Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A görög timokrácia nem működöt...

A görög timokrácia nem működött, a római igen?

Figyelt kérdés
tegnap 15:43
 1/5 MDaniel98 ***** válasza:
100%
A rómaiak olyan rendszert alakítottak ki, amelyben több hatalmi ág működött együtt, szemben a görög timokráciával, ahol a vagyon szerinti rétegződés miatt gyakori volt az osztályharc. A plebejusok is hozzáférhettek bizonyos politikai jogokhoz a római köztársaság fejlődésével, ami stabilizálta a társadalmi helyzetet. A római köztársaság hosszú távon is alkalmazkodni tudott a belső nyomásokhoz, míg a görög timokráciák gyakran gyors összeomlásokat éltek meg.
tegnap 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 TappancsMancs ***** válasza:
100%

A timokrácia csak annyi (és ez lényeges), hogy a hatalom a vagyonnal rendelkezők kezében van, semmi mást nem jelent és ez valójában a történelem során a legtöbb állam esetén megvolt és nagy mértékben jelen volt szinte mindenhol a hivatalosnak tekintett államformán belül is. Az, hogy a timokrácia az a hivatalos és közölt államfora-e vagy csak a háttérben jelen van az már más kérdés, de szinte folyamatos az ókor óta.


A timokrácia közismerten könnyen ki is használható, félrevezethető, meghekkelhető és az oligarchia felé irányítható. A timokrácia és az oligarchia egyik előzménye a korrupció és ezek már az ókortól megfigyelhetőek és a timokrácia és oligarchia az jelen volt a Római Köztársaságban, a Római Birodalomban, a monarchiákban és a feudalizmusban, a demokráciában, a parlamenti és elnöki demokráciában, a szocializmusban és így tovább. A Szovjetunióban is jelen volt a korrupció, ami a timokrácia és oligarchia eleme és a demokráciákban is köztudottan jelen van.

Szóval a hivatalosnak tekinthető államformák hátterében sok egyéb elem általánosnak tekinthető (némi kivétellel persze). Amúgy maga a timokrácia nem jelent valami "legjobb" vagy "mindenkinek jó" állam struktúrát.


Másik pedig az, hogy a korrupció már a Római Köztársaságban túlburjánzott (például jogszabályban kellett tiltani a megvásárolt szavazatokat) és a birodalomban folytatódott tovább és a timokrácia folyamatos gondot okozott. A feudalizmusban meg csak folytatódott a politikai szereplők és az államforma leváltása után egy másik módon.


Amúgy meg ezeknek a kifejezéseknek az ókor óta mára átalakult, vagy bővült a jelentése, mert a görögöknél az "arisztokrácia" még mást jelentett, mint ahogy a középkori monarchiákra értjük ma. Az ókori görögöknél az "arisztokrácia" azt jelentette, hogy a legjobbak uralma" ("áristos"), ami a legjobban képzett polgárok uralkodói rétegét volt hivatott a politikába helyezni és szembe állították a monarchiával, ahol egy egyén uralkodik. De nem sima intellektuális képzettségnek vették, hanem bölcsességnek és erényességnek.


Platón az "Állam" ("Politeia") című művében öt államformát különböztet meg és közötte van a timokrácia is, bár nem tartotta a legjobbnak.


Arisztokrácia (bölcsek uralma)

- A legjobb, legokosabb és legmorálisabb emberek irányítanak, akik a tudás és az erény alapján vezetik a társadalmat. Platón ezt tartotta a legjobbnak.


Timokrácia (becsületesek uralma)

- A vagyon és a katonai erény alapján szervezett államforma, ahol a gazdagabb és harciasabb polgárok irányítanak. Platón szerint a timokráciát a gyermeki ambíciók és a dicsőség iránti vágy jellemzi, így nem olyan stabil, mint az arisztokrácia.


Oligarchia (gazdagok uralma)

- A hatalom egy szűk, gazdag csoport kezében összpontosul, akik a saját érdekeiket képviselik és nem a közjóét.


Demokrácia (nép uralma)

- A polgárok széleskörű részvétele a döntéshozatalban, ahol a többség akarata érvényesül. Platón szerint a demokráciában a tudatlanság és az érzelmek vezetnek rossz döntésekhez.


Türannisz (zsarnokság)

- Egyetlen személy, a zsarnok irányít. Platón szerint ez a legrosszabb államforma, mivel a zsarnok magán érdekeit szolgálja, és elnyomja a polgárokat.


Maga a timokrácia nem jelent valami jó államkonstrukciót és annyira sosem működött.

tegnap 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Platon felosztását persze nem tudjuk a mai értelmezésmódokra pontosn ráilleszteni, mert az arisztokrácia és timokrácia akkor és ott más értelmű volt. Ma a timokrácia egyáltalán nem jelent becsületességet és az arisztokráciát is másra szoktuk történelmileg érteni.
tegnap 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

"A timokrácia csak annyi (és ez lényeges), hogy a hatalom a vagyonnal rendelkezők kezében van, "


A magas jövedelműek kezében, nem?

tegnap 19:11
 5/5 kürasszír ***** válasza:
100%

Kedves kérdező!


A római köztársaságot nem szokás timokráciának nevezni, hanem érett formájában oligarchikus köztársaságnak tekinthető.


Az athéni timokrácia és a római oligarchia között lényegi különbségek vannak.

tegnap 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!