A régi időkben, amikor a tanár körmöst adhatott a diáknak, milyen volt az oktatás színvonala?
Azok jó tanáremberek voltak?
A diákok okosabbak voltak?
1. Az oktatás színvonala és a körmös osztása független események. Az oktatás szemlélete Magyarországon korábban a "porosz módszer" volt, azaz a jó oktatás feltétele volt a szigor. Ez lehet igaz és lehet hamis függően attól, ki hogyan csinálja.
2. A mai oktatást nem érdemes szemléletében vizsgálni, mert az nincs neki. Nem érdemes ok-okozati összefüggéseket keresni, mert az csak véletlenül lehet. A mai oktatást a káosszal és a dilettantizmussal lehet jellemezni, továbbá mélyen alulfinanszírozott, miből sok minden következik.
Ma legfeljebb néhány elhivatott tanár képes hozzávetőleg normális oktatást végezni, a többi pedig nem. Azonban ez nem a tanár hibája, hanem a létrehozott körülményeké. (mint például az oktatandó anyag, annak felépítése, megkövetelt oktatási módszertan és adminisztráció, az oktatás feltételeinek hiánya-ebben az, hogy egyes diákok bármit megengednek maguknak, szintén csak egy mellékkörülmény.)
Ami pedig a legalább 80-90 évvel korábbi testi fenyítést illeti, hát elég érdekesek az erről alkotott elképzelések.
5/ Ez az ami a téves és megfigyelhető egy ilyen vélekedés, hogy a testi bántalmazástól jobb tanulók lesznek a diákok. És ahol erre hivatkoznak ott összemossák a fegyelmezetlenséget (annak minden fajátját) és a tanulmányi eredményeket.
Ez nem nincs így:
"De a diák mindenképp okosabb lett, ha legközelebb nem akart körmöst kapni és ezért aztán igyekezett jól viselkedni."
A körmöst nem az osztályzatok miatt kapták!
........
Amúgy sok eszközről tudni történelmileg, amit a testi bántalmazáshoz használtak. Ilyenek voltak az ostor, bot, vessző, bőr szíj, falapát, papucs, favonalzó, térdelés kukoricán és kézzel vagy ököllel verést is csináltak és nem csak iskolában, hanem óvodában is.
Ráadásul többnyire a kis szabálysértésekért kapták, késésért, órán beszélgetésért, folyosón futásért és más hasonló kisebb esetekért. Elsőként a lengyelek tiltották be az iskolai testi fenyítést 1783-ban.
Amúgy, ha tud valaki olyat, hogy a tanulmányi eredményeket javította volna a testi fenyítés, akkor jöhet, csak úgy tűnik ilyen egyszerűen nem volt.
A poroszos oktatás lényege amúgy nem a testi fenyítés volt és az oktatásügyi váza máig meg is maradt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!