Miért olyan gyenge a brit uralkodó hatalma, hogy még egy gyenge magyar köztársasági elnöki hatalomhoz képest is soványka?
A magyar köztársasági elnök és a brit uralkodó hatalma közötti hasonlóságok és különbségek a politikai rendszerek felépítéséből, a hatalmi struktúrából és a szerepükből adódnak. Íme a főbb összehasonlítások:
Hasonlóságok
Képviseleti Szerep:
Mindkét vezető részben reprezentatív szerepet tölt be, képviselve az országot nemzeti és nemzetközi szinten.
Ceremoniális Funkciók:
A magyar köztársasági elnök és a brit uralkodó is részt vesz különböző állami eseményeken és ünnepségeken, ahol ceremoniális feladatokat látnak el.
Különbségek
Politikai Hatáskör:
Magyar Köztársasági Elnök: Részben végrehajtó hatalommal is bír, például jogában áll kinevezni a minisztereket és aláírni a törvényeket. Az elnöknek fontos szerepe van a politikai döntéshozatalban, de hatáskörei korlátozottak.
Brit Uralkodó: Főként csak szimbolikus szerepet játszik, a politikai hatalom a parlament és a miniszterelnök kezében összpontosul. Az uralkodónak nincsenek aktív politikai jogai, és a döntései többnyire formálisak.
Kormányalakítás:
A magyar elnöknek van némi befolyása a kormányalakításra, míg a brit uralkodónak nincs semmilyen aktív szerepe a kormányzati döntésekben.
Összegzés
A magyar köztársasági elnök és a brit uralkodó hatalma között jelentős különbségek vannak, főleg a politikai hatáskörök és a legitimáció módja terén. Míg mindkettő képviseleti szerepet tölt be, a magyar elnök aktívan részt vesz a politikai életben, míg a brit uralkodó azonban csak szimbolikus és ceremoniális funkciókra korlátozódik.
Tehát még egy gyengének számító magyar elnöknek is nagyobb a hatalma mint egy brit uralkodónak.
A brit uralkodó és a magyar köztársasági elnök hatalmának összehasonlítása a fegyveres erők feletti jogkörök és hatalom tekintetében a következőképpen alakul:
Brit Uralkodó
Alkotmányos Monarchia: Az Egyesült Királyságban a monarchia alkotmányos keretek között működik, ami azt jelenti, hogy az uralkodó hatalma nagymértékben korlátozott a parlament és a kormány által.
Fegyveres Erők: A brit uralkodó a fegyveres erők "főparancsnokának" számít, de a tényleges irányítás a miniszterelnökön és a kormányon keresztül valósul meg. Az uralkodó nem gyakorolja közvetlenül a katonai hatalmat.
Döntések és Ceremóniák: Bár az uralkodónak vannak formális jogkörök, a katonai döntések, például a háborúba lépés vagy katonai műveletek irányítása a kormány felelőssége.
Magyar Köztársasági Elnök
Parlamenti Köztársaság: Magyarország köztársasági formája van, ahol az elnök szerepe szimbolikusabb, de bizonyos hatáskörökkel is rendelkezik.
Fegyveres Erők: A köztársasági elnök a Magyar Honvédség főparancsnoka, ami azt jelenti, hogy van hatásköre a fegyveres erők irányításában. Az elnök dönthet a katonai műveletek megindításáról, de a részletes végrehajtás a kormány feladata.
Döntési Hatáskör: Az elnöknek jogában áll a katonai vezetés kinevezése és a katonai stratégiák jóváhagyása, de a honvédelmi miniszter és a kormány irányítása alá tartozik.
Összegzés
Jogkörök: A brit uralkodó hatalma inkább ceremoniális, míg a magyar köztársasági elnöknek aktívabb szerepe van a fegyveres erők irányításában.
Döntéshozatal: Mindkét rendszerben a tényleges hatalom a kormány kezében van, de a magyar elnök jogkörei erősebbek a katonai kérdésekben.
Politikai Kontextus: A brit monarchia hagyományosabb, míg a magyar köztársasági elnök szerepe a modern politikai keretek között értelmezhető.
"Magyar Köztársasági Elnök: Részben végrehajtó hatalommal is bír, például jogában áll kinevezni a minisztereket és aláírni a törvényeket. Az elnöknek fontos szerepe van a politikai döntéshozatalban, de hatáskörei korlátozottak."
Ez így ebben a formában akkora ferdítés, hogy beillik nettó hazugságnak is. Jogában áll aláírni a törvényt, nem aláírni viszont nem. Na jó, egyszer visszadobhatja, de ha a parlament újra megszavazza akár változtatás nélkül, akkor nincs mese alá KELL írnia.
Továbbá az elnöknek semmi hatalma nincs a politikai döntéshozatalban.
A magyar köztársasági elnök hatalmánál annak is több politikai hatása van, hogy a brit uralkodó épp milyen színű nyakkendőben jelenik meg.
A magyar köztársasági elnök hatalma a döntéshozatalban elsősorban az alábbi területekre terjed ki:
Képviseleti szerep: Az elnök a magyar állam legmagasabb képviselője, aki nemcsak belföldön, hanem külföldön is képviseli az országot.
Törvények aláírása: Az elnöknek joga van a törvények aláírására, illetve azok megfontolására. Ha az elnök nem írja alá a törvényt, akkor azt a Parlament újra meg kell tárgyalja.
Vétójog: Az elnök megvétózhatja a törvényeket, de ezt a jogot nem gyakorolhatja korlátlanul. A vétó ellen a Parlament kétharmados többséggel újra elfogadhatja a jogszabályt.
Hatalmi ágak közötti egyensúly: Az elnök szerepe fontos a hatalmi ágak (törvényhozó, végrehajtó és igazságszolgáltató) közötti egyensúly fenntartásában.
Kinevezések: Az elnök jogosult különböző fontos pozíciókba, például a legfőbb ügyész, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, valamint az Alkotmánybíróság tagjai kinevezésére.
Külpolitikai döntések: Az elnök részt vesz a külpolitikai döntéshozatalban, például nemzetközi szerződések esetén.
Katonai ügyek: Az elnök a Magyar Honvédség főparancsnoka, ami különleges hatalmat ad a katonai ügyekben, főként háború idején.
Az Egyesült Királyság uralkodójának vannak erős jogkörei, csak nem él vele a saját kezdeményezésére:
1. Ha a király (King-in-Parliament), amely a törvényhozás része a brit íratlan alkotmányban, megtagadná az aláírást, a törvény nem visszakerülne a parlamenthez, hanem megakadna a törvényhozási folyamat. Ezt elkerülendő, a király minden törvényt aláír.
2. Az Egyesült Királyság miniszterelnöke - a parlamenti erőviszonyok alapján - csak akkor lép hivatalba, ha a király kinevezte. A brit parlamentben nincsen szavazás a miniszterelnök megválasztásáról.
3. A brit kormány háborút indíthat parlamenti szavazás nélkül, mert ezt az uralkodó a miniszterelnök kérésére elrendelheti.
4. A brit kormány nemzetközi szerződéseket ratifikálhat parlamenti szavazás nélkül, mert ezt az uralkodó a miniszterelnök kérésére elrendelheti.
5. A brit kormány kiírhatja a választásokat önkényesen, mert ezt az uralkodó a miniszterelnök kérésére a parlament feloszlatását elrendelheti.
6. A brit kormány élhet a kegyelem előjogával, mert ezt az uralkodó a belügyminiszter kérésére elrendelheti.
Tehát van a brit királynak jogköre, de az összes politikai felelősség a kormányé.
"Az elnök jogosult különböző fontos pozíciókba... tagjai kinevezésére."
Szép is ez a jogász nyelv, csak messze áll a konyhanyelvtől. Jogosult kinevezni annyit takar, hogy alá kell írnia az orra alá dugott papírt. Nem válogathat, nem ő választ.
" Az elnök részt vesz a külpolitikai döntéshozatalban, például nemzetközi szerződések esetén."
"...részt vesz..." kapcs ford: biodíszlet döntéshozatali jogkör nélkül ezen és sok más ügyekben.
De most komolyan addig posztolgatsz Chatgpt-s válaszokat, míg valaki rá nem un a válaszolásra, és akkor feláll neked a farkad, hogy "te neked lett igazad?"
" csak nem él vele a saját kezdeményezésére:"
Ezzel logikailag meg is cáfoltad magad.
Köszönöm!
Tehát nincs önálló jogköre, mások kérését hajthatja automatikusan végre.
Keverted a kormány és a király fogalmakat is. Nem ugyanaz a kettő!
Kérdező.
A köztársasági elnök is csak alá ír dolgokat.
De király több dolgot csinálhat.
#6 Egy parlamentáris köztársaságban - háborút indítani, miniszterelnököt beiktatni, választást kiírni, szerződéseket ratifikálni - csak parlamenti jóváhagyással lehet. Mindezt a brit kormány megteheti alsóházi jóváhagyás nélkül, felhasználva a monarchia jogköreit.
#7 Igen, ezek automatizmusok alapján működnek. Nagy-Britanniában a végrehajtó hatalomnak papíron a forrása az uralkodó, aki ezeket a jogköröket a Privy Council-ban rendeli el (King-in-Council). Ennek a tanácsnak a része a kabinet, a kormány. Persze, a valóságban a valódi végrehajtó hatalom a kormány kezében van.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!