Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mennyi valóságalapja van...

Mennyi valóságalapja van annak az elméletnek, miszerint a magyarok a türk népekkel állnak rokonságban?

Figyelt kérdés

Sokan nagyon szeretnének ebben hinni.

https://www.youtube.com/watch?v=ncdMPtC8-Us



tegnap 02:16
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
67%
A magyarok a közep európai népekkel állnak rokonságban.
tegnap 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Gál Gábor 2024 ***** válasza:
88%

Definiáld, hogy mi az a nép és mi az a rokonság :)


Abban a néhány tízezres csoportban, aki ide érkezett honfoglaláskor sokezer évvel korábban Ázsiából indulva, volt finnugor, türk és mindenféle más gén is, ideérkezve pedig elvegyültünk a helyi szláv, germán... stb. népekkel, majd ittlétünk alatt érkeztek még bőven mindenféle népek. Akkor kinek vagyunk a rokonai?

tegnap 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 hollófernyiges ***** válasza:
92%
Ahogyan Gál Gábor írta, a honfoglalók között voltak türkök, pl a három kabar törzs, de a hét magyar törzsből négynek türk eredetű a neve. A nomád életmódjukat és valószínűleg részben a vallásukat is részben a türköktől tanulták, a nyelvben sok a türk kölcsönszó. Mindez igaz azonban a szlávokra is: a honfoglalás után sok szlávot asszimiláltunk, tőlük vettük át a letelepedett életmódot és (a németekkel együtt) a keresztény vallást, legalábbis erre utal a rengeteg kölcsönszó. Mégsem mondja senki hogy rokonságban állunk a szlávokkal.
tegnap 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
75%

Ez bizonyított tény.


- a Honfoglalás előtt türk népekkel együtt élt a magyarság.

- a Honfoglaláskor jött 3 kabar (kazár, kazah) törzs, akik türkök

- a Honfoglaláskor és a Honfoglalást követő századokban jöttek kunok, besenyők, akik be lettek fogadva.


Mivel ezek mind-mind türk törzsek voltak, ezáltal egyértelmű hogy keveredtek a magyarsággal, így rokonságban állunk velük.

tegnap 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Értelemszerűen nem olyan mély a rokonságunk mint akár a környező népekkel, de kár lenne tagadni, hogy van.
tegnap 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 TappancsMancs ***** válasza:
81%

Lényegében ez olyan mint a finn kapcsolat, amit mára nagyjából sikerült helyre tenni, de még ma is terjed kissé a régi félreértelmezés.


A "türk" elsőként is nem keverendő a "török"-kel és a két szót a hasonlósága miatt félre is szokták fordítani.

- török - en. turkish

- türk - en. turkic


A török egy mai nép Anatóliában, vagyis a mai Törökország területén. A türkök meg Ázsiai népek Ázsiában. A nyelvek is hasonlóak nyilván és a "türk nyelvek" között ott van a török is, de a magyar már nincs ott például. A két szót, a "türk" és "török" szavakat amúgy félre szokták fordítani és hasonlóságuk miatt azonosnak veszik (bár nem mindig).


Ha ez megvan, akkor jön az, hogy a türkök egy ázsiai nép a Fekete-tengertől északra a sztyeppvidéken, tehát a sztyeppei népekről van szó egy bizonyos név szerint nevezve.


A mai Törökországban a törököknek is (is) van ázsiai felmenőjük és nekünk is, magyaroknak van ázsiai felmenőnk. De! De a kapcsolat az nem olyan, hogy Törökország és Magyarország között van egy nyilunk a térképen, hanem mindkét országból Ázsiába vezetnek kapcsolatok. Csak mert ezt szokták sugallni a témában és akkor ez legyen itt a kérdésedhez. (Ugyanezt cáfolták meg mára a finn kapcsolatnál, mivel az emberek húztak egy képzeletbeli vonalat a két ország között és az nem volt. Ott is a finneknek szintén van ázsiai felmenőjük és ez ennyi. Röviden: ne húzz kontaktot Törökország és Magyarország között egy térképen, mert olyan származási kapcsolat az nincs. Helyette mindkét országból Ázsiába húzz kontaktot és helyére is került.)


Lényegében a dolog egyszerű... Genetikusok már kimutatták a magyarok ázsiai származását, hun, szkíta (stb) összetevőkkel és a türk szintén egy ázsiai népcsoport neve - tehát nincs benne semmi meglepő. Csak a törökökkel ne keverd és rendben is vagy vele. :)


Itt van hozzá a Türk Birodalom (Első Türk ​​Kaganátus, 552–603) térképe Ázsiai fekvésével:

[link]

( [link] )

tegnap 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 TappancsMancs ***** válasza:
66%

Itt van hozzá genetikai elemzés is.


"A hunok, avarok és a honfoglaló magyarok genetikai eredete"


"A hunok, avarok és a honfoglaló magyarok népvándorlás kori nomád törzsszövetségek voltak, amelyek három egymást követő hullámban érkeztek a Kárpát-medencébe az V. és a 9. század között. A történelmi adatok alapján e csoportok mindegyike Ázsiából érkezett, bár pontos eredetük és kapcsolatuk más ókori és modern populációkkal vitatott. A közelmúltban több száz ősi genomot elemeztek Közép-Ázsiából, Mongóliából és Kínából, amelyekből célul tűztük ki a fent említett csoportok feltételezett forráspopulációinak azonosítását. Ebben a tanulmányban 9 hun, 143 avar és 113 magyar honfoglalás kori mintát szekvenáltunk, és három törzspopulációt azonosítottunk, amelyek mindegyik korszakból olyan bevándorlókat képviselnek, akiknek nem volt közelmúltbeli európai felmenői. Eredményeink azt mutatják, hogy mind a hunok, mind az avarok „bevándorló magja” valószínűleg a mai Mongóliából származik, és eredetük Xiongnukra (ázsiai hunokra) vezethető vissza, amint azt több történész is feltételezi. Másrészt a honfoglaló magyarok „bevándorló magja” a manzik, a korai szarmaták és a késői Xiongnuk leszármazottai korábbi keverékéből származott. Azt is kimutattuk, hogy a bronzkorban egy közös „proto-ugor” génállomány jelent meg a mezsovszkaja és a nganaszanok keveredéséből, amely genetikai és nyelvi adatokat támaszt alá. Ezen túlmenően számos avar és magyar honfoglalás kori genetikai kiugró adatban találtunk közös hun eredetű származást, ami genetikai kapcsolatra utal ezen egymást követő nomád csoportok között."


[link]

tegnap 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
73%

Ahogy TappancsMancs is utalt rá, a sztyeppevidék egy nagy olvasztótégely volt. Eleinte a Kárpát-medencétől az Altaj-hegységig europid szkíták uralták a területet, az Altaj-hegységen túl pedig a mongoloid jellegű hunok, majd később türkök és mongolok. Ezek a népek különböző törzsekre, törzsszövetségekre bomlottak, korszaktól függően más volt a vezérlő törzs. Nyugaton a különböző szkíta népek (Királyi Szkíták, Szakák, Masszagéták, stb. - csak hogy a híresebbeket említsem), keleten pedig eleinte a hsziung-nuk (hunok), később a türkök, a végén pedig a mongolok. Ezek a népek keveredtek egymással, hol ez, hol az volt a birodalom vezérlő törzse, ide-oda vándoroltak, legyőzték egymást, a törzsek élére ezáltal kerülhetett más népből származó elit, stb-stb. És ebben a néptömegben ott voltak valahol a magyarok ősei is, meg a mai törökök ősei is, akik más-más úton és történelmi események során lett az, ami most.

A magyaroknál a nép, a mag az europid jellegű szkíta, az elit pedig hun és türk jellegű (ekkor már ezek is kevert népek voltak). Pl. a bolgár (nem keverendő a mai bulgárral) elnevezés, de az onogur is valami olyasmit jelent eredetileg, hogy keverék (szkíta-hun-türk).

tegnap 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 TappancsMancs ***** válasza:

És talán még egy vándorlási térkép hozzá.

[link]


Vagy van egy szebb változat is.

[link]

tegnap 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Nyilván lehet a magyarokban egy kis türk vér is.
tegnap 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!