasszekerekkel és a tábori lövegeket vontató lovakkal sem rendelkeztek.


1940-ben az 5 450 000 fős mogósított német haderő csak 120 000 db katonai gépjárművel rendelkezett, ellenben az 5 000 000 fős mozgósított francia hadsereg 300 000 db katonai gépjárművel volt felszerelve.

jan. 5. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Egy bizonyos szinten mondhatjuk, de a háborúk erőforrásigénesek, és a legtöbb esetben azok nyernek akiknek több van abból tehát mindenképpen az lett volna előbb-utóbb a végeredmény ami lett is.
jan. 6. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
81%

Én egy kicsit annyiban árnyalám a képet az előttem szólókhoz képest, hogy a kelet-európai fronton azért nyugodtan ki lehet jelenteni, hogy a sok lúd disznót győzött, ahogy szokták mondani, de ide hozhatnám az "annyian vannak, mint az oroszok" közhelyet is, amely szintén erre az időre datálódik.


A nyugati fronton ez már nem feltétlenül igaz, ott már minimum pariban voltak a felek a technikai fejlettség tekintetében, sőt, létszámban meg egyértelmű volt az angolszász fölény.

jan. 6. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

#9

A Szovjetunió nem élte volna túl a német támadást, ha a nyugati hatalmak nem adtak volna hatalmas támogatást gépjárművek, harckocsik, konzervek, és egyebek terén. Végsősoron a nyugati, iparosodott országok gazdasági ereje mentette meg a Szovjetunió is. Ellenkező esetben úgy járt volna, mint az I. világháborúban is: kiesik a hadviselő felek közül, de a győztesek között szerepelt volna a háború lezárásakor.

jan. 6. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!