Lehet tudni, hogy István királynak valójában mi volt a neve?
Vagy csak tippek vannak rá?
István név akkoriban szerintem még nem létezett. Esetleg Istefán, bár talán az is párszáz évvel későbbi változat.
Vagy István akkoriban még a latin Stephanus nevet használta?
Keresztelésekor a latin nyelvű liturgiában a püspök nyilván azt mondta, hogy Stephanus a neve innentől. De vajon ő maga, ill. alattvalói ezt is használták, vagy magyarosított változatot?
Esetleg továbbra is Vajk volt a közhasználatú neve, és csak hivatalos alkalmakkor, ill. iratokban nevezték Stephanusnak?
Azt senki sem vitatja és eléggé ismert is, hogy hivatalosan a latin alapvetően használatban volt. De nálunk volt ahol a német előre került és volt még görög iratunk is a görög keresztény egyház miatt. És ugyanez figyelhető meg Európában is, miszerint voltak a latinon kívül is még hivatalos iratok is, nemhogy más egyebek.
A "Strasbourgi eskü".
Strasbourg vagyis Franciaország. Alapból a Római Birodalom fennhatósága alatt volt és ráadásul a francia újlatin nyelvnek számít. Egy kétnyelvű dokumentum amiből egyik sem latin.
"Strasbourgi eskü", "Strasbourg esküje", "Serments de Strasbourg"
Dátum: 842. február 14.
Nyelv: két nyelvű dokumentum, ófelnémet és ófrancia
Strasbourgi eskü - hu.wiki
"A strasbourgi eskü, vagy straßburgi eskü, újabban strassburgi eskü a francia nyelv első írásos emléke, amely 842-ben íródott Strasbourgban. E szöveg alapján II. (Kopasz) Károly, nyugati és II. (Német) Lajos keleti frank uralkodók 842. február 14-én szerződést kötöttek I. Lothár testvérük ellen. A beszámolók szerint az eskü nem latinul hangzott el, hanem az uralkodók a másik országának köznyelvén mondták el a szöveget, melyet aztán az összegyűlt seregek saját nyelvükön megismételtek."
History Today
"Strasbourg esküje"
"A romantikus nyelv (újlatin nyelv) legkorábbi fennmaradt írásos bizonyítéka, a strasbourgi eskü 842. február 14-én esküdött le."
"Charles és Louis összeállt, hogy szembeszálljon Lotharral. Seregeikkel 842 februárjában találkoztak Strasbourgban, és esküt tettek, hogy hűséget ígérnek egymásnak, és összefognak testvérükkel szemben. Az eljárás beszédekkel kezdődött, amelyekben felvázolták Lothar számos igazságtalanságát és sértését a testvérei ellen."
"A testvérek ekkor esküt tettek seregeik előtt, a seregek pedig esküt tettek arra, hogy ha valamelyik testvér megszegi esküjét, katonáik ne segítsenek uruknak a másik ellen"
"Az esküt és a fogadalmat különösen az egyes hadseregek köznyelvén adták, nem pedig a királyok saját nyelvén vagy latinul: Károly ófelnémetül, „teudisca lingua”-val beszél Lajos seregéhez, és ők fogadalmat tesznek. ugyanaz; Lajos és Károly serege proto-francia nyelven beszél, „romanta lingua”. Azzal, hogy a saját nyelvén beszélt testvérük seregével, minden eskütevő biztosította, hogy megértsék őket, és egyikük sem kerülheti el a szavát."
"Az eskü nemcsak az általuk megkötött szerződés miatt fontos, hanem az általuk használt nyelvek miatt is: a Karoling Birodalomban a latin volt az írás általános nyelve. A strasbourgi eskü a legkorábbi írásos bizonyíték a román nyelv fennmaradására, és ezért ezek a legkorábbi szavak, amelyeket a franciává váló nyelven írnak. Az ófelnémet részek az egyik legkorábbi ismert szövegek ezen a nyelven. Együtt bepillantást engednek a Karoling Birodalom többnyelvűségébe. Lajos és Károly többnyelvűek és írástudók voltak."
( [link] )
( [link] )
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!