Bronzkori királysír egy beomlott barlangban?

Figyelt kérdés

Pár éve volt egy érdekes régészeti hír arról, hogy valahol Közép-, vagy Észak Európában (a mai Csehország? Németország? területén vagy máshol?) valahol a hegyekben egy évezredekkel ezelőtt ezelőtt beomlott barlangban a bronzkorból, vagy a kora vaskorból származó emberi maradványokat találtak. Kb. tucatnyi ember csontváza mellett pompás ékszerek és fegyverek is előkerültek. Úgy rekonstruálták a történteket, hogy a benntartózkodó emberek mögött beomlott a barlang szája, ami miatt bennrekedtek és idővel éhen/szomjanhaltak. Voltak olyan feltételezések, hogy nem baleset történt, hanem az egykori elit tagjait (király? főnök? a kíséretük?) talán feláldozták vagy kivégezték ilyen módon.

Sajnos nem emlékszem a részletekre, és hogy hol olvastam. Esetleg tud valaki ezzel kapcsolatban további adatokat? (Pl. konkrét helyszín, régészeti feltárás publikáció link, ilyesmik.)



okt. 17. 22:06
 1/3 anonim ***** válasza:
okt. 17. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
79%

Magyar az! És a Baradla barlang!


A Baradla az újkőkori és a késő bronzkori leletek egyik leggazdagabb barlangi lelőhelye Európában. Szabó Gábor habilitált egyetemi docens négy éve kezdett el kutatni a barlangban a Nemzeti Park Igazgatóság és az ELTE Régészettudományi Intézet munkatársaiból álló kutatócsoportjával fémkeresős régészeti projektje részeként. Idén a Róka-ághoz vezető, 6000 éves, 12 Celsius fokos, különleges levegőjű egykori Biológiai labor területén végez leletmentő feltárást. A 80–90 négyzetméteres térben és az oda vezető 120 méteres átjáróban – melyet légúti betegségek gyógyítására akarnak a későbbiekben használni – Sándor Lajos amatőr fémkereső is velük dolgozik, az ő készüléke jelezte azt az 59 tárgyból álló leletegyüttest, amelyet aztán a régészek kiszabadítottak a sziklák közül.


Mint Szabó Gábor elmondta, az itt keresztülfolyó barlangi patak több ezer évvel ezelőtt 10–15 cm-es mésztufaréteggel zárta el a területet, mely ily módon a barlang többi teréhez képest


szokatlan épségben és gazdagságban őrizte meg a barlangot használó emberek maradványait és tárgyait,

és ezek a leletek a barlang egykori szerepét és jelentőségét teljesen új fényben láttatják.

okt. 17. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 MDaniel98 ***** válasza:
86%
"A Hallstatt kultúra a korai vaskor egyik jelentős európai kulturális központja volt, amely Közép-Európában, beleértve a mai Ausztria, Németország, és Csehország területét is, virágzott kb. Kr.e. 1200 és 500 között. Az itt talált temetkezések gyakran gazdag sírmellékletekkel, fegyverekkel, ékszerekkel díszítettek, amelyek az elit rétegekhez tartozó embereket temették el. A Hallstattban végzett ásatások során több ezer sírt fedeztek fel, és ezek közül sok tartalmazott bronz- és vaskori ékszereket, valamint fegyvereket, amelyeket valószínűleg rituális célból helyeztek el"
okt. 18. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!