Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A görög timokrácia nem működöt...

A görög timokrácia nem működött, a római igen?

Figyelt kérdés
okt. 21. 15:43
 1/10 MDaniel98 ***** válasza:
88%
A rómaiak olyan rendszert alakítottak ki, amelyben több hatalmi ág működött együtt, szemben a görög timokráciával, ahol a vagyon szerinti rétegződés miatt gyakori volt az osztályharc. A plebejusok is hozzáférhettek bizonyos politikai jogokhoz a római köztársaság fejlődésével, ami stabilizálta a társadalmi helyzetet. A római köztársaság hosszú távon is alkalmazkodni tudott a belső nyomásokhoz, míg a görög timokráciák gyakran gyors összeomlásokat éltek meg.
okt. 21. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 TappancsMancs ***** válasza:
100%

A timokrácia csak annyi (és ez lényeges), hogy a hatalom a vagyonnal rendelkezők kezében van, semmi mást nem jelent és ez valójában a történelem során a legtöbb állam esetén megvolt és nagy mértékben jelen volt szinte mindenhol a hivatalosnak tekintett államformán belül is. Az, hogy a timokrácia az a hivatalos és közölt államfora-e vagy csak a háttérben jelen van az már más kérdés, de szinte folyamatos az ókor óta.


A timokrácia közismerten könnyen ki is használható, félrevezethető, meghekkelhető és az oligarchia felé irányítható. A timokrácia és az oligarchia egyik előzménye a korrupció és ezek már az ókortól megfigyelhetőek és a timokrácia és oligarchia az jelen volt a Római Köztársaságban, a Római Birodalomban, a monarchiákban és a feudalizmusban, a demokráciában, a parlamenti és elnöki demokráciában, a szocializmusban és így tovább. A Szovjetunióban is jelen volt a korrupció, ami a timokrácia és oligarchia eleme és a demokráciákban is köztudottan jelen van.

Szóval a hivatalosnak tekinthető államformák hátterében sok egyéb elem általánosnak tekinthető (némi kivétellel persze). Amúgy maga a timokrácia nem jelent valami "legjobb" vagy "mindenkinek jó" állam struktúrát.


Másik pedig az, hogy a korrupció már a Római Köztársaságban túlburjánzott (például jogszabályban kellett tiltani a megvásárolt szavazatokat) és a birodalomban folytatódott tovább és a timokrácia folyamatos gondot okozott. A feudalizmusban meg csak folytatódott a politikai szereplők és az államforma leváltása után egy másik módon.


Amúgy meg ezeknek a kifejezéseknek az ókor óta mára átalakult, vagy bővült a jelentése, mert a görögöknél az "arisztokrácia" még mást jelentett, mint ahogy a középkori monarchiákra értjük ma. Az ókori görögöknél az "arisztokrácia" azt jelentette, hogy a legjobbak uralma" ("áristos"), ami a legjobban képzett polgárok uralkodói rétegét volt hivatott a politikába helyezni és szembe állították a monarchiával, ahol egy egyén uralkodik. De nem sima intellektuális képzettségnek vették, hanem bölcsességnek és erényességnek.


Platón az "Állam" ("Politeia") című művében öt államformát különböztet meg és közötte van a timokrácia is, bár nem tartotta a legjobbnak.


Arisztokrácia (bölcsek uralma)

- A legjobb, legokosabb és legmorálisabb emberek irányítanak, akik a tudás és az erény alapján vezetik a társadalmat. Platón ezt tartotta a legjobbnak.


Timokrácia (becsületesek uralma)

- A vagyon és a katonai erény alapján szervezett államforma, ahol a gazdagabb és harciasabb polgárok irányítanak. Platón szerint a timokráciát a gyermeki ambíciók és a dicsőség iránti vágy jellemzi, így nem olyan stabil, mint az arisztokrácia.


Oligarchia (gazdagok uralma)

- A hatalom egy szűk, gazdag csoport kezében összpontosul, akik a saját érdekeiket képviselik és nem a közjóét.


Demokrácia (nép uralma)

- A polgárok széleskörű részvétele a döntéshozatalban, ahol a többség akarata érvényesül. Platón szerint a demokráciában a tudatlanság és az érzelmek vezetnek rossz döntésekhez.


Türannisz (zsarnokság)

- Egyetlen személy, a zsarnok irányít. Platón szerint ez a legrosszabb államforma, mivel a zsarnok magán érdekeit szolgálja, és elnyomja a polgárokat.


Maga a timokrácia nem jelent valami jó államkonstrukciót és annyira sosem működött.

okt. 21. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Platon felosztását persze nem tudjuk a mai értelmezésmódokra pontosn ráilleszteni, mert az arisztokrácia és timokrácia akkor és ott más értelmű volt. Ma a timokrácia egyáltalán nem jelent becsületességet és az arisztokráciát is másra szoktuk történelmileg érteni.
okt. 21. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

"A timokrácia csak annyi (és ez lényeges), hogy a hatalom a vagyonnal rendelkezők kezében van, "


A magas jövedelműek kezében, nem?

okt. 21. 19:11
 5/10 kürasszír ***** válasza:
80%

Kedves kérdező!


A római köztársaságot nem szokás timokráciának nevezni, hanem érett formájában oligarchikus köztársaságnak tekinthető.


Az athéni timokrácia és a római oligarchia között lényegi különbségek vannak.

okt. 21. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

A király az ingatlanvagyon mértéke alapján 5 osztályba (classis) sorolta Róma polgárságát. Az első osztályba azokat helyezte, akiknek vagyona a 100 ezer as értéket meghaladta. (Az as előbb nyersrézből, majd bronzból készült római pénz volt, amelynek értéke a készítéséhez eredetileg felhasznált nyersanyag súlyának 327,45 gramm felelt meg.) A második osztály a 100 ezer és 75 ezer, a harmadik a 75 ezer és 50 ezer, a negyedik az 50 ezer és 25 ezer as közötti, míg az ötödik osztály az ennél kisebb összegű ast érő vagyonnal rendelkezőket foglalta magában.

A vagyoni osztályokba sorolt polgárokból alakult meg az új népgyűlés (comitia centuriata), és ez az osztályokba sorolás lett a katonai sorozás alapja is. Mindegyik vagyoni osztály képviseletében meghatározott számú centuria jelenhetett meg a népgyűlésen. A centuria mint szavazóegység változó létszámú polgárt tartalmazott, viszont mint katonai alakulat eredetileg 100 (a centuria kifejezés alapja a centum, vagyis száz jelentésű szó), olykor 80 vagy 60 harcost számlált.

A 80 centuriát kiállító, komolyabb föld-és állatvagyonnal rendelkező előkelők az első osztályba kerültek, és ugyanitt talált helyet két mérnök centuria mellett az a 18-ból 12 lovas centuria is, amely a meggazdagodott iparosokból és kereskedőkből tevődött össze. Ez utóbbiakat ezért is nevezték később lovagrendieknek. A többi 6 lovas centuriát a régi nemzetségi hagyomány folytatásaként az ősi arisztokrata családokból töltötték fel.


Az első osztály 80 gyalogos centuriája két részre oszlott. 40 centuria a 18-45 év közötti, míg másik 40 a 45-60 év közötti életkorúakból állt. A legtehetősebbek 100 centuriájával szemben az alacsonyabb vagyoni osztályok összesen csak 93-at állítottak fel a vagyontalanok 1 centuriájával együtt. Így a szavazáskor, amely az első osztály centuriáival kezdődött, a leggazdagabbak közötti egyetértés centuriáik számbeli túlsúlya miatt minden kérdést el dönthetett.

Ma a tudomány a Servius Tullius nevével összekapcsolt alkotmányos reformot általában úgy értékeli, hogy az körülbelül egy évszázaddal később érte el teljesen kifejlett állapotát. Ugyanakkor ma már nem tagadják, hogy az ebben a reformban összegződő demokratikus irányú átalakulás valószínűleg az ö uralma idején vett nagyobb lendületet, és emiatt az ily módon kialakult jogrendet a római hagyománnyal összhangban joggal lehet serviusi alkotmánynak nevezni.


romaikor_kep



Az ókori irodalmi emlékek arról is beszámolnak, hogy a fenti besorolási szisztéma alapján építették fel Róma hadseregét. Servius Tullius úgy rendelkezett, hogy az első vagyoni osztály 80 centuriájának tagjai nehézfegyverzetü gyalogos (pedites) szolgálatot lássanak el. A fiatalabb korosztályok harcoljanak a külháborúkban, míg az idősebbek feladata legyen a város falainak védelme. Ezeknek a polgároknak a fegyverzete az arcot és a nyakat szabadon hagyó bronz sisakból, lábszárvédőből, mellvértből (mellre szíjazott bronzlemez), kör alakú pajzsból (clipeus) valamint lándzsából (hasta) és kardból állt. Ugyancsak nehézgyalogosokkal töltötték fel a második és harmadik osztály centuriáit, melyeknek katonái arányosan kevesebb védőeszközzel rendelkeztek.

A negyedik és ötödik osztályok adták a könnyűgyalogságot (rorarii), vagyis a parittyásokat és hajitódárdásokat. Mindezekhez jöttek még az első vagyoni osztály 18 lovas centuriája (equites), valamint a vagyontalanok közül toborzott kisegítő csapatok és a szakértelmük alapján kiválogatott kürtösök és kézművesek (utászok, fegyverkovácsok stb.).

okt. 22. 09:42
 7/10 A kérdező kommentje:
Az az érdekes, hogy az idősebbeket komolyabban igénybe vették katonai szolgálatra, mint a fiatalokat. Ez a római anyáknak biztosan jó volt.
okt. 22. 09:44
 8/10 TappancsMancs ***** válasza:

A platoni felosztásban nem szerepel minden lehetséges államkoncepció, hanem csak az alapvető változatok. Vannak azok alapján vegyesek, amik több pontba is beletartoznak és nem mindig az ókori görög értelmezés alapján, hanem annak egy változata szerint.


Például Platonnál nem szerepel a meritokrácia, ami az amikor a politikai hatalom azoké, akiknek kiváló képességei vannak. Ez lebutított módon ugyan, de beleillik egy alacsonyabb szinten értve a platoni arisztokráciába. Platonnál az arisztokrácia erkölcsileg és emberileg is kiváló és nem csak politikai képességekben, ami már egy alacsonyabb szintet jelent.


A platoni ötös felosztásban a vezetők emberi mivolta is kimondottan hangsúlyos és nem csak száraz politikai rendszerekről szól. Van több olyan gazdasági-politikai forma, amiknél nem szerepel az, hogy ténylegesen kik a politikai vezetők. Ilyen a kapitalizmus és a kommunizmus, amik valójában gazdasági formák és nem politikaiak (bár valóban jellemzőek a politikai vezetésre is), de gazdasági berendezkedést takarnak.


A monarchia is alapvetően beleilleszkedhet több platoni államformába is, de nagyságrendileg és alapvetően viszont az utolsóba, a zsarnokságba, amikor egy szermély irányít a saját érdekei szerint. A monarchia lehet akár félig a polgárok javára is, így vannak ugyan jobb változatai, de nem véletlen az, hogy a világon felszámolták a népek a monarchiákat és a feudalizmust, mivel nem igazán volt a köznép javára. A monarchiák többnyire három platoni államforma tényleges keverékei voltak, a türannisz és oligarchia.

A monarchiák ténylegesen és javarészt türannikus-oligarchiák voltak és sok esetben a nemesség mint timokraták küzdöttek a népért, amihez demokratikusan csatlakozott a népesség is.


Amúgy az államformák és az államvezetők a platoni ötös kombinációiba illenek bele, vagy egybe vagy többe is, csak többnyire nem annak tökéletes ókori görög értelmezése szerint, hanem egy-egy változata alapján. És itt jön képbe az, hogy Róma nem a hivatalos megnevezése szerint volt timokrácia, illetve, mint kürasszír írta, valójában oligarchikus köztársaság voltak a tényleges működés szerint.


Róma a platoni ötös alsó négy (!) lehetőségének a keveréke - ténylegesen és más az aminek nevezték.

okt. 22. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 TappancsMancs ***** válasza:

A lényegesebb elemei az alsó három és csak egy alacsony szintű timokratikus eleme volt a Római politikumnak, miszerint a hadvezéreket és katonai dicsőséget nagyra tartották. A becsületesség már kevésbé volt jelen.


Platonnál a timokrácia lényegében a hősöket jelenti, akik katonai hősök és a becsület a mindenük és tiszta formájában valóban megbízhatóak és lehet rájuk számítani.


Megint más viszont a timokrácia mai értelmezése (!) és nem keverendő Platonéval. Ma a timokrácia kb ugyanaz, mint az oligarchia.

okt. 22. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Ilyen a kapitalizmus és a kommunizmus, amik valójában gazdasági formák és nem politikaiak (bár valóban jellemzőek a politikai vezetésre is), de gazdasági berendezkedést takarnak."


A kommunizmusban szerintem feleslegesen keverik a politikai meg a gazdasági kérdéseket. De inkább ne menjünk át definícók elemzésébe

okt. 22. 17:40

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!