Ha egy átlag tudású ember vissza kerülne a középkorba akkor milyen eszközöket tudna csinálni az akkori körülmények között?
Egy igazi műszaki értelmiségi például az elektromosság területén nagyon sokat elérhetne. Gondoljunk csak bele, hogy egy Volta-oszloppal milyen alapvetően jelentős kísérleteket lehetne bemutatni!
Ha egy korabeli egyetemen komolyan vennék az illetőt és néhány évig anyagi fedezetet biztosítanának a munkájához, akkor rendkívül elismert tudóssá avanzsálhatna. Egy rendesebb Van de Graaff-generátor, egy komolyabb Volta-oszlop, egy részlegesen evakuált üveglombik, stb. már olyan sokkoló bemutatókat jelentene, hogy az illetőt professzori státusba emelnék. Pik-pakk megvolna a galvánbevonat-készítés, szénszálas izzólámpa, stb. - tehát évente lenne a tanszéknek egy jelentős előrelépése. Pusztán a középiskolai szakismeretekből megírt elektromosságtani monográfiák mindent vinnének.
Néhány drót és pléhdarabból már össze lehet hozni egy kilométerekre elműködő szénmikrofonos telefonkészüléket, és az elektromágneses hullámok meglétét igazoló Hertz-féle kísérletekhez sem kell semmilyen high-tech alkatrész.
Vagy gondoljunk csak bele, hogy egy kémiából érettségizős diák is képes lenne kiizzadni az elemek periódusos rendszerét, mellyel évszázadokkal is megelőzhetné Mengyelejevet!
# 24 a fémkohászatot már az ókorban is ismerték, pár méter rézhuzal elkészítése sem olyan bonyolult (még ha kezdetleges is). A Volta-oszlop is elkészíthető lett volna (réz + savval átitatott papír vagy bőr). boszorkányüldözések meg még a XVII., sőt a XVIII. században is előfordultak.
Egy ilyet talán még én is össze tudnék rakni, persze korabeli anyagokból:
Levin - a tudományt nem üldözte az egyház - hanem voltak egyedi esetek, amiknél felmerültek egyebek is a tudomány mellett. Ez terjedt el és megfelelő kiigazítás híján továbbadják egymásnak az emberek, de nem igazán volt olyan (a mai történészet alapján). Az egyháznak azok voltak nemtetszőek, ahol még az egyházi tanok vagy tekintély is mellette érintve volt és az egyháznak csak az számított. (Mellékesen ne is gyere azzal, hogy persze mert keresztény vagy, mivel nem vagyok az.)
Volta oszlop hogyan épült fel? Mivel én például nem tudom, de érdekes lenne a téma kapcsán. A képét láttam, azt megnéztem, csak mikből állt úgy egyszerűen.
Hiánypótlásnak a tudomány és egyház röviden, de ott a link. Gondolom érdekel ahogyan ténylegesen voltak ezek. Az inkvizícióról nem mutatok linket és nem idézek, de az is eléggé máshogyan volt, mint vélik úgy általában.Szóval egy kis: Tudtad-e ... következik.
A tudomány és a katolikus egyház - wiki
"Történelmileg a katolikus egyház a tudomány patrónusa volt. Termékeny volt az iskolák, egyetemek és kórházak alapításában és finanszírozásában, és számos pap tevékenykedett a tudományokban. Egyes tudománytörténészek, például Pierre Duhem a középkori katolikus matematikusokat és filozófusokat, például John Buridant, Nicole Oresme-et és Roger Bacont a modern tudomány alapítóinak tekintik. Duhem úgy találta, hogy "a mechanika és a fizika, amelyekre a modern idők méltán büszkék, a középkori iskolák szívében vallott tanok alig észrevehető fejlesztéseinek megszakítás nélküli sorozatával haladnak előre"."
"Katolikus tudósok, vallásosok és laikusok egyaránt, számos területen vezettek tudományos felfedezéseket. ... Róma bukását követően a kolostorok és kolostorok továbbra is a tudományosság bástyái maradtak Nyugat-Európában, és a papok voltak a kor vezető tudósai – tanulmányozták a természetet, a matematikát és a csillagok mozgását (főleg vallási célból)"
A tudomány és az egyház közötti konfliktus elmélete /
"A 19. században megjelent a „konfliktus-tézis”, amely az egyház és a tudomány közötti belső konfliktust vagy konfliktusokat javasolja. A kifejezés eredeti történelmi használata azt állította, hogy az Egyház állandóan szemben állt a tudománnyal. A kifejezés későbbi használatai az Egyház ismeretelméleti szembenállását jelzik a tudománnyal. A tézis úgy értelmezi az egyház és a tudomány kapcsolatát, mint ami elkerülhetetlenül a közvélemény ellenségeskedéséhez vezet, amikor a vallás agresszívan megkérdőjelezi az új tudományos elképzeléseket, mint a Galileo-ügyben . Alternatív kritika az, hogy az egyház ellenezte azokat a bizonyos tudományos felfedezéseket, amelyekről úgy érezte, hogy megkérdőjelezik tekintélyét és hatalmát – különösen a reformáció és a felvilágosodás során."
Néhány vezető katolikus tudós /
(Megjegyzés közbevetve: Galilei és Kopernikusz is katolikus volt! Katolikus tudósok!)
"Azok a tudományterületek, amelyekhez katolikus tudósok jelentős alapvető hozzájárulást adtak, a következők: fizika (Galileo), annak ellenére, hogy 1633-ban perbe fogták és elítélték, mert közzétett egy értekezést megfigyeléséről, miszerint a Föld kering a Nap körül, ami írásai betiltásához vezetett, és élete hátralévő részét házi őrizetben kellett töltenie; akusztika (Mersenne), ásványtan (Agricola), modern kémia (Lavoisier), modern anatómia (Vesalius), rétegtan (Steno), bakteriológia (Kircher és Pasteur), genetika (Mendel), analitikai geometria (Descartes), heliocentrikus kozmológia (Kopernikusz), atomelmélet (Boscovich) és az univerzum eredetére vonatkozó ősrobbanás elmélete (Lemaître). A jezsuiták dolgozták ki a modern holdnómenklatúrát és csillagosztályozást, és a Hold mintegy 35 kráterét jezsuitákról nevezték el. Nagy tudományos polihisztoraik között volt Francesco Grimaldi és Giambattista Riccioli. A jezsuiták a nyugati tudományokat Indiába és Kínába is eljuttatták, és lefordították a helyi szövegeket, amelyeket Európába küldtek tanulmányozásra. A misszionáriusok jelentősen hozzájárultak az antropológia, zoológia és botanika területeihez Európa felfedezéseinek korában."
Egyetemek alapítása /
"A korai középkorban a székesegyházi iskolák oktatási központokká fejlődtek, és a középkori egyetemekké fejlődtek, amelyek Nyugat-Európa számos későbbi vívmányának ugródeszkáját jelentették."
Konfliktus tézis és "drasztikus revízió" /
"A tudósok/történészek, John William Draper és Andrew Dickson White voltak a katolikus egyház és a tudomány közötti konfliktustézis legbefolyásosabb képviselői. Az 1870-es évek elején Drapert felkérték, hogy írja meg a Vallás és a tudomány közötti konfliktus története (1874) című könyvet, amely olyan kortárs pápai rendeletekre válaszol, mint a tévedhetetlenség tana, ..."
"Mostanában Thomas E. Woods Jr. azt állítja, hogy annak ellenére, hogy a katolikus egyházról széles körben elterjedt az a felfogás, hogy tudományellenes, az elmúlt 50 évben a tudománytörténészek "drasztikusan felülvizsgálták" ezt a hagyományos nézetet. Woods szerint a főáramlat véleménye ma már az, hogy az "Egyház pozitív szerepet játszott a tudomány fejlődésében ... még akkor is, ha ez az új konszenzus még nem szivárgott le a szélesebb nyilvánossághoz." Ronald L. Numbers tudománytörténész megerősíti ezt az álláspontot, amikor azt írja: "A tudománytörténészek évek óta tudják, hogy White és Draper beszámolói inkább propaganda, mint történelem. ... Mégis, az üzenet ritkán hagyta el az elefántcsonttornyot." "
Konfliktus tézis - wiki
"A konfliktus tézis egy historiográfiai tudománytörténeti megközelítés, amely a 19. században John William Draperrel és Andrew Dickson White-tal indult ki. Azt állítja, hogy a vallás és a tudomány között belső intellektuális konfliktus van, és ez elkerülhetetlenül ellenségeskedéshez vezet. A tudománytörténészek közti konszenzus az, hogy a tézist régóta hiteltelenné vált, ez magyarázza a tézis kortárs tudósok általi elutasítását. ...
A tudósokon és a nagyközönségen végzett tanulmányok azt mutatják, hogy a konfliktus perspektívája nem elterjedt."
......
A Galileo per pikantériája, hogy ott az egyház pont hogy tudományos módszertan mentén járt el. Annyit kérte Galileitől, hogy az állítását valamivel igazolja már, mielőtt kijelenti, hogy a hipotézise több mint hipotézis. Ne csak arra alapozza, hogy "100% igy van, mert igy gondolom". Galileonak ezt már nem sikerült megugrania, pedig elvi síkon ismerhette volna az ehhez szükséges Kepleri megfigyeléseket.
Galileo minden baja, az egyházzal való vitája is a csillagászati méretű egojából származott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!