Luxemburgi Zsigmondnak lehetett érzelmi kötődése Magyarországhoz?
Ezért kérdezem:
"1387–1437-ig magyar király, 1410–1437-ig német király, 1419–1437-ig cseh király, 1433–1437-ig német-római császár"
Vagy Magyarország csak egy volt neki abból a több országból, ami felett uralkodott?
Megtörtént az, hogy a magyarokat különlegesebb bánásmódban részesítette, mint pl. a cseheket?
Végy egy mai cégvezetőt, akinek évtizedes tevékenysége alatt felvirágzik a rábízott vállalkozás, az ennek során szerzett népszerűség, hírnév és vagyon hatására felkérik egyéb mentori, szakértői tevékenységre is.
Szerinted az első évtizedeit utálattal, unalommal, vagy szívből-lélekkel dolgozhatta-e végig? Ha utóbbi módon, elképzelhető-e, hogy kizárólag erőforrásként tekintett a vele együtt dolgozó beosztottaira?
Aki a szíve csücskének tekinti a megélhetését adó vállalkozását, vajon undokká válik, ha a terjeszkedése során más területre kerül?
Vannak rövid, és vannak hosszú távon gondolkozó cégvezetők. Utóbbiak, ha jók, és sikerre viszik a céget, elborzadnak, ha azt kell látniuk, hogy az utód esetleg mindent lerombol. Mi ez, ha nem érzelmi kötődés?
Nem igazán maradt ránk (tudtommal) a személyes véleményéről semmilyen forrás (levél stb.). Így igazából csak a tetteiről vannak eseménytörténet-szerűen ismereteink, magának a személynek a gondolatairól nem. A kérdésed kapcsán tehát csak találgatni lehet, sem az igen, sem a nem válasz mellett nem lehet meggyőzően érvelni. Viszont tény az, hogy a többi országának kormányzatába is magával vitte a magyarországi "stábját". Vagyis az uralkodói udvara először Magyarországon épült ki, és ez az udvar vette át a többi ország irányítását is.
Egyébként ha engem kérdezel, szerintem szerette Magyarországot. Annak ellenére is, hogy (főleg uralkodásának elején) igen kemény bárói ellenállás alakult ki ellene, még be is börtönözték a magyar főurak egy csoportja. Viszont igen sokat tett később a török veszély ellen, a nikápolyi csata után pedig ő kezdte el azt a defenzív török-ellenes politikát, a védelmi rendszert megszervezni, ami utána 1526-ig megvédte az országot. Miután német-római császár lett, megtehette volna hogy kormányzókra stb. bízza az országot, mondván, hogy császárként európai jelentőségű kérdésekkel kell megbirkóznia, de ezt nem tette, mindvégig személyesen látta el a magyar királyi teendőket is. Ami egyébként a korabeli magyar királyi trón európai súlyát és jelentőségét is mutatja. Legalábbis én így tudom, de valaki javítson ki, ha tévedek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!