Miért találtak ki ennyi nemzetközi nyelvnek szánt sikertelen mesterséges nyelvet?
Nem számoltak azzal, hogy majdnem minden ember kretén.
Elég lenne egyetlen jó nyelv, és a következő generációnak az lehetne az anyanyelve. Onnan kezdve ez a probléma meg lenne oldva.
Persze dolgozni is kellene vele, hogy működjön, és második nyelvnek - később, aki akarja - megtanulni a régit.
De hát mikor döntött értelmesen az ember?
Mindig voltak olyan emberek, akik nem tudtak mit kezdeni a szabad agykapacitásukkal - ezért ők úgy gondolják, hogy mások fölé emelkedhetnek azáltal, ha bonyolultabbá teszik a világot - pl. egy új absztrakt nyelvi szabályrendszerrel.
A többi hasznos munkákból élő ember átlát a szitán, ezért az ilyen kezdeményesek csak nagyon ritkán lelnek kellően termékeny táptalajra!
Ez azért nem igaz, mert minden mesterséges nyelv SOKKAL egyszerűbb, mint bármelyik természetes, + nincsenek benne kivételek.
Csak jól járhatna vele az emberiség, ha ezentúl ezt használnák (és persze mellette régi értékek is, akit az érdekel).
Aki nem hiszi, az gondoljon arra, mi lenne, ha mindenkinek kínaiul kellene tanulnia, jó sok ezer jellel. 8 év csak az általános iskola első osztály, mire megtanulod az ABC-t.
Na, pont ilyenek most a természetes nyelvek, mert létezik náluk sokkal egyszerűbb is.
Az ötlet elvileg nem lenne rossz csak ez nem úgy megy, hogy kitalálják és akkor azt meg is tanulják az emberek. Az eszperantó is megbukott, mert azok, akik megtanulták, azok lényegében szinte sehol és szinte semmire sem tudják használni.
Az eszperantót 1887-ben találták ki és 1970-es évek környékén volt a legnagyobb az érdeklődés iránta. Könnyű és mindenkinek jól megtanulható nyelvként találták ki, hogy nemzet és politika semleges közvetítőnyelv legyen. Vagyis ne angol, ne francia, stb, stb.
Csakhogy közben már az angol jelent meg lingua francaként, első lépésben a Brit Birodalom igazgatási nyelveként, majd a világháborúk után az Egyesült Államok globális dominanciája miatt. Mára egyszerűen megszoktuk az angolt ilyen módon és az emberek nem igazán akarnak például eszperantót tanulni angol helyett.
Az eszperantó egyszerűen nem volt praktikus és vonzó, mert senkinek sem volt az anyanyelve és nem igazán lehetett találni hozzá kommunikációt se beszélők se elegendő írott forma miatt. Nincs hozzá elég lehetőség használni, nincs zene és filmek, rádió, könyvek, újságok, színelőadások, de még reklámok sincsenek eszperantóul. Általában egy cetlit sem találni ilyen nyelveken és inkább maradnak a nyelvkönyvekben. Az angol viszont ott van mindenben és a tudomány és a kutatások, az üzleti szektor és bankszektor és a filmek sok más mai nyelve.
Az emberek többnyire azért tanulnak nyelvet, mert használni is akarják. Utazásoknál, más országokba költözésnél, könyvek és más egyebek olvasásánál és nem csak úgy, hogy talán majd hasznos lesz valamikor, de leginkább nem az ő életükben. Az angollal azonnal lehet mit kezdeni még utazás nélkül is, egyből használható. Az eszperantót nagyjából csak megtanulni lehet, de használni szinte semmire sem - és ez nem valami vonzó az embereknek.
Az eszperantónak nincs kultúrája és népe és nincs országa sem és ez nem teszi valami érdekessé a nyelvet és hát egy ilyen nyelvet nem igazán akarnak megtanulni az emberek, hogy kb semmi sincs hozzá a megtanulásán túl. Egyszerűen nem elég indok a megtanulásához az, hogy olvasható eszperantóul Shakespeare, a Biblia és még néhány ezer könyv.
Ezért mondtam, hogy egyetlen módon lehetne bevezetni: ha MINDENKINEK ez lenne az anyanyelve. Vagyis mindenki ezt tanulná elsőnek.
Egyszer kéne megcsinálni, utána egyszerűen csak működne, mert minden más nyelv sokkal bonyolultabb, és semmi értelme nem lenne visszatérni.
- Az emberek többnyire szeretik az anyanyelvüket és ragaszkodnak hozzá. Nem szívesen cserélnék le.
- Másik az, hogy jelenleg még sok amúgy fontos kérdésben sincs egyetértés, így valószerűtlen az, hogy "mindenki ezt tanulná elsőnek". Ilyeneket leírni könnyebb, mint a valóságban kivitelezni.
A történelemben a valós közvetítő nyelvek, lingua francák azok nem úgy alakutak ki, hogy "Na találjunk ki egy közös nyelvet.". Nem így. Hanem mindig ott volt valami nyomós indok, vagy indokok. A rómaiak is azért tanultak görögül, hogy olvashassák a görögök tudományait. Más esetekben a hódítók vezették be hivatalosan és ráerőltették a népekre. Megint más esetekben a kialakult kereskedés tette szükségessé egy közös, sokszor kevert nyelv használatát. De mindig volt komoly indoka és nem csak "kitalálták", hogy legyen már egy közös nyelv. Egyszerűen nem úgy megy és az angol sem találomra lett mára első számú közös nyelv. És ebben az sem számít, hogy könnyű megtanulni, mert alapvetően vagy a politika hozza be vagy a társadalom akarja valamiért, de a funkció már előtte ott van.
EZ az értelme, hogy ez egy egyszerű nyelv... és, hogy közös.
Azért mondom, hogy elmebeteg mindenki, mert mindenki akarja, hogy legyen közös nyelv, de természetesen úgy akarja, hogy ez az ő anyanyelve legyen. Akkor is, ha 50-szer bonyolultabb, mint minden más.
Azért, mert ő mér megtanulta (valamilyen szinten), a többi meg magasról nem érdekli.
Nem akar mindenki közös nyelvet jelenleg. Mondd el találomra harminc kínainak a facebookon, hogy akar-e közös nyelvet? És nem fogja érdekelni. Az fogja érdekelni, hogy másnap mit kell csinálnia a munkában, hol és mit fog vásárolni munka után, és, hogy hétvégén hova menjenek. Kb. Ha meg esetleg nyelvet akar tanulni, akkor azt maga választja ki az érdeklődése vagy szükségletei szerint. Európában általános iskolában gyakori (kb fele) a kötelező második nyelv tanóra és több mint 90%-ban az angol az. Még Kínában is 3. osztálytól van kötelező angol és ez jellemző Ázsiára amúgy is. Az angol anyanyelvű országokban meg spanyolt, franciát vagy németet tanulnak, az Egyesült Államokban meg nincs általános iskolai kötelező második nyelv oktatás és a választhatóból a spanyol a leggyakoribb. A közös nyelvre nem hiszem, hogy mindenki a saját nyelvét szeretné. Mi magyarok sem, és nem hiszem, hogy erről fantáziálnának a berberek vagy szuahéliek - bár viccként jók az ilyenek.
Őszintén szólva mára az angol kezd kissé olyan lenni, hogy nagyon általánosan tanult nyelv világszerte, még Ázsiában is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!